Uluslararasi Güncel Sorunlar
Indir 16.21 Kb.
TitleUluslararasi Güncel Sorunlar
Date conversion19.12.2012
Size16.21 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.ba.metu.edu.tr/~adil/baskin/9)duse-tr.rtf
Düse kalka; ama gider artik

Baskin Oran

Mülkiye'deki derslerimden biri de, son sinifta pazartesileri yaptigimiz 4 saatlik Uluslararasi Güncel Sorunlar. Her yil, dünyayi genellikle Türkiye'yi de özellikle ilgilendiren uluslararasi konulari seçiyoruz (bunun için önceden ögrencilerle anket de yapiliyor), sonra "Bu konuyu en iyi kim verir?" diye hoca düsünüyoruz. Bu yil, bir kismini benim verdigim tam 24 konu anlatilmakta.

Son dersi Gökçen Alpkaya verdi: Türkiye'de Insan Haklari ve Dis Politika. Söyledigi iç ezici seyler arasinda bir de parildayan umut vardi: "1998'den beri insan haklari ihlallerinde bir düzelme ve bunun sonucu olarak dis baskilarda bir azalma var". Sonra, bu çok önemli saptamanin nedenlerini çocuklarla tartistik.

Her seyin güllük gülistanlik olduguna iliskin bir sonuç kesinlikle çikmadi dersten. Örnegin, Türkiye'deki insan haklari ders kitabini Hacettepe'den Prof. Ioanna Kuçuradi düzenlemisti ve Kuçuradi hem kadin hem de daha önemlisi Rum kökenli oldugundan, bu çok umut verici biseydi. Ama arkasindan, kitabin sonuna büyüklerimiz yüzde 40 oraninda "devletin bölünmez birlik ve beraberligi" parçalari monte etmislerdi. Hepsi bu olsa iyi. Devletin pek yüksek yerlerinden biri kalkmis, "Bu yabanci adami da nereden bulmuslar, Türk yok muymus bunlari yazacak?" diye sormustu (yani, Allah selamet versin -yasli babam sinirlenince küfretmemek için böyle derdi-, bunu soran büyügümüz Ioanna'yi erkek ve yabanci uyruklu saniyordu...).

"Hiç daga çikip yanki yaptirdiniz mi?" dedim çocuklara, "Bir söyler, bin tane cevap alirsiniz. Ama her seferinde siddeti azalarak. Türkiye'de de artik olumlu seyler oluyor, karsidan yüzde 40 tepki geliyor, 30'a, 20'ye düsüyor, belki birara 50'ye bile çikabilir, ama 5'e düsüyor, 3'e düsecek ve bir gün gelecek, gazete haberi olmaktan çikacak. Yani düzelecek. Toplumsal gelismeler böyledir. Düse kalka, tepki göre göre gider. Ama, gider. Bunu bilirseniz, moralinizi güçlü tutarsiniz ve yilmazsiniz".

* * *

Simdi gelelim, 98'den sonra islerin niye biraz düzelmeye basladigina. Dis baskilar düzelmeyi izaha yetmiyor.

Bana kalirsa düzelme 98'den önce basladi. Çünkü 97'yle birlikte, Türkiye'deki reformist anlayisa çelme takan iki büyük güç odagi, büyük burjuvazi ve ordu çok radikal biçimde tutum degistirdi. Önce bunun kilometre taslarini animsayalim:

1) Ocak 97'de 1 numarali büyük burjuvazi kurulusu TÜSIAD, solcu profesör Bülent Tanör'e hazirlattigi "Türkiye'nin Demokratiklesme Perspektifleri" raporunu açikladi (gerçi bizzat kendi içinden gelen tepkiden bile korkup bir süre geriledi ama, "düse kalka" dedigim de aynen bu, zaten).

(Aslinda bu raporu haber veren bir baska rapor, bir baska solcu profesör (Dogu Ergil) tarafindan, burjuvazinin bir baska büyük kurulusu için Agustos 95'te hazirlanmisti: "Dogu Raporu").

2) MGK (yani ordu) 28 Subat 97'nin ardindan bir de Kasim 97'de bir Siyaset Belgesi yayimlayarak, o zamana kadar görülmemis radikallikte degisik seyler söyledi: Kamusal alana kaymamak kosuluyla mahalli ve kültürel özellikler gelistirilmelidir; irkçilik ve ülkücü mafya devlete bir tehdittir.

3) 98 ve 99 boyunca TÜSIAD'cilar tutumlarini artirarak sürdürürken, o zamanki Anayasa Mahkemesi Baskani Necdet Sezer Nisan 99'da, Yargitay Baskani Sami Selçuk da Eylül 99'da çok radikal bir üslupla demokrasi ve insan haklari istediler.

4) Farkinda misiniz, daha bu hafta Genelkurmay muazzam bir adim daha atti: Idamin kalkmasini ve 12 Eylül yasalarinin yargi denetiminden geçmesini istedi. MGK'de sivil üyelerin artmasi talebiyle birlikte.

Tamam; Türkiye'de demokratiklesmenin para ve silah sahiplerine kalmis olmasinin ne kadar "iç açici" sayilacagi apayri bir mesele. Ama bir saptama yapiyorsak, bunlar, daha üç yil önce delinin aklina gelmeyecek gelismelerdi. Bugün oluyor.

* * *

Neden oluyor? Iki seyden:

1) Büyük Burjuvazi ve Ordu 2K korkusundan kurtuldu: Komünizm ve Kürtçülük.

2) Türk büyük burjuvazisi küresellesmeye eklemlenip para kazanabilmek için insan haklarinin gelismesinin bir ön kosul oldugunu anladi. Daha 70'lerde Komünizmle Mücadele Derneklerini desteklemis ve 78'de tam sayfa ilanlar vererek sosyal demokrat, bagimsizlikçi ve baglantisizlikçi hükümeti düsürmüs olan TÜSIAD'in Baskani Erkut Yücaoglu'nun 99 yilinda "Insan haklari yoksa ticaret de yok", Türkiye Giyim Sanayicileri Dernegi Baskani Bülent Atuk'un da "Demokrasi olmadan tisört satamayiz" demesi, bundan iste. Yine bu hafta Cumhuriyet'de Emre Kongar'in da söyledigi gibi, Necdet Sezer'in cumhurbaskani seçilmesini bu sürecin son baklasi olarak görmek hiç de anlamsiz degil.

Bir sey daha söyleyeyim mi? Büyük burjuvazi ve askerler 2K korkusundan kurtulunca, bu korkularin bu denli güçlü olmadigi dönemlerde hiç akillarina getirmedikleri bir demokratiklesmeyi hizla düsünmeye basladilar. Iste, "Hazret-i Diyalektigin Azizligi" denen sey asil bu olsa gerek.

Tamam, her sey bu kadar pürüzsüz gitmeyecek, düse kalka gidecek, bir sürü akli evvel bir sürü çomak sokacak ama, gidecek bu artik.

Add document to your blog or website

Similar:

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconUluslararası Güncel Sorunlar

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconUluslararası Güncel Sorunlar

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconUluslararası Güncel Sorunlar ve Analizi

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconMülkiye sınıftaki “Uluslararası Güncel Sorunlar

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconHASTANELERDE TIBBİ MALZEME ve İLAÇ TEMİNİ: Güncel sorunlar, Olası sorunlar ve Çözüm önerileri-II

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconBalkanlarda Güncel Siyasal Sorunlar

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconKirgizistan`da vergilendirme, vergi politikasını uygulanma sürecininin, vergilendirme alanında güncel sorunlar, onların çözüm yollarının öğretilmesi

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconUluslararası Küresel Sorunlar

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconGÜNCEL ULUSLARARASI HUKUK SORUNLARI DERSİ

Uluslararasi Güncel Sorunlar iconULUSLARARASI TİCARETTE OPERASYONEL SORUNLAR, ÇÖZÜM YOLLARI VE UYGULAMALAR

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page