“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege
Indir 36.46 Kb.
Title“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege
Date conversion28.06.2013
Size36.46 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.pediatriportali.com/resimler/227_sinav kaygisi.docSINAV KAYGISI

 

                  “Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Araştırma Görevlisi Serkan DENİZLİ’ yle bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sınav kaygısı nedir?  

 - Kişinin normal yaşantısı dışında sadece sınav durumlarına özgü yaşadığı olumsuz düşünceler ve bu düşüncelere eşlik eden fiziksel boyutta da ortaya çıkan kaygı durumlarıdır. 

Öğrencinin sınav kaygısı yaşadığı nasıl teşhis edilir?  

 - Öncelikle sınav kaygısının teşhis edilmesi gerekir. Öğrencinin tüm yaşamına yayılan bir kaygısı mı var, yoksa kaygı sadece sınav nedeniyle mi oluşuyor? Yalnızca sınava yönelik bir kaygı durumu yoksa o zaman farklı bir önlem almak gerekir.  

 

Öğrenciler hangi durumlarda kaygı yaşarlar? Kaygıyla başedebilmek için rehber öğretmen ve ailenin nasıl yaklaşması gerekir? 

 - Öğrenci tamamen sınava yönelik bir kaygı yaşıyorsa bunu açıklayan iki farklı yaklaşım var: 

a-     Öğrenci ders çalışamıyordur, kendisini yeterli hissetmiyordur ve haklı bir kaygı yaşıyordur. Girmesi gereken sınavlara giremiyordur. Bu, gerçek bir kaygı durumudur. Öğrenci daha etkili çalışma konusunda rehber öğretmeninden yardım almalıdır.

b-     İkinci kaygı durumu ise öğrencinin yeterli çalışmasına rağmen hissettiği kaygı durumudur.

Araştırmalar, bu durumu yaşayan öğrencinin düşüncelerini değiştirmeye yönelik bir çalışma yapılması gerektiğini gösteriyor. Bir yandan öğrencinin sınava ilişkin düşünceleri değiştirilmeye çalışılırken, bir yandan da etkili çalışması için hangi koşulların gerektiği öğrenciye anlatılmalıdır.  Bunun dışında birtakım rahatlama egzersizleri de uygulanabilir. Burada temel olan çocuğun sınav öncesinde, sınav sırasında ve sınav sonrasındaki iç konuşmaları ve düşünceleridir. Büyük olasılıkla bunlardaki bir olumsuzluk kaygıya yol açabilir. Bunlar kontrol edilebilir. Örneğin, öğrenci sınavdan önce sürekli başarısız olacağını, hiçbir şey bilmediğini, sınavın çok zor geçeceğini ve yeterli çalışmadığını düşünebiliyor. Sınav sırasında da kendisini kaygılandıracak düşünceleri aklından geçirebiliyor. Bunların saptanması ve gerçekçi bir zemine oturtularak sorunun aşılması gerekiyor. Çocuğun o sınav için yeterli yeteneği varsa, yeteri kadar hazırlanmışsa, sınav günü olağanüstü bir durumla karşılaşmazsa başarısız olması için bir neden yoktur. 

Çocuğa bunu benimsetmek için önce ona etkili çalışmayı öğretmek, daha sonra da olumsuz düşünceyi belirleyerek, bunu çocukla tartışmak, çocuğun olumsuz düşüncelerden arınmasını sağlamak gerekir. Öğrenciye: “Yeterli çalıştım, yeteneğim de uygun, dolayısıyla bu sınavda  başarılı olabilirim.” duygusunun verilmesi önemli.   

 

 SINAV KAYGISI YAŞANMASINDA AİLE TUTUMLARININ ÖNEMİ

Yüksek beklenti içindeki aile, çoğu zaman böyle bir beklentisi olmadığını söylese de davranışlarıyla öğrenci üzerinde baskı oluşturabiliyor. Ailenin beklentileri çocuğun kaygı durumunu nasıl etkiliyor?  

 - Ailelerin yüksek beklentileri, çocuğun olumlu olan düşüncelerini olumsuza çevirebiliyor. Bu durum, sınav kaygısına yol açıyor. Örneğin, dersanenin ilk sınıfında olan bir çocuğu ailesi: “Neden daha yüksek puan almadın?” diye eleştirildiğinde, çocukta sürekli bir başarısızlık duygusu oluşuyor. Yani ilk sınıfta olduğuna göre o öğrenci başarılı bir öğrencidir. Ancak bu öğrenciyi ailesi deneme sınavından aldığı puan yüzünden eleştiriyorsa, öğrencinin olumsuz düşünceleri pekişiyor. Bu nedenle ailenin çocukla, okul ve dersane öğretmenleriyle iletişim halinde olmasını öneriyoruz. Akranlarıyla kıyaslanmak da çocuğun olumsuz düşüncelerini arttırır.              

Anne baba: “Bugün iki saat ders çalıştın ve bu kadar çalışmayla sınava girmeye kalkıyorsun. Bir hafta önceden başlasaydın daha farklı olurdun.” demek yerine: “Kaç saattir çalışıyorsun, aferin iyi gidiyorsun, devam et, ara verdiğinde istersen sana yemek hazırlayabilirim.” gibi yaklaşımla çocuğuyla daha sağlıklı bir iletişim kurabilir.

Hiçbir anne baba çocuğunun olabileceğinden daha başarısız olmasını istemez. Sınav kaygısı da çocuğun var olan gücünü ortaya çıkarmasını engelleyici bir durum. Bu durumda anne babalar çocuğun sınava ilişkin olumlu deneyimlerini ona anımsatarak, önceki başarılarıyla çocuğu yüreklendirmeliler. Her zaman çocukla birlikte olduklarını, onu her zaman sevdiklerini hissettirmeliler. Anne baba sevgisinin başarıya bağlı olmayan koşulsuz bir sevgi olduğunu hisseden öğrenci kendisini daha güçlü bulur, problem çözme gücü daha gelişmiştir. Sadece derslerde ya da sınavlarda değil, yaşamın genelinde de başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

Sınav Kaygısı

Bir sınav öncesinde, sırasında ya da sonrasında duyulan endişe, korku ve rahatsızlıktır. Hemen hemen herkes bu kaygıyı bir miktar hisseder. Ama bazı öğrenciler sınav dönemlerinde yaşadıkları bu duygusal tepkilerin akademik performanslarını ciddi anlamda olumsuz yönde etkilendiğinden söz etmektedir.

Kaygı yaşadığımızda fiziksel (mide kasılması/bulanması, baş ağrıları, ağız kuruması, çarpıntı gibi), zihinsel ("Kesin başaramayacağım!, Herkes bu sınava benden daha fazla çalıştı!"gibi) ve duygusal (yoğun endişe, gerginlik, tolerans azalması, korku gibi) tepkiler verebiliriz.

Sınav Kaygısı ile Baş Etmek için Neler Yapılabilir?

Sınavdan Önce: Sınava iyi hazırlanmak kaygınızı azaltacaktır. Dersleri düzenli olarak takip etmek, etkin bir çalışma programı yapmak ve uygulamak, tekrar yapmak, sınavda sizden neler beklendiğini bilmek ve ona göre hazırlanmak gibi yöntemler yardımcı olabilir.

Sınav Sırasında:

 • Yönergeyi dikkatlice okuyun.

 • Zamanınızı ayarlayın.

 • Eğer bir soruyu yapamıyorsanız, atlayın ve devam edin.

 • Diğerleri kağıtlarını geri veriyorlarsa panik olmayın. İlk bitirene ödül yok.

Sınav Sonrasında: Sınav nasıl geçerse geçsin elinizden geleni yaptığınız ve denediğiniz için kendinizi ödüllendirin ve hoşunuza gidecek bir şeyler yapın.

Teknik #1 Gevşe ve Rahatla

Eğer rahatlamayı başarırsanız sınav sırasında kaygınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Sınavdan önce bunu denemelisiniz.

 • Öncelikle rahatsız edilmeyeceğiniz bir yeri tercih edin.

 • Sandalyenizde rahatça oturun. İstiyorsanız gözlerini kapatın.

 • Hiçbir şey düşünmemeye çalışın.

 • Yavaş ve derin bir şekilde burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin.

 • Vücudunuzdaki kasları gerin ve gevşetin. Yüzünüzden başlayın, ayaklarınıza doğru ilerleyin.

Bu şekilde bir kaç dakika içinde gevşeyebilirsiniz.

Teknik # 2 Kaygını Kontrol Et

İkinci aşama kaygıya neden olan olumsuz düşüncelerden ve iç konuşmalardan kurtulmaktır. Öğrenciler sınavlar hakkında olumsuz ve abartılı yorumlar yapma eğilimindedirler. Olumsuz düşünceler yerine yapıcı düşüncelerin sınav kaygısını azalttığı araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Önce düşüncelerinizin farkında olmalısınız. Sonra da onları yapıcı olanlarıyla yer değiştirmelisiniz. Örneğin: "Eğer sınavım kötü geçerse ben bittim demek yerine "Evet bu zor bir sınav; elimden geleni yapacağım; düşük bir not alırsam bir dahaki sefer daha iyi yapmaya çalışacağım."

Daha fazla bilgi için:

Eğer sınav kaygısı sizin için hala bir sorunsa, lütfen profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin. Daha fazla bilgi için: Pelin Çetinkaya, Uzm. Psikolojik Danışman,
(212) 338 16 48

Çok çalışıyorum, ama başaramıyorum ."

"Bu kez de kazanamazsam ailemin yüzüne nasıl bakacağım ?"

"Ailemin benim için harcadıklarını düşündüğümde kahroluyorum."

"Geleceğim ne olacak ?" diyerek

Sınava hazırlanma enerjinizi, kaygı, stres ve panikle harcayan bir öğrenciyseniz gelin, telkin ve motivasyon destekli çalışmamıza katılın.


Sınav kaygısı, literatürde, öğrencinin sınavla doğrudan ilgisi olmayan olumsuz düşüncelerini arttıran, yoğun bedensel uyarılara yol açarak, dikkati bölen, böylelikle verimli çalışmayı, öğrenmeyi güçleştiren yoğun bir uyarı durumu olarak tanımlanır.

Kaygı bir işin başarılabilmesi için gerekli bir duygudur, ama yeterli seviyede tutulabilmelidir. ÖSS ve OKS ye hazırlanan gençlerin gerçekte başarılı olabilmek için gerekli kaygıları vardır. Biz buna yapıcı kaygı diyoruz .

Sınavı, bugüne kadar öğrendiği bilgileri değerlendirebileceği, kendini sınayacağı bir durum olarak değil de, kişiliğinin bir değerlendirmesi olarak görmek, gencin kaygı düzeyini yükseltir. Bu duygulara bir de gencin çevresinin , anne-babasının , öğretmenlerinin yüksek beklentileri eklenince gencin yapıcı kaygı düzeyi olumsuz boyuta taşınarak yıkıcı kaygı düzeyine erişir.

Merkezimize baş vuran anne-babalar , “Çocuğum çalışıyor , çalışıyor , ama bir türlü sınavlarda başarılı olamıyor,”, “ Sınavlarda çok heyecanlanıyor ve bildiğini de unutuyor,” “ Çocuğum dikkatini toplayamıyor.” gibi şikayetlerle geliyorlar. Çünkü yıkıcı kaygı düzeyi gencin öğrenim faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemeye başlıyor. En çok da dikkat mekanizması bundan zarar görüyor. Genç, çalışma sürecinden çok sonuca odaklanıyor.

Bir de gencin heyecanlı bir kişilik yapısı varsa, öz güven eksikliği içindeyse, sınava hazırlanma enerjisini , stres ve panikle harcamaya başlıyor, çalışma verimi düşüyor, derslerde ve sınavlarda dikkatini toplayamıyor, başarısız oluyor. Genç başarısız oldukça tüm bu olumsuz duygulara , “Çok çalışıyorum, ama neden başaramıyorum?”, “Eğer sınavı kazanamazsam ailemin yüzüne nasıl bakacağım?”, “Geleceğim ne olacak” kaygılar da ekleniyor. Ve sonuca yönelik endişeler onun asıl verimli olacağı süreçten , yani öğrenme sürecinden uzaklaşmasına yol açıyor.

Sonuçta hayatlarındaki tek başarının sınav yarışını önde bitirmek olduğuna inandırılmış gençler liseye ve üniversiteye giriş sınavlarında başarılı olamıyorlar. Çünkü beu sınavları bir ölüm-kalım yarışı gibi görüyorlar. Yapabildiklerinin en iyisini yapmaya değil, herkesten daha iyiyi yapmaya odaklandıkları için sonuçta hayal kırıklığına uğruyorlar..

Düşüncelerimizin, duygularımızı oluşturduğu gerçeğinden hareketle, öğrencilerin sınava ve sınav hazırlığına ilişkin düşünce sistemleri başarılı olmalarında en etkili unsurlardan biridir.

Sınav kaygısı yapıcı kaygıdan uzaklaşıp, yıkıca kaygıya dönüşmüş gençlerin, yıkıcı kaygı düzeyi arttıkça, başlangıçta sınav öncesinde veya anında kendini gösteren fizyolojik belirtiler ( terleme, ağız kuruluğu, karın ağrısı, kalp çarpıntısı, vb.) , giderek gençlerin geleceğini etkileyecek psikosomatik rahatsızlıklara dönüşebilir. Bu safhaya gelinmeden, sınav öncesinde bu tip sıkıntılar çeken gençlerin mutlaka psikolojik yardım almaları gerekir.

Programın Özellikleri

1. Aşama


 • Her genç bireysel olarak ele alınarak, çalışma alışkanlıkları, kendine bakış açısı, iç dinamikleri mercek altına alınır. Yıkıcı kaygının yarattığı fizyolojik belirtilerin yaşanılan durumla ( sınav ve benzeri) ilgili olduğu gerçeği gençle paylaşılarak, düzenli nefes alma teknikleri, gevşeme egzersizleri gibi, bu belirtilerle başa çıkma becerileri kazandırılır.

 • Genç aynı zamanda , zamanın iyi planlanması, etkin ders çalışma yöntemleri, dikkat ve konsantrasyonu güçlendirme konularında bilgilendirilir.

Yöneten,
Psikolog İlknur Kurt

2. Aşama


 • Gençlerimizin içinde bulunduğu sınav kaygısının gönüllerden kovulmasında telkin yöntemi (Bilinçli Hipnoz) de çok kuvvetli bir yardımcıdır. Telkin yöntemiyle gencin meditatif bir duruma gelmesi sağlanarak bilinç altına, onun öz güven eksikliğini giderecek, çalışma motivasyonunu sağlayacak, heyecanlarını dindirecek, dikkatini artıracak mesajlar verilir.

 • Telkinlerle açılan pencereler sayesinde , kişinin korkularını, endişelerini hafifletecek, sahip olduğu artı değerler ortaya çıkarılır. Bunları fark eden kişinin içindeki negatif düşüncelerden doğan hararet azalır, öz güveni artar, endişe ve kaygılar, yerini umutlara, başarılı bir gelecek beklentisine bırakır.

Yöneten,
Uzman Psikolog Ali Rıza Tanaltay

Hazırlayan :Uzm. Psk. Aylin İlden Koçkar
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü

Sınav Kaygısı Nedir?
Beklenen sınavlardan kaynaklanan stresin doğurduğu karmaşık fizyolojik ve duygusal tepkilerdir.

Sınav Kaygısının Nedenleri Nelerdir?

* Kötü çalışma alışkanlıkları,
* Yüksek beklenti düzeyi,
* Mükemmeliyetçi yaklaşım,
* Görev ve sorumlulukları erteleme,
* Başarısız olma ve değerlendirilme korkusu vs.

Sınav Kaygısının Fiziksel Belirtileri

* Kalp çarpıntısı,
* Hızlı nefes alıp-verme,
* Nefes darlığı,
* Terleme ve/veya titreme,
* Mide şikayetleri,
* Karın ağrısı,
* Bağırsak hareketlerinde değişme (ishal-kabızlık),
* Organize olamama,
* Başağrısı,
* Baş dönmesi,
* Huzursuz uyku, kabus görme, aşırı uyku veya uykusuzluk,
* Konsantrasyon bozuklukları,
* Yorgunluk belirtileri,
* Yeme alışkanlıklarında değişme.

Sınav Kaygısının Duygusal Belirtileri

* Gerçeklik hissinin kaybolması,
* Kontrolün kaybedileceği hissi,
* Endişe,
* Huzursuzluk,
* Güvensizlik,
* Çaresizlik,
* Öfke-Kızgınlık,
* Korku,
* Ümitsizlik,
* Hayalkırıklığı,
* Mutsuzluk,
* Tedirginlik.

Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Yöntemleri

* Çalışmaları ertelememek
* Çalışmaktan kaçınmamak
* Gerçekçi beklentilerin olması
* Başarısız olunacağı inancının değerlendirilerek gerçekçi inançlarla yer değiştirilmesi

Sınavlardan Önce Yapılabilecekler

* Beslenme ve uykunuza dikkat edin,
* Sınav çalışmalarınızı son geceye bırakmayın,
* Kapsamlı sınavlardan en az üç gün önce yeni bilgiler edinmeye çalışmayın, sadece tekrar yapın,
* Beklentilerinizi değerlendirin ve gerçekçi olmalarına dikkat edin.

Buradaki tüm öneriler kendi-kendinize uygulayabilmeniz için geliştirilmiştir. Sınav kaygısının hayatınızı uyguladığınız tüm yöntemlere rağmen hala olumsuz bir şekilde etkilediğini düşünüyorsanız bir uzmana başvurmalı ve uygun biçimde nasıl başa çıkabileceğinizi terapi yoluyla öğrenmelisiniz. Unutmayın her birey kendine özgüdür ve her bireyin başa çıkma yöntemleri de bireye özgü olmalıdır, bu anlamda uzmanınızla birlikte çalışmalı ve size uygun olan başa çıkma yöntemlerini bulmalısınız.

Add document to your blog or website

Similar:

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconSINAV KAYGISI NEDİR? NASIL BAŞEDİLİR?

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconBirçok alanda kullanılabileceği halde eğitimde hipnozun gücünden nasıl yararlanılacağı bir sır gibi gizlenmiştir. Motivasyon, özgüven geliştirme, sınav kaygısı

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconSINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMAK

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconSınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconSınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconSINAV KAYGISI VE STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconSINAV KAYGISI İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI- GEVŞEME TEKNİĞİ

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconSINAV KAYGISI NASIL TANINIR?

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconSINAV KAYGISI NASIL TANINIR?

“Sınav kaygısı nedir, bu kaygıyla nasıl başa çıkabiliriz? “ Birçok öğrenci sınav sürecinde bu sorunla karşılaşıyor. Biz de konuyla ilgili Ege iconYaratıcılığı Engelleyen Olaylarla Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page