T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ
Indir 91.22 Kb.
TitleT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ
Date conversion06.05.2013
Size91.22 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.silozid.gov.tr/dosyalar/tutanak/01.06.2009.doc


T.C.

SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI

01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ TOPLANTI TUTANAK ÖZETİ

(Pazartesi Saat:14:00 1. Birleşimin 1. Oturumu)

İl Genel Meclisi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 12. maddesi gereğince Haziran 2009 ayı toplantısının 1. birleşimini yapmak üzere 01 Haziran 2009 Pazartesi günü saat 14.00’de Sakarya İl Özel İdaresi sahasında bulunan İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda Fethi SARIOĞLU Başkanlığında aşağıdaki gündemle toplandı.

G Ü N D E M

1- Yoklama, açılış ve sunuşlar

2- MAYIS.2009 ayına toplantı kararları ve tutanak özetlerinin görüşülmesi ve tasvibi.

3- Önergelerin kabulü ve müzakeresi

4- İhtisas Komisyonlarınca hazırlanan raporların görüşülmesi.

5- Valilikten gelen konuların görüşülmesi.

a- Hendek İlçesi Karadere köyü yerleşik alan belirleme haritasının görüşülmesi.

b- İlimiz Adapazarı İlçesi Orta Mahallede bulunan, mülkiyeti İl Özel İdaresi adına tescilli 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi prefabrike okul yerinin, 24 derslikli Güzel Sanatlar Lisesi yapılmak üzere, Kanun gereği Maliye Hazinesine devredilmesi.

Başkan: Değerli İl Genel Meclis Üyeleri, Değerli Daire Müdürlerimiz, Değerli Basın Mensupları, Değerli Konuklar, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Gündemin 1. maddesi gereğince açılış ve yoklama ile toplantımızı başlatıyorum. Buyurun,


TOPLANTIYA KATILAN İL GENEL MECLİS ÜYELERİ:

Necdet TÖMEKÇE, Oktay YILDIRIM, Ali KABA, Salih OKUTAN, Erdem ÖZBEK, Hüseyin DÜZCAN, İbrahim RENÇBER, Alim GÜL, Ahmet ÖZBUDAK, Hasan KAV, Ethem ÇINAR, Kemal UYSAL, Mustafa ALAF, Alaettin TOY, Süleyman KOTAN, Yusuf AKOVA, Metin SÖNMEZ, İsmail DURMAZ, Taip ALTINTAŞ, Şükrü ÇELİK, Neşet ÇAKIR, Osman ERKÖSE, M. Nedim ALKAN, Adem ÖZ, Alaattin Paşa KABA, Nurettin KALAYCI, Ali BİLİCİ, İlhan YÜKSEK, Nuri HAŞMENOĞLU, İlyas BALCI, Dursun CANER, Hasan FİLİZFİDANOĞLU, Sebahattin DURAN, Mehmet BOĞAZ, Şaban KANBUR, Halit DEPE, Hüseyin ŞEN, Ali HİRA, Mevlüt EKŞİ, Ahmet ÖZÇELİK, Özcan ÖZEN, Kadir YILDIZ, Necati CANTİMER, Zekeriya KESTANE, Burhan GİRDAP, Güngör ALBAŞ, Ferda ÖZTEN, Ahmet DİN, Kadir SAYIN, Fahri KOLSUZ


TOPLANTIYA KATILANLAR

—İl Özel İdaresi Kararlar Daire Başkanı Namık AYDIN

—İl Özel İdaresi Mali Hizmetler Müdürü Hilmi KIZILCIK

—Tarım İl Müdürü Abdurrahman ÇAKAR

—İl Sağlık Müdürü Hasan BEKTAŞ

—İl Milli Eğitim Müdürü Murat YAZICI

Başkan: Çoğunluk sağlanmıştır, birleşimi açıyorum, gündeme geçmeden evvel sunuşlar bölümünde duyurularım var, Başbakan yardımcımız Sayın Bülent ARINÇ Akyazı ilçesine teşrif ettiler, kendilerini Kuzulukta ağırlardık, Alim GÜL arkadaşımızın ev sahipliğinde, kendilerine teşekkür ediyoruz, çok güzel ağırladılar.


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 01/ 01/ 152
Yine milletvekillerimiz ve sayın valimiz ile birlikte bir gece geçirdik. Bu vesile ile Erol Aslan CEBECİ vekilimizin de sizlere selamları var. Bu dönem toplantıya katılmayı düşünüyordu ancak Avrupa seyahati olduğu için katılamıyor, selamlarını iletiyorum. Bende SATSO’nun bazı toplantılarına katıldım, iadeyi ziyaret olarak Sakarya Müftümüzü ve Kızılay’ı ziyaret etmiş bulunmaktayım. Sizlere aktaracağım kısa bilgiler bunlar, çay ocağımız kuruldu, ilgili daire başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Yalnız aylık çay parası nedeniyle kesintiler olacaktır. Bundan sonra sıcak, rahat çay içebiliriz.

Başkan: Gündemin 2. maddesine yani MAYIS 2009 ayına ait toplantı kararları ve tutanak özetlerinin görüşülmesi ve tasvibine geçiyoruz. Tutanaklarımızı aldık, önümüzde, okuduk. Müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Söz alan olmadı.

Başkan: MAYIS 2009 ayına ait toplantı karar ve tutanak özetlerini oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Gündemimizin üçüncü maddesi gereğince önergelerin kabulü ve müzakeresine geçiyoruz. Önergesi olan var mı? Buyurun,

Burhan GİRDAP önerge verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının hazırlamakta olduğu teşvik sistemine İlimizin de dahil edilmesi için meclisimizin acilen ilgili Bakanlık nezdinde İlimizin milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri ile birlikte acilen gerekli olan destek ve faaliyetin yapılabilmesi için Meclisimizin bu destekleme kapsamında İlimizin de bulunmasını sağlamak amacı ile Meclisimizin karar almasını takdirlerine sunuyorum.”

Başkan: Önergenin gündeme alınmasını oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Önergenin müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Buyurun,

Burhan GİRDAP: Sayın başkan, hepinizin malumu olduğu üzere daha önceki yıllarda Sanayi ve Ticaret Bakanlığının bazı illerin desteklenmesi ile ilgili kararları vardı, bu kararlar çerçevesinde destekleme yapılan illerde istihdamı artırıcı, o ilin kalkınmasını artırıcı bir takım kolaylıklar ve teşvikler sağlanıyor, maalesef geçen yıllarda biz başaramadık, komşumuz olan Düzce bunu başardı, ancak yine böyle bir hazırlık içersinde olduğunu basın yoluyla öğrenmiş bulunuyoruz, ilimizin en geniş tabanlı bir meclisi olan İl Genel Meclisinin de bu gayretlerin içersinde olması en doğal hakkımız ve görevimiz olması gerekiyor, sizde biliyorsunuz bu işler mücadele ile olur, daha önceki yıllarda I. Organize Sanayi Bölgesi kurulmasında zatıaliniz başta olmak üzere İl’in Valisi, o zaman ki belediye başkanları, rahmetli Ünal OZAN çok büyük gayretler içinde bunu sağlamış oldular, Organize Sanayinin kurulmasını şimdi bu teşvik kapsamı içersinde alınması için kararlı bir mücadele sergileyebilirsek, burada başarılı olursak, İlimize çok büyük katkılar sağlanmış olur, bu katkılarda komisyon mu kurulur, görev taksimi mi yapılır? Ancak bunu kararlı bir şekilde yapmamız lazım. Bu kararlılığı benimsemek lazım, çünkü kararlı olmazsak sözde kalır, bu başarılı olmamızı da engeller, isterseniz bir anımızı anlatalım, sizinde olduğunuz bir toplantıda Ankara’da Organize Sanayi için ödenek istemeye gitmiştik, ilgili daire başkanından ödenek talebinde bulunduk, bakarız tamam dediler bize, bir başka ilin ödenek talebinde bulunan heyeti biz bu ödeneğin çıktığını görmeden gitmeyiz dediler, onlar ödeneğini aldı, bu il de Gaziantep’tir, onun için kararlı bir şekilde biz bu işin takipçisi olursak inşallah destekleme kapsamında ilimiz alınacaktır. Saygılar sunuyorum.


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 02/ 02/ 153
Başkan: Burhan Beye teşekkür ediyorum. Tabi Sanayi ve Ticaret Odasından gelen bir arkadaşımız, benim mesai arkadaşım, bu doğru hüküm, bilinen gerçek, İl Özel İdareleri artık İl’in en büyük kurumu, şu mecliste İl’in en büyük meclisidir. Sanayi ticaret konuları da bizim işimiz, bütün sivil toplum örgütleri bizim içimizde, bizimle birlikte iş yapacak, o bakımdan tebrik ediyorum, bilinen bir olaydır, burada bütün sivil toplum örgütleriyle beraber çalışıyoruz, zaman zaman 22. dönemde bunu çok yaptık, bugünde aynı şekilde Sanayi ve ticaret komisyonun teşvik olayları meclisin asli işidir. Biz bu konuda bazı çalışmalarımız var fakat bu gündeme geldiği için güzel oldu, bizim çalışmalarımız devam ediyor, dün akşamda Kuzulukta kısmen de devam etti, tabi Sakarya’nın kalkınması için uzun yıllardır Ticaret ve Sanayi Odasında yaptık, bunun ana merkezi burasıdır, hep beraber inşallah Sakarya’nın kalkınmasıyla ilgili çalışcağız. Bu konuda söz almak isteyen var mı? Buyurun,

Ahmet ÖZÇELİK: Sayın başkanım, sayın başbakanımız bir genel TV’de bu teşviğin 81 il’i kapsayacağını beyan ettiler, o 81 il içinde Sakarya’da olacaktır. Teşekkür ediyorum.

Başkan: Çalışmalar var tabi sonucu bilmiyoruz, benim ticaret odası başkanı olduğum zamanlarda yeri geldiği için söylüyorum, o dönemler çok mesai verdik, söylediğimiz şuydu, halen daha Marmara bölgesinde Milli Gelirden en az pay alan il’iz, ama bu bizim sadece bu dönem değil, yıllardır aynı şekilde devam ediyor, batının üvey evladı kalmışız, tabi tarım bölgesi olmanın da bir avantajı var, tarıma ağırlıyız, yavaş yavaş sanayileşiyoruz, inşallah bunları geçip, layık olduğumuz yere hep beraber varacağız.

Başkan: Konunun incelenerek rapora bağlanmak üzere, Sanayi ve Ticaret Komisyonuna havalesini oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Başka önergesi olan var mı? Buyurun,

MHP Grup Başkan Vekili Salih OKUTAN:

17.Mayıs.2009 akşamı Sakarya Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze bağlı, Murat SOĞANCIOĞLU Kız Yetiştirme Yurdunda çıkan yangında 2 geç kızımız feci şekilde yanarak can verdiler. Uzmanlara göre İlimizdeki kamu ve özel binalarının çoğunun yangına karşı hazırlıklı olmadıkları, kamu binalarının çoğunda yangına karşı olması gereken donanımların olmadığı ya da eksik olduğu, eğer önlem alınmazsa bu türlü facia ve faciaları tekrar yaşanabilir. İnsanlarımızın can ve mal güvenliği için gerekli tedbirlerin ilgililer tarafından alınmasının sağlanması için gerekli işbirliği ve koordinasyonun yapılması hususu bilgilerinize arz olunur.”

Başkan: Önergenin gündeme alınmasını oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Bizde bugün çocuklarımızı nasıl koruruz, nasıl önlem alırız diye gündeme getirmiştik. Bu konuda herhalde çalışmalarımız vardır. Önergenin müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı?

Başkan: Konunun, ilgili Dairelerle birlikte incelenerek rapora bağlanmak üzere, AR-GE Komisyonuna havalesini oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Buyurun ikinci önergenizi.


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 03/ 03/ 154
MHP Grup Başkan Vekili Salih OKUTAN:

İl Özel İdaresinin gerçek ve tüzel kişilerin faaliyetleri için kanunlarda belirtilen izin ve ruhsatları vermek (kum ve taş ocakları gibi) ve denetleme görevinin başında 10.08.2005 günlü Resmi Gazetede yayımlanan “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik” çerçevesinde belediye sınırları dışındaki “gayri sıhhi müesseseler ile umuma açık istirahat ve eğlence yerlerine ruhsat vermek ve denetleme görevidir.”

Yine aynı Yönetmeliğin 4.maddesinin (b) bendinde, gayrı sıhhi müesseseler faaliyetleri sırasında çevresinde bulunanlara biyolojik, kimyasal, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden az veya çok zarar veren veya vermesi muhtemel olan ya da kaynakların kirlenmesine sebep olabilecek müesseseler olarak tanımlanmıştır.

Bu gayri sıhhi müesseseler bu yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara uymak zorundadır. Karasu Karapınar’dan, Pamukova’dan, Söğütlü den, Geyve den, Sapanca dan vatandaşlarımızın, kum-taş ocakları ile feryatlarını duymamak mümkün değil. Valilerimizin görev ve yetkilerinden biride; İl halkının huzur esenlik, sağlık ve mutluluğu için gereken önlemleri almaktır. Nasıl yapacaksa yapılmalı, idari, hukuki ve siyasi mağdur olan insanlarımızın mağduriyetine son verilmelidir. Meclisimizin bilgilerine arz olunur.”

Başkan: Önergenin gündeme alınmasını oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Önergenin müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Buyurun,

Dursun CANER: Sayın başkanım, bir defa söz konusu ocakların bizimle İl Özel İdaresi ile yakından uzaktan alakası yok, bakın, Maden Kanunu ayrı, biz GSM’yi Ankara’dan geçilirse biz GSM’yi vermek mecburiyetindeyiz. Bu söz konusu ocakların Karapınar gibi köylerimizde İdari Mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı almış. Bizim oraya müdahale etme imkânımız yok, bunu bilgilerinize arz ediyorum.

Başkan: İlgili daire müdürlüğünden konu hakkında en azından bir bilgilendirme de yapılabilir.

MHP Grup Başkan Vekili Salih OKUTAN: Sayın başkanım, Dursun Beye teşekkür ediyorum, Sakarya hudutları içinde olan bir vaka, bu İl’in yegane Mülki İdari Amiri Sayın Validir, adli, idari, siyasi bütün tedbirleri alma noktasında Sayın Valimizin bu insanlarımızın bana göre katkısı diyelim, heyecanı diyelim, talepleri diyelim, arzuları diyelim. Ben çok vahim iki şeyle karşılaştım, Sapanca’da Yanık deresi var, Ahmet ağabeyimizde burada, geçen hafta gittim oraya, Pazar günüydü, İzmit’te, İstanbul’dan ve Sapanca’da muhtelif yerlerde Yanık köyünün kırsalında piknik yapıyor insanlar, inanın toz yağıyor arkadaşlar, bugün sizin inisiyatifinizin dışında diyerek buna kayıtsız kalmak mümkün değil, çocuklarla birlikte bizde kalacaktık ama kalmadık inanın dereden çamur akıyor arkadaşlar, otobüs duraklarının yan tarafında, Maşukiye’den yukarı inanın 300 metre gittim kamyonlardan inen taşlar yolların kenarında, Allah muhafaza büyük tehlike arz ediyor, teşekkür ediyorum.

Başkan: Bu konuda söz almak isteyen var mı? Buyurun,

Necati CANTİMER: Sayın başkanım, değerli arkadaşlar, Salih OKUTAN arkadaşımıza teşekkür ediyorum, Dursun arkadaşımızın dediği gibi Bakanlıktan bunlar yetkiyi alırlar, GSM’yi biz vermek zorundadır Özel İdare, Belediyenin dışındaki tabiî ki burada Çevre Müdürlüğü bunu takibe alacak, Valilik alacak, sonra İl Genel Meclisi, Özel İdare ben bunu veremem diyemez, mutlaka vardır da orda sıkıntı ama Salih arkadaşımızın dediği gibi çevre kirlendi diye Özel İdare GSM veremem diyemez, Dursun arkadaşımızın dediği doğru, adam çet raporunu alıyor, her şeyini alıyor, siz buna olmaz diyemezsiniz,


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 04 / 04/ 155
Başkan: Hayır konuya sahip çıkma bakımından,

Necati CANTİMER: Çevre Müdürlüğü hıfzı sağlık dediğimiz, burada bir kirlilik varsa onun tedbiri alınır, o ayrı bir olay,

Salih OKUTAN: Sayın başkan, bırakalım, o zaman ölürlerse ölsünler.

Başkan: Hayır sahip çıkıcağız, o manada değil.

Salih OKUTAN: Bırakalım, ölürlerse ölsünler.

Necati CANTİMER:Yani bırakın yapsınlar anlamında değil, Türkiye’nin bir ekonomisi vardır, onu bir değerlendirmeye alırsınız, yani şimdi siz yok toz oldu, o çevre kirliliğinin tedbirini alırsınız.

Başkan: Konu açığa kavuşmuştur, bellidir, son sözü size veriyorum.

Ahmet ÖZÇELİK: Efendim, bu işletmeci burada imalat yapıyor, burada tankeri vardı, zaman zaman Kaymakamlık olarak müdahale ettirdik, sulama meselesi geciktirdi, kendi tankeriyle bu gibi tozların kalkması için buraları devamlı ıslatıyordu, onu söylemek lazım, etrafta ocak yokken hem de bizim ihtiyacımızı karşılayan bir ocak bu, tabi ihtiyaçlarımızı karşılıyor diye insanların sağlığına da set çekemeyiz, önlemini aldırmak lazım. Teşekkür ediyorum.

Başkan: Kararlar Başkanlığı (Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü) ilgilileri ile birlikte incelenerek rapora bağlanmak üzere, İçişleri ve Mevzuat Komisyonuna havalesini oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Teşekkür ediyoruz, başka önergesi olan var mı?

Ak Parti Grup Başkan Vekili Nuri HAŞMENOĞLU önerge verdi.

İl Genel Meclisinin her yıl içerisinde almış olduğu Meclis Kararları ile ilgili uygulamaların yazılı rapor halinde altı ayda bir meclis üyelerine verilmesini meclisimizin takdirlerine arz ederim.”

Başkan: Önergenin gündeme alınmasını oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Önergenin müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Buyurun,

Ak Parti Grup Başkan Vekili Nuri HAŞMENOĞLU: Değerli başkanım aslında bu işin özü otokontrol sistemi diyelim buna, meclisimizde alınan kararların havada kalmasını istemiyoruz, uygulama noktasında yapıldıysa ne kadar yapıldı, yapılmadıysa neden yapılmadığı noktasında meclis üyelerimizin yazılı olarak bilgilendirilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Kendi kendimizi kontrol etmek istiyoruz.

Başkan: 1. Başkan vekili olarak ilgili komisyona havalesini oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir

Ak Parti Grup Başkan Vekili Nuri HAŞMENOĞLU: Başkanım diğer önergemi arz ediyorum,

İl Genel Meclis Başkanlığına 08.04.2009 tarihinde verilen bir önerge ve söz konusu önerge ile ilgili alınan bir karar

Önerge İl Genel Meclisi ve İl Özel İdarenin görev alanında bulunan köylerimizin katı çöp atıklarının toplanılıp biriktirilecek ve transfer edilecek alanların tesbit edilmesi konusu, meclis kararı ile ilçe kaymakamlıklarının çözüm bulması yönünde idi.


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 05 / 05/ 156
Konuyla ilgili ilçe Kaymakamlıklarının çözüm bulması yönünde idi. Konuyla ilgili ilçe Kaymakamlıklarına yazılı tebligat yapılmadığında soruna çözüm getirilememiştir. Bu hususta İl Encümenine yetki verilmesini meclisimizin takdirlerine arz ederim.

Başkan: Önergenin gündeme alınmasını oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Önergenin müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Buyurun,

Ak Parti Grup Başkan Vekili Nuri HAŞMENOĞLU: Sayın başkanım, asıl amacımız köylerde ki bunu biliyoruz, bir çoğu turizm öylede bir çoğu turizm değişik su kaynaklarımız var, bunların hepsi önemli, en önemlisi çevre kirliliği, köylerimizde ki katı çöp atıkları bu çevre sağlığı daha çok insan sağlığı, görüntü kirliliği birinci sebep zaten, buna bir çözüm bulunsun dendi, fakat çıkan kararda, İlçe Kaymakamlıkları bu işi yapsın, biz görüştüğümüzde ki kaymakam arkadaşımız şunu söylediler, tamam yapacağız ama bize bir tebligat gelmedi, yazılı bir tebligat gelmeden de ne yapacağımızı bilmiyoruz, bunu Çevre İl Müdürlüğü ile beraber mi yapacağız, Tarım İl Müdürlüğü bu işin neresinde onu bilmeden de adım atamıyoruz, dün bile inanın ben birkaç tane köy gezdim, 21. yy yakışmaz.

Başkan: Evet arkadaşlar, konunun ilgili daire müdürleri ile beraber pişirilsin.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Nuri HAŞMENOĞLU: Diğer önergemiz,

Nuri HAŞMENOĞLU önerge verdi.

Karasu İlçesinin Kızılcık köyü ile Paralı köyü arası mevcut köyyolu ile yaklaşık 17 km’dir. Oysa iki köy arası orman içinden mevcut ve kısmen açık olup toprak olan yolun yapılarak 2,5 km’ye indirilebilir. Bölgenin özellikle kış aylarında ulaşım zorlukları ve taşımalar eğitiminde dikkate alınarak İl Genel Meclisinin 2010 programında değerlendirilmesini arz ederim.”

Başkan: Önergenin gündeme alınmasını oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Önergenin müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Buyurun,

Başkan: Sayın başkanım bu iki köy aslında birbirlerine çok yakın ama çok uzak gidip geliyorlar, inanın cenazelere bile bazen 43 km. bazen 17 km ile gitmek zorundalar, birde yüksek köy, oysa iki köyün arası orman arazisi ve orman yolu var,yarıya kadar olan kısmında zaten vatandaşların fındıkları var, diğer kısmı da toprak yol, çok küçük bir çalışma ile beraber bu yapılabilir, 2009 bütçesinde bu mümkün değil ama 2010 programına alınıp KÖYDES kapsamında değerlendirilmesi gerekir, çünkü diğer türlü kamulaştırma bedeli çıkar, o bizi aşar, Teşekkür ediyorum.

Başkan: Konunun, Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanlığı ilgileri ile birlikte incelenerek rapora bağlanmak üzere, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havalesi oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Güzel bir konudur, teşekkür ediyoruz. İhtisas komisyonlarının çalışmalarına geçiyoruz. Çalışmalarını tamamlayan var mı? Buyurun,

Eğitim, Kültür ve Sosyal İşler Başkanı Ethem ÇINAR

Katip Üye Valilikten gelen konuyu okudu.


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 06/ 06/ 157
İl Genel Meclisinin 07.05.2009 tarih 77 sayılı kararı ile tarafımıza incelenerek rapora bağlanmak üzere havale edilen, Karasu İl Genel Meclis Üyesi İlyas BALCI tarafından verilen Karasu Gölköprü MİLO okuna ait önerge hakkında, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Emin BAŞER ve İnşaat Mühendisi Yılmaz DEMİRTÜRK’ün Milli Eğitim Müdürlüğünde komisyonumuzu bilgilendirmesinden sonra yapılan müzakereler neticesinde;

Karasu Gölköprü Köyü İlköğretim okulu MİLO standartlarına gore, Bakanlıkça ihalesi yapılmış olup, aynı standarttan İlimizde 3 okul bulunmaktadır. İlgili Kanun gereği okulu yapan firmanın 15 yıl sorumluluğu olduğundan, eksiklliklerin giderilmesi için mevzuat gereği İl Özel İdaresince ödenek verilememektedir.

Söz konusu okulun, Milli Eğitim Müdürlüğünce eksikliklerin resimli olarak görüntülenerek Bakanlıkça yazışması yapılacaktır.

Konu hakkında karar alınmasına gerek olmadığından, iş bu raporumuzun İl Genel Meclisine BİLGİ İÇİN takdimini arz eder, komisyonumuzu bilgilendiren Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Emin BAŞER ve İnşaat Mühendisi Yılmaz DEMİRTÜRK’e teşekkür ederiz.

Başkan: Komisyon başkanına ve komisyon üyelerine teşekkür ediyoruz. Buyurun,

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Oktay YILDIRIM:

İl Genel Meclisinin 04.05.2009 tarih 66 sayılı kararı ile tarafımıza incelenerek rapora bağlanmak üzere havale edilen, Doğançay Bölgesinde bulunan Hal Kontrol Noktasının kaldırılması veya yerinin değiştirilmesi konusunda, Pamukova İl Genel Meclis Üyesi Mevlüt EKŞİ tarafından verilen önergenin okunup incelenmesi ve Sanayi Ticaret Müdürü Sayın Özcan KESKİN’in komisyonumuzu bilgilendirmesinden sonra yapılan müzakereler neticesinde;

Toptancı halleri kontrol ve denetim noktalarının kuruluş, işleyiş ve çalışma esaslarına dair 2007/1 sayılı genelgesi;

27/06/1995 tarihli ve 22326 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 24/06/1995 tarihli ve 552 sayılı KHK ile Yaş Sebze ve Meyve Ticaretinin Düzenlenmesi ve Toptancı Halleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine Dair 11/06/1998 tarihli ve 23372 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 4367 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde; ülkemizde yaş sebze ve meyve fiyatlarının, toptancı hallerde malların arz ve talebine bağlı olarak, serbest rekabet şartlarına göre oluşması gerekmektedir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere sözü edilen yasal düzenlemelerde; belediyelerin, belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde söz konusu malların, toptan alım ve satımlarının münhasıran toptancı hallerde yapılmasını sağlamak ve gerekli her türlü önlemi almakla görevli ve yükümlü oldukları belirtilmiştir.

19/06/1998 tarih ve 4862 sayılı 98/1 Genelgemizle KHK’nin uygulamasında ortaya çıkan sorunları çözümlemek ve belediyelerimizin yasal denetim görevlerini daha etkin bir biçimde yerine getirebilmelerini mümkün kılmak açısından, İl belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde bulunan yerleşim alanlarında, Sanayi ve Ticaret İl Müdürünün gözetim ve denetiminde görev yapmak üzere kontrol ve denetim noktaları oluşturulmuş idi. Ancak, zaman içerisinde ortaya çıkan aksaklıklar; kontrol ve denetim noktalarının kuruluş, işleyiş ve çalışma şartlarının yeniden düzenlenmesini zaruri hale getirmiştir.

Genelge gereği Kontrol ve denetim noktalarının kuruluş yerleri toptancı hallerinin bulunduğu yerleşim yerlerinde şehri giriş ve çıkış noktaları esas alınarak Valilikler ve Kaymakamlıklar tarafından belirlenecektir.


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 07/ 07/ 158
Kontrol ve denetin noktalarında kolluk kuvvetlerinden ve belediye personelinden görevli bulundurulması esastır. Gerekirse Valilikçe ve Kaymakamlıkça o yer Defterdarlığından/Mal Müdürlüğünden, Ziraat odasından toptancı haldeki komisyonların kurduğu dernek ve odalardan ve diğer kurum ve kuruluş personeli arasından da görevlendirme yapılabilir.

Kontrol ve Denetim noktalarındaki görevli personelin çalışma usul ve esasları kontrol ve denetim noktalarının kurulması ve işler hale getirilmesi sırasında gereken ek önlem ve düzenlemeler Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerince belirlenir. Denilmektedir.

Bu itibarla; Yaş sebze ve meyve ticaretinin düzenlenmesi, denetlenmesi ve kontrolü, Kanun gereği Sanayi Bakanlığı ve Belediyelere ait olduğundan, söz konusu yerin kaldırılması veya yerinin değiştirilmesi, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu ve mevzuat açısından uygun olmadığına oy birliği ile karar verilmiştir.

Konunun BİLGİ İÇİN İl Genel Meclis Başkanlığına takdimini arz eder, komisyonumuzu bilgilendiren Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Sayın Özcan KESKİN’e teşekkür ederiz.

Başkan: Teşekkür ediyoruz. Buyurun,

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Oktay YILDIRIM:

İl Genel Meclisinin 06.05.2009 tarih 75 sayılı kararı ile tarafımıza incelenerek rapora bağlanmak üzere havale edilen, Karasu İl Genel Meclis Üyeleri İlyas BALCI, Nuri HAŞMENOĞLU ve Dursun CANER tarafından, Tavuk Çiflikleri Ruhsatlarından elde edilen gelirin % 50’sinin İlçe Hizmet Birliklerine aktarılması dair verilen önerge konusunda; Mali Hizmetler Müdürü Sayın Hilmi KIZILCIK ve Bütçe Müdür Vekili Sayın İlknur ESENKAL’ın komisyonumuzu bilgilendirmesinden sonra yapılan müzakereler neticesinde;

5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu, 5018 Sayılı Mali Yönetim ve Kontrol Kanun ve mevzuatlarına göre, Bütçe yapılırken her gelirin karşılığı olan gideri de gösterilmektedir. Bu durumda aktarılması mevzuat açısından mümkün olmadığından, 2010 yılı bütçesi çalışmalarında dikkate alınarak değerlendirilmesi komisyonumuzca oy birliği ile uygun görülmüştür.

Konu hakkında karar alınmasına gerek olmadığından BİLGİ için İl Genel Meclis Başkanlığına takdimini arz ederiz.

Başkan: Teşekkür ediyoruz. Buyurun,

İlyas BALCI: Sayın başkanım, burada gelirleri görüşürken bir takvime bağlamıştık, Gelirlerin %50 si Özel İdare kaynaklarını aktarırken, 2009’dan 2010’a aktarılması bu kaynağın kullanılmaması demektir, bu kaynak uzun süren çalışmalar neticesinde meydana gelmiş, bu kaynağın bu şekilde aktarılmaması bence hoş değil, bunun biran önce aktarılmasının yeniden görüşülmesini istiyorum, bu kaynağın %50’sini Özel İdareye bırakıyoruz, Karasu’nun 70 milyarlık kaynağı var, bunun yarısı ilçeme gelecek. Biran evvel ilçelere bölüşülmesini istiyorum, yazıktır, kullanalım.

Başkan: Kaynak yarattık, kaynağı erteliyoruz gibi bir durum oluştu. Bunu bir daha değerlendirelim.

Oktay YILDIRIM: Sayın başkanım, bu konunun tabi teknik tarafı da var, burada toplanan bedel, toplana para da zaten 180 milyar gibi, çok yüksek bir rakam değil, bunun neye göre dağıtılacağı da ayrı bir kriter nüfusa göre mi dağıtacağız, bütün ilçelere adil mi dağıtacağız? Burada teknik konuda var.


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 08/ 08/ 159
Başkan: Aceleye de gerek yok, daha sonrada görüşebiliriz.

Kadir SAYIN: Bizim geçen seneki beklediğimiz rakamlar 2 trilyon gibi bir paraydı, toplanılan para ise 180 milyar bununla ilgili nerde bir aksililik var?

Başkan: Bununla ilgili daire başkanımızı Perşembe günü davet edeceğiz, bize açıklama yapacaklar. O zaman daha etraflıca bu konuyu görüşürüz, şimdi boşuna kendimizi yormayalım.

Başkan: 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu, 5018 Sayılı Mali Yönetim ve Kontrol Kanun ve mevzuatlarına göre, Bütçe yapılırken her gelirin karşılığı olan gideri de gösterilmektedir. Bu durumda aktarılması mevzuat açısından mümkün olmadığından, 2010 yılı bütçesi çalışmalarında dikkate alınarak değerlendirilmesini oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: İhtisas Komisyonlarının çalışmalarına devam ediyoruz buyurun,

Tarım ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Alaattin Paşa KABA:

İl Genel Meclisinin 05.05.2009 tarih 72 sayılı kararı ile Tarım Müdürlüğü ilgileri ile birlikte incelenerek rapora bağlanmak üzere tarafımıza havale edilen, Karasu İl Genel Meclis Üyesi Nuri HAŞMENOĞLU tarafından çiftçilerin bilgilendirilmesi konusunda verilen önerge hakkında, İl Tarım Müdürü Sayın Abdurrahman ÇAKAR’ın komisyonumuzu bilgilendirmesinden sonra yapılan müzakereler neticesinde;

Tarım ve hayvancılık konusunda, İlçelerimizde çiftçilerimiz periyodik dönemlerde bilgilendirilmekte olup, ancak katılımın az olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca çiftçilerle tarım sigortası hakkında da toplantılar yapılmakta, yine katılımın yetersiz olduğu, diğer bütün ürünler ve tarım hayvancılık ile ilgili teşvikler tarımsal destekler, krediler hakkında bilgilendirmeler, bireysel olarak taleplerin titizlikle takip edildiği ve doğru olarak yönlerildiği, bölgemizde üretilebilecek alternatif ürünler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sonuç olarak; konular hakkında afişler, kitapçıklarla ve diğer gelişmeler hakkında daha sık toplantılar yapılarak, İl Genel Meclis üyelerinin ve muhtarların Tarım Müdürlüğünce irtibatlı olarak çifçilerin katılımına yardımcı olunması kanaatine varılmıştır.

İş bu raporumuzun İl Genel Meclisine BİLGİ İÇİN takdimini arz eder, komisyonumuzu bilgilendiren Tarım İl Müdürü Sayın Abdurrahman ÇAKAR’a teşekkür ederiz.

Başkan: Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna teşekkür ediyoruz, başka komisyon raporumuz yok, Valilikten gelen konuların görüşülmesine geçiyoruz, buyurun,

Katip Üye Valilikten gelen konuyu okudu.

İlimiz Hendek İlçesine bağlı Karadere köyü yerleşik alan belirleme haritası, Köy İhtiyar heyetinin olumlu görüşü alınarak, 3194 Sayılı İmar Kanunu Uygulama Yönetmeliğinin 43.maddesi uyarınca hazırlanarak, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 10.maddesinin (c) fıkrası gereğince görüşülerek karara bağlanmak üzere, İl Genel Meclisine gönderilmiştir.

Başkan: Valilikten gelen konuyu müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Teknik bir konudur.

Başkan: Konunun incelenerek rapora bağlanmak üzere, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 16.maddesi gereğince, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havalesini oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Valilikten gelen konuların görüşülmesine devam ediyoruz, buyurun,


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 09/ 09/ 160
Katip Üye Valilikten gelen konuyu okudu.

İlimiz Adapazarı İlçesi Orta mahallede bulunan, 8 pafta, 65 ada, 9, 10, 155, 156, 158 ve 188 nolu parseller Maliye Hazinesi adına kayıtlı iken, üzerinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu hizmet vermesi nedeniyle 222 sayılı Kanunun 65.maddesi gereği taşınmazların mülkiyeti İl Özel İdaresi adına tescil edilmiştir. 2003 yılında Cumhuriyet İlköğretim okulu kapatılarak yerine 80.yıl Cumhuriyet Lisesi açılmıştır. Bu okul binası prefabrike olup 24 derslikli yeni bina yapılması işi 2008 yılı programına alındığı ve prefabrike okulun bulunduğu mevcut arsanın üzerine bir hayırsever tarafından 24 derslikli Güzel Sanatlar Lisesi yapılması için çalışmalar başlanıldığından, söz konusu parsellerin üzerine Ortaöğretim Kurumu yapılması şartıyla Maliye Hazinesi adına devredilmesi için hususu, İl Genel Meclisinde görüşülmek üzere gönderilmiştir.

Başkan: Valilikten gelen konuyu müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Söz alan olmadı,

Başkan: Konunun incelenerek rapora bağlanmak üzere, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 16.maddesi gereğince, Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesini oylamaya sunuyorum.

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Valilikten gelen konulara devam ediyoruz, buyurun,

Katip Üye Valilikten gelen konuyu okudu.

İl Genel Meclisi Başkanlığının almış olduğu 03.09.2008 tarih ve 166 sayılı kararında; İlimiz Karasu İlçesinde bulunan Öz-Su Tesisleri ile ilgili, Karasu Asliye Hukuk Mahkemesince fesh edilen protokolün yerine, Karasu Belediyesi ile yeni bir protokol yapılarak paylaşım konusunda uzlaşılmasına, aksi takdirde İl Özel İdaresince yapılan tesislerin değeri olarak belirlenen 2.100.000,00-TL’ nin nakden İl Özel İdaresine ödenmesi durumunda Karasu Belediyesine devri kararını almıştır.

İl Genel Meclisinin bu kararına istinaden Karasu Belediye Başkanlığı, ilgi yazısı ile,

-Öz-Su Tesisleri ile ilgili açılmış bulunan davalardan karşılıklı olarak feragat edilmesi,

-Söz konusu tesislerde halen müstecir durumda bulunan ve 2013 yılına kadar bu hakkı devam edecek olan SESOB Tur. İnş. Eml. Taş. Teks. Paz. Ltd. Şti. eğer işletmeci olarak devam etmek isterse, bu şirketten elde edilecek yaklaşık 500.000.-TL`lik kira gelirinin tamamının İdaremize ait olması ve 2013 yılından sonra tesislerin Belediye`ye devredilmesi, Zikredilen müstecirin kira akdinden vazgeçmesi halinde bu bedelin Belediyemiz ve İl Özel İdaresinin karşılıklı mütakabatı ile belirlenecek taksitler halinde ödenmesi suretiyle tesislerin Belediyelerimize devredilmesi hükümlerini içeren yeni bir Protokol hazırlanmasını talep etmektedir. Öz-Su Tesisleri ile ilgili bir karara varmak hususu, İl Genel Meclisine görüşülmek üzere gönderilmiştir.

Başkan: Valilikten gelen konuyu müzakereye açıyorum, söz almak isteyen var mı? Söz alan olmadı,

Başkan: Plan ve Bütçe komisyonuna havale edelim, oylamaya sunuyorum,

Kabul edenler…..Etmeyenler….. oy birliği ile kabul edilmiştir.

Başkan: Teşekkür ediyoruz. Başka Valilikten gelen konu yok,


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 10/ 10/ 161

Başkan: Konuşmacı arkadaşlara teşekkür ediyorum, Haziran ayı toplantısının 2. birleşimini 02 Haziran 2009 Salı günü Saat 14.00’da İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda toplanmak üzere 1. birleşime son veriyorum.
Fethi SARIOĞLU

Meclis Başkanı

Neşet ÇAKIR İsmail DURMAZ

Katip Üye Katip Üye


SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANLIĞI 01 HAZİRAN 2009 TARİHLİ 1. BİRLEŞİM TUTANAĞI 11/ 11/ 162


Add document to your blog or website

Similar:

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C SAKARYA ÖZEL İDARESİ

T. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ iconT. C. SAKARYA İL ÖZEL İDARESİ

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page