İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez
Indir 87.79 Kb.
Titleİsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez
Date conversion21.12.2012
Size87.79 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.sadibey.com/dosyalar/Basin_Bultenleri/S/Sonsuz_01.doc
SONSUZ

Gitmek istersen her yer yakındır.”


18 EYLÜL 2009’da Sinemalarda


FERGÜN yapım tarafından hayata geçirilen, senaryosu CAN SİNAN’ın yazdıgı ve CEMALŞAN’ın yönettiği yılın filmi SONSUZ

18 Eylül 2009 Cuma günü vizyona giriyor.


Çekim aşamasında gerek senaryosu gerekse oyuncularıyla oldukça ilgi gören SONSUZ filmi 2009 yılının iddialı filmleri arasında gösteriliyor…Filmde,yolları kanser hastalıgı nedeniyle kesişen farklı dünyalardan üç insanın hayatının son günlerine yer veriliyor. Film Ferhat Gündogdu ile İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez gibi sinema ve tiyatro dünyasının pek çok ünlü ismini bir araya getiriyor.


SONSUZ FİLMİNİN yurtiçi dağıtımı ÖZEN FİLM tarafından gerçekleştirilecek. Film Türkiye’de 180 kopya ile vizyona girecek.


KÜNYE


Yönetmen Cemal Şan

Senaryo Can Sinan

Yapımcı İsmet Gündogdu

Görüntü Yönetmeni Refik Çakar

Yapım Koordinatörü Ferhat Eşsiz

Müzik Engin Arslan

Nail Yurtsever

Cem Tuncer

Sanat Yönetmeni Tolunay Türköz

Kostüm Tasarım Sibel Ateş Yengin

Makyaj Hülya Avkan

Kurgu Şenol Şentürk

Pr Danışmanlık Diamond&Diamond

Meltem Göl

Yeşim Dalgıçer

Teknik Yapım Fono film - Vipsaş

Ses Miksaj Mert Subaşıoglu

Süre 118 dakika

Türkiye Dağıtım Özen Film

SONSUZ CAST

KARAKTER

AD SOYAD

SERHAN

FERHAT GÜNDOĞDU

VOLKAN

İSMAİL HACIOĞLU

JÖN SÜLEYMAN

SÜLEYMAN TURAN

CİHAN

ŞEVKET ÇORUH

AYLİN

AYÇA BİNGÖL

TUĞÇE

ELİF SÖNMEZ

REMZİ

MEHMET ALİ NUROĞLU

BARBAROS

AHMET MÜMTAZ TAYLAN

SEVİM

SERAP AKSOY

BEKÇİ HAYDAR

ERDAL TOSUN

NURİ ALÇO

NURİ ALÇO

HACI YATMAZ KAZIM

ÖZGÜR OZAN

Ç.SERHANIN BABASI

NECMETTİN ÇOBANOĞLU

BOBİN FARUK

ERAY ÖZBAL

NEVRA ANNE

NURİNİSA YILDIRIM

SELİM

SERDAR ORÇİN

DR REŞAT

TAYFUN ERASLAN

HEMŞİRE AYTEN

SELEN ÖZTÜRK

VEDAT

RIZA KOCAOĞLU

TUNCAY

GÖKHAN BEKLETENLER

MEHMET

TEOMAN GELMEZ

TURHAN

MURAT KARASU

HANDE

SİMGE KÜÇÜKERDAŞ

ÇOCUK SERHAN

BATUHAN KARTAL

SERHANIN KIZ KARDEŞİ

ŞENAY AYDIN

BUKET

ŞEBNEM ZORLU

DJ FATİH

ORÇUN İYNEMLİ

ROCK SOLİST

NAİL YURTSEVER

SERHAN ABLA ÇOCUK

EFE YALÇIN

FERİT

ŞEVKİ ÖZCAN

CİHAN ADAM 1

ERDAL YILDIZ

CİHAN ADAM 2

FATİH ÇATALER

CİHAN ADAM 3

MÜSLÜM TÜRKCAN

SİNEMADAKİ KIZ

NİL OLCAY

SİNEMADAKİ ÇOCUK

DENİZHAN ÖZKAN

HASTA 1

HANDAN YILDIRIM

KEMOTERAPİ HASTA TEYZE

MAŞUKA ALTIN

TAKSİM ÇOCUK

İBRAHİM ERSOYLU

TAKSİM KIZ

İNCİ DAŞDEMİR

DİLENCİ KADIN

ÖZLEM BAŞKAYA

DİLENCİ ÇOCUK

AHMET AKGÜN

MÜSTAHDEM

ONUR BULDU

HEMŞİRE 1

GÜLİZ OKTAR

R.TERAPİST

İSA TELCİ

MAHKUM 1

VEDAT ÜNALSonsuz Sinopsis

Serhan (Ferhat Gündogdu), 30’lu yaşlarının sonundadır... 14 yaşında, töre yüzünden ıslahevine girmiş, başı beladan kurtulmayıncada tam 20 yılını içerde geçirmiştir. Serhan, tahliye günü sokakta ilk adımlarını atarken yığılmış ve tekrar “dört duvar” arasına, hastaneye hapsolmuştur... Serhan kanserdir... Yeni istikamet, Onkoloji Merkezi 3. Kattır...

Volkan (İsmail Hacıoglu), 23 yaşında genç bir delikanlıdır. Yıllardır Taksim’de son derece serkeş bir hayat yaşamaktadır. Marjinal bir Beyoğlu barında Dj’lik yapmaktadır. Obsesif derecede bağlı olduğu, hilafsız her gece bağıra çağıra kavga ettiği bir sevgilisi vardır. Tuğçe (Elif Sönmez) ile yaşadığı kavgaların neredeyse hepsi barın sahibi Cihan (Şevket Çoruh)’ın kardeşi Vedat (Rıza Kocaoğlu) yüzündendir. Volkan, Vedat’la Tuğçe’nin arasında bir şeyler olduğunu düşünmekte ve çok kıskanmaktadır.

Cihan otuzlu yaşlarında, heybetli, astığı astık, kestiği kestik bir adamdır. Sadece bar işletmekle kalmayıp, karanlık işlere de bulaşmıştır. Tüm bu karanlık görüntüsünün yanında, kendisinden beklenmeyecek şekilde duygusal ve sanatla haşır neşir birisidir. Şiirler okur, ressamları takip eder, sinema tutkunudur. Hayatındaki en büyük hayali, bir kitabı olmasıdır... Öldükten sonra yayınlanacak bu eserle edebiyat dünyasını temelinden sarsacağını düşünmektedir.

Jön Süleyman, 60’lı yaşlarının sonlarında eski bir Yeşilçam aktörüdür. Aslında bildiğimiz Süleyman Turan’dır kendisi. Klişe bir cümle ile anlatmak gerekirse, Yeşilçam’la birlikte o da devrilmiştir yıllar önce. En güzel zamanlarında Yeşilçam’ın şaşasını yaşamış, Belgin Doruklarla, Ayhan Işıklarla anılan adı zamanla unutulmuştur. Birkaç yıl önce o da birden rahatsızlanıp, kanser olduğunu öğrenmiş ve “malum” yere, Onkoloji Merkezi’ne yatırılmıştır...

Serhan ve Volkan aynı odayı paylaşırlar ama hiç anlaşamazlar. Serhan’ın vücudu radyoterapiyi kaldıramaz artık. Dr. Reşat (Tayfun Eraslan)’ın söylediklerine göre bünyesini daha fazla zorlamanın hiç manası yoktur artık... Ama Serhan bundan habersizdir. Volkan bunları şans eseri öğrenince içinde bir şeyler cız eder. Serhan’a karşı takındığı ters ve alaycı tavırdan dolayı vicdan azabı çekmeye başlar. Tüm bunların üstüne bir de Süleyman Abi’lerinin acı sürprizi gelince her şey değişir...

Jön Süleyman, Volkan için bir baba figürü gibidir. Son gece söylediklerini, iki kader arkadaşı Süleyman abilerinin vasiyeti gibi kabul eder. Foça’daki “guleti – Mavi’yi” alıp İstanbul’a getirmelerini istemiştir Süleyman. Serhan ile Volkan, hastaneyi geride bırakır ve yolculuklarına başlarlar. İlk gecelerinde Taksim’e, Volkan’ın çalıştığı bara gelirler. İçeri girdiklerinde Volkan’ın sevgilisi Tuğçe’nin mekân sahibi Cihan’ın kardeşi Vedat’la sarmaş dolaş hallerine şahit olurlar. Volkan’ın ortalığı birbirine katması, Serhan’ın da kavgaya karışıp kendi hayatını tehlikeye atmak pahasına onu koruması ile yolculukları başlar. Barda tüm bunlar yaşanırken, Cihan ve adamları her şeyden habersiz, barın kapısı önünde arabadan inmektedirler. O esnada, Volkan ve Serhan panik halinde dışarı fırlar. Karmaşadan yararlanıp Cihan’ın arabasıyla kaçarlar.

Cihan’ın gözünün nuru defteri, tek hayali, muhteşem eseri arabanın içindeki çantada kalmıştır. İlerleyen zamanlarda amansız bir takip başlar. Cihan, Volkan ve Serhan’ın her zaman enselerinde hissedeceği bir nefes olacaktır. Her ne olursa olsun Cihan defterini, büyük eserini geri alacaktır. Zaten son iki sayfayı da Volkan ve Serhan’a ayırmıştır.

Serhan’ın hastalığının ağırlaşması yüzünden kaldıkları Ayvalık, mecburi bir duraktır aslında. Ama çocukluğundan beri ıslahevlerinde, hapishanelerde ve en son da hastanelerde yaşamış olan Serhan, hayatında ilk kez âşık olur burada… Konakladıkları motelin işletmecisi olan Aylin (Ayça Bingöl), 30’lu yaşlarının başında hoş bir kadındır.

Türkiye’nin iki ucundan, birbirine taban tabana zıt bu iki adam, birlikte çıktıkları yolculukta beklenen sonlarına doğru giderler... Tabii arkalarında varlığını bir an bile unutamayacakları Cihan’la birlikte... Her ikisinin de kimseye anlatamadıkları sırları vardır. Her ikisi de ölmek istememektedir...

Birlikte aşka, hayata, “sonsuz” bir umutla sarılmaya çalışırlar...

KARAKTERLER


SERHAN:FERHAT GÜNDOGDU


Serhan, otuzlu yaşlarının sonundadır... Güneydoğu’da doğup büyümüştür. 14 yaşında ıslahevine girmiş fakat orada da başı beladan kurtulmayınca gün yüzü görmeden tam 20 yılını hapiste geçirmiştir... Serhan, tahliye günü, sabah gardiyanla birlikte hapishanenin çıkış kapısına geldiğinde 14 yaşından beri uzak kaldığı dünyaya ilk adımını atarken yığılıp kalmış ve bu kez hastanede yeniden “dört duvar” arasına hapsolmuştur... Yıllarını koğuşlarda, hücrelerde geçiren Serhan aslında ağır bir kanser hastasıdır. Hapishanede bir iki kez hastalığıyla ilgili emareler ortaya çıkmış ama Serhan bunların hiçbirini ciddiye almamıştır. Serhan için yeni istikamet, bir hastanenin Onkoloji Merkezidir. Son derece yumuşak, çocuk ruhlu, saf birisidir. Ama sinirlendiği, hakkı yendiği zaman karşısında kimse duramaz.


VOLKAN: İSMAİL HACIOGLU


Volkan, 23 yaşında genç bir adamdır. Yıllardır Taksim’de son derece serkeş bir hayat sürmekte, marjinal bir Beyoğlu barında Dj’lik yapmaktadır. Tabir caizse “her yol” vardır Volkan’da. Çok içer. Başı beladan kurtulmaz. Ailesiyle arası son derece kötüdür. Babasıyla bir türlü düzeltemediği bir ilişkisi vardır. Sıkça kavga ederler. Neredeyse evine hiç uğramaz. Tutku derecesinde bağlı olduğu, hilafsız her gece bağıra çağıra kavga ettiği bir sevgilisi vardır Volkan’ın. Tuğçe… Tuğçe ile yaşadığı kavgaların neredeyse hepsi barın sahibi Cihan’ın kardeşi Vedat yüzündendir. Volkan, Vedat’la Tuğçe’nin arasında bir şey olduğundan kuşkulanmaktadır. Kanser olduğunu öğrendikten sonra hayata karşı daha da umarsız birisi olmuştur. İğneleyici lafları, durmadan dalga geçen haliyle çevresinde çok sevildiği söylenemez.


CİHAN: ŞEVKET ÇORUH


Cihan otuzlu yaşlarında, heybetli, astığı astık, kestiği kestik bir adamdır. Yedi cihana nam salmıştır. Taksim’de bir bar işletmektedir. Sadece bar işletmekle kalmayıp, karanlık işlere de bulaşmıştır. Ofisinde, kimselerin haberi olmadan adamlarıyla birlikte pek çok kişiyi kendince cezalandırmaktadır. Tüm bu karanlık görüntüsünün yanında, kendisinden beklenmeyecek derecede duygusal ve sanatla haşır neşir birisidir. Şiirler okur, sergileri gezer,

Opera ve müzikalleri takip eder, bir sinema tutkunu olarak filmleri kaçırmaz. En büyük hayali, bir kitabının olmasıdır. Yazdıklarını bir defterde toplamaktadır. Gözünün nuru olan bu defteri herkeslerden sakınır. Öldükten sonra yayımlanacak bu eserle edebiyat dünyasını temelinden sarsacağını düşünmektedir. Bu nevrotik adamın hayatta tek korktuğu, çekindiği insan annesidir. Annesi Nevra Hanım’ın yanında küçük bir çocuktan farksız olur Cihan.


JÖN SÜLEYMAN: SÜLEYMAN TURAN


Jön Süleyman, altmışlı yaşlarının sonlarında eski bir Yeşilçam aktörüdür. Klişe bir cümle ile anlatmak gerekirse, Yeşilçam’la birlikte o da devrilmiştir yıllar önce. Yetmişlerin ortasında televizyonun hayatımıza girişiyle durma noktasına gelen sektör, seks filmleriyle canlanmaya başlamış, fakat Süleyman bu alanda yer almayı kendine yakıştıramamıştır... Yıllarca Yeşilçam’ın şaşaasını yaşamış, Belgin Doruklarla, Ayhan Işıklarla anılan adı zamanla unutulmuştur. Birkaç yıl önce o da aniden rahatsızlanıp, kanser olduğunu öğrenmiş ve “malum” yere, Onkoloji Merkezi’ne yatırılmıştır...


AYLİN: AYÇA BİNGÖL


Aylin, otuzlu yaşlarının başında oldukça güzel bir kadındır. İstanbul’da iyi bir eğitim almış, kendi işini kurmuş; çok iyi paralar kazanıp lüks bir hayat yaşayabilecekken, İstanbul’un karmaşık ilişkilerinden sıkılmış, köprüleri atmış, neyi var neyi yoksa satıp İstanbul’u terk etmiştir. Ayvalık’ta yeni işletmeye başladığı Koza Motel henüz tam olarak oturmamış, derme çatma bir yerdir. Aylin burada kendi yağıyla kavrulup huzuru aramaktadır. Ta ki Serhan ve Volkan’ın yolu Koza Motel’e düşene kadar...


BEKÇİ HAYDAR: ERDAL TOSUN


Onkoloji Merkezi’nin bekçisidir. Sahtekâr bir adamdır. Hastalara alkol, sigara ve bilumum zararlı şey tedarik ederek para kazanır. En iyi müşterisi Volkan’dır.


HACIYATMAZ KAZIM:ÖZGÜR OZAN


Bar işletmecisidir. Hayatının en büyük hatasını Cihan’ın barına yakın bir yerde mekân açarak yapmıştır.


BARBAROS: AHMET MÜMTAZ TAYLAN


Büyük bir tatil köyünün sahibi ve işletmecisidir. Tüm ısrarlarına ve tehditlerine rağmen tesisini Cihan’a devretmez. Ne yazık ki kiminle uğraştığının farkında değildir.


SELİM: SERDAR ORÇİN


Tarihi eser kaçakçısıdır. Cihan’la yaptıkları anlaşmaya uymayarak onu kazıklamaya çalışmıştır. Başına neler geleceğini bilmemektedir.


REMZİ: MEHMET ALİ NUROĞLU


Popüler bir yazardır. Çoğunlukla genç kızların bayıldığı aşk kitapları yazar. Kendisini dünyanın en önemli edebiyatçısı zannetmektedir ama yazdıkları son derece basit şeylerdir. Aylin’in peşini bırakmaz. Mutlaka bir gün birlikte olacaklarını hayal etmektedir.


SERHAN’IN KIZ KARDEŞİ: ŞENAY AYDIN


Âşık olup köyünden İstanbul’a kaçmıştır. Aile meclisi kararını vermiş, ölüm fermanı imzalanmıştır.


TUGÇE: ELİF SÖNMEZ


Yirmili yaşlarında güzel bir kızdır. Bir süredir Volkan’la birliktedir. Aynı barda çalışmaktadırlar. Çevresinde birçok genç adam vardır. Bunlardan biri de çalıştığı barın sahibi Cihan’ın kardeşi Vedat’tır.


VEDAT: RIZA KOCAOGLU

Cihan’ın bir baltaya sap olamamış kardeşidir. Abisinin kanatlarının altına sığınmış, hiçbir işe yaramayan biridir. Kızlara olan ilgisi yüzünden başı beladan kurtulmaz. Kendini beğenmiş bir gösteriş budalasıdır.


NEVRA ANNE: NURİNİSA YILDIRIM


Cihan’ın annesidir. Oğlunu çok sever ve üzerine titrer. Oğlu onun için dünyadaki en değerli varlıktır. Cihan’a hâlâ küçük bir çocukmuş gibi davranmaktadır.


SEVİM: SERAP AKSOY


Volkan’ın annesidir. Oğlunun kanser olduğunu öğrendikten sonra yıkılmıştır. Volkan’ın hastaneye yatıp tedavi olmaması üzüntüsünü perçinler. Tek isteği biricik oğlunun iyileşmesidir.


TEKNİK EKİP


Yapımcı


İsmet GÜNDOĞDU


Görüntü Yönetmeni


Refik ÇAKAR


Senaryo


Can SİNAN


Müzik


Engin Arslan

Nail YURTSEVER

Cem Tuncer


Kurgu


Şenol ŞENTÜRK


Sanat Yönetmeni

Tolunay Türköz


Yardımcı Yönetmen

Ö.Göksel Aydın


Yönetmen Yardımcıları

 

Hülya Gezer

Burcu Akbaş

M.Çağrı Çayhan

Emrah Ağuş

Özkan Atmış

Bekir Gürbüz


Yapım Koordinatörü


Ferhat EŞSİZ

 

Kostüm Sorumlusu

  

Sibel Ateş Yengin


Sanat Asistanı

 

Ardemis Şahman

 

Kostüm Asistanı

  

Şenay Dalyanoğulları


Makyöz

 

Hülya Avkan

 

Makyöz Asistanı

  

Gülhan Konuk

 

Kuaför

 

Deniz Altuntaş


JIMMY JIB OPERATÖRÜ

  

YUSUF ATMACA

 

JIMMY JIB ASİSTANI

  

TURGAY ŞAHİNDUR

 

STEADYCAM OPERATÖRÜ

  

BURAK BALLI


STEADYCAM ASİSTANI

  

EMRAH BALCIOĞLU

 

SUALTI KAMERA

 

SAKİ UĞURLU

BURHAN AKTANSOY


Teknik Yapım


VİPSAŞ


Post Production

Elif Ünsal


Color Correction

Erdinç Dinçer


Ses Miksaj

Mert Subaşıoğlu


Animasyon

Efkan Öztürk


KAMERAMANLAR

  

ÖZGÜR DEMİR

FERHAT UZUNDAĞ

 

KAMERA ASİST

  

MUSTAFA DOĞAN


SES TEKNİSYENLERİ

  

ONUR YAVUZ

ERHAN KUNDUZ


BOOM OPERATÖRLERİ

  

SEÇKİN AKYILDIZ

OKTAY BAKİ


SES ASİSTANI

  

ERDENİZ SAVAŞ


 

IŞIK EKİPMAN

  

RE YAPIM


IŞIK ŞEFİ

  

ÜMİT ÖZYURT


IŞIK ASİSTANLARI 

 

AHMET AYDIN

ÇETİN CAN

EMRAH KAĞNICI

ALİ VARIŞLI

 

SET TEKNİK MALZEMESİ

 

RE YAPIM

 

SET AMİRİ

  

HÜSEYİN ERGÜDER


SET ASİSTANLARI

 

TAŞKIN GEÇGEL

A.CESUR AKKUM

YASİN ÖZDEMİR


SET FOTO

 

HARUN ÖZNEN 


MALİ KOORDİNATÖR


KADİR ÖZKUL

 

MUHASEBE

 

ENES ÖZDEMİR

 

YAPIM ASİST


MEHMET ÖZDEMİR

BURÇİN DÜZ

MUSTAFA GÜNDOĞDU

 

CAST

  

BAŞAR

 

 FGR AJANS (FOÇA)

  

HÜSEYİN - CANAN  AY

 

FGR AJANS (İSTANBUL)

  

MAYADROOM 


PR Danışmanlık


Diamond & Diamond


MELTEM GÖL

YEŞİM DALGIÇER

 

HUKUK DANIŞMANLARI

AV. CİVAN GÜNDOGDU  

AV. GÜROL ÖZTÜRK


SAĞLIK DANIŞMANI

  

LEYLA TARHAN

 

EKİP SERVİS

  

SUAT EŞSİZ

HASAN KARATAŞ

RESUL TAŞTEMİR

 

IŞIK ARAÇ

 

KADİR KARATAŞ

 

SET ARAÇ

  

OLCAY BEKTAŞ

 

KOSTÜM ARAÇ

 

HAYATİ YAZGAN

 

JENERATÖR ARAÇ

 

SERDAR BİRLİK


 Bilgi için : Diamond &Diamond Pr Danışmanlık 


Meltem Göl glmeltem@gmail.com 0532 705 41 74

Yeşim Dalgıçer yesimdalgicer@hotmail.com 0532 528 37 16

  

Add document to your blog or website

Similar:

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez iconGaleri x-ist, sanatçı Şevket Sönmez’in x-ist’teki ikinci kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez iconAv. İsmail Kavak, Av. Ata Sabri Atılgan, Av. Elçin Kurt, Av. Emine Çileli, Av. Nuray Rüzgar, Av. Erkul Erdem, Av. Serap Kervan, Av. Serkan Cengiz1

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez iconFiliz ERTÜRK, Süleyman ÜSTÜN, Cemalettin TURAN, Leyla AYVAZOĞLU, Serkan KARAASLAN, İhsan DEMİREL

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez iconAdıyaman Fehmi Hüsrev Kutlu (AKP) Ahmet Aydın (AKP) Şevket Gürsoy (AKP) Mehmet Erdoğan (AKP) Şevket Köse (CHP) Afyon

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez iconAli ile Elif’in yaşları toplamı 15 tir. Elif 8 yaşında olduğuna göre Ali kaç yaşındadır? Verilenler

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez iconTÜRK SANAT MÜZİĞİ’NİN SAYGIDEĞER SANATÇISI SERAP MUTLU AKBULUT’UN İLK ALBÜMÜ “SERAP MUTLU AKBULUT – ODEON YILLARI”

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez icon*Fırat Üniversitesi Bingöl Meslek Yüksekokulu, Tarla Bitkileri Programı- BİNGÖL

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez icon*Fırat Üniversitesi Bingöl Meslek Yüksekokulu,Tarla Bitkileri Programı-BİNGÖL

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez iconZerin Hacıoğlu Hasan DİNÇER

İsmail Hacıoglu, Şevket Çoruh, Süleyman Turan, Ayça Bingöl, Serap Aksoy, Elif Sönmez iconAYÇA EBRU GIRITLIGIL

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page