ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK
Indir 5.91 Kb.
TitleISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK
Date conversion29.12.2012
Size5.91 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.berilheral.com/odev/isi_sicaklik.doc
ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK

Sıcaklık termometre ile ölçtüğümüz veya bedenimizle, elimizle hissettiğimiz değerdir. Termometre ile ölçülür. Birimi celcius’tur. Isı ise bir enerjidir, belirli sıcaklıktaki bir cisimden, daha düşük sıcaklıktaki bir cisme, sıcaklık farkı nedeniyle geçen enerjidir ve kalorimetre ile ölçülür. Birimi kaloridir.


Sıcaklık Nedir?

Çokça kullanılan bir kavram olduğu halde, sıcaklığın tam bir tanımını yapmak oldukça güçtür. Sıcaklık, duyularla algılanmakta ve genellikle "sıcak" veya "soğuk" kavramlarıyla ifade edilmektedir. Gözlemlerimizden, sıcak ve soğuk iki cismin birbirine temas ettirilmesi halinde, sıcak olanın soğuduğunu, soğuk olanın da ısındığını, belirli bir süre temas halinde kaldıklarında ise, her ikisinin de aynı sıcaklık veya soğukluğa ulaştıklarını biliyoruz. Bir maddenin ısı durumunu belirten bir ifade olan sıcaklık, "ısı geçişine neden olan etken" olarak da tanımlanmaktadır.


Isı Nedir?

Isı, belirli sıcaklıktaki bir cismin sınırlarından, daha düşük sıcaklıktaki bir cisme, sıcaklık farkı nedeniyle transfer edilen enerjidir. Isı da bir enerji transfer biçimidir. Isı hiçbir cisimde depo edilemez.


Bu kavramlarla ilgili farkları aşağıdaki deneylerle daha iyi anlayabiliriz.


1. İki ocağın üzerine her ikisinde de aynı miktar su bulunan çaydanlık koyalım. 10 dakika sonra her iki suyun sıcaklığı ve aldığı ısı aynı olacaktır.

2- Yine iki ocağın üzerine birinde az, diğerinde çok su bulunan 2 çaydanlık koyalım. 10 dakika sonra her ikisinin aldığı ısı aynıdır. Çünkü ocakların verdiği enerji aynıdır. Sıcaklıklar ise farklı olacaktır. Az olan su diğeriyle aynı enerjiyi almasına rağmen daha sıcak olacaktır.


3- İki çaydanlıkta aynı miktarda su olsun. Biri 10 dakika, diğeri 5 dakika kalsın ocak üzerinde. 10 dakika kalan daha uzun kaldığı için daha fazla ısı almış ve sıcaklığı daha fazla artmış olur.


4- İki odamız olsun. Bu iki odada aynı özellikte sobalarımız olsun. Her sobaya eşit miktarda odun attığımızı düşünelim. (Ör. 10 odun.) Aynı süre sonra odalara verilen ISI miktarı aynıdır. Ancak küçük odadaki hava daha az olduğu için daha SICAK olur.

Sonuç olarak sıcaklık bir ölçüdür. Termometre ile ölçülür veya elimizle hissederiz. Isı ise bir enerjidir. Birimi kaloridir.

Add document to your blog or website

Similar:

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK icon1. Gerçek sıcaklık ile indirgenmiş sıcaklık arasındaki fark yükselti ile doğru orantılıdır

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK iconKâinattaki tüm olaylarda ısı ve sıcaklık kavramlarının olmadığı hiçbir olay yok gibidir. Isı ve sıcaklık, canlılar için de çok önemlidir. Çünkü çok düşük

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK iconIsı bir enerji türüdür. Ancak sıcaklık bir enerji türü değildir. Sıcaklık termometre ile ölçülen bir değerdir

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK iconIsı Ve Sıcaklık Sıcaklık

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK iconIsi bir enerjidir olcum birimi ise calori (cal.)dir sicaklik ise isi ile olusan faz degisimidir onun birimi ise bizde cantigrad diger ulkelerde ise fahrenheit veya celcius dur yani bugun hava cok sicak isi 50 dereceyi buluyor gibi laf edenler embesildir

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK icon5 sınıf Isı ve sıcaklık

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK iconCinsellikle cinsiyet arasındaki fark

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK iconENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ TEZLİ YÜKSEK LİSANS
Г(N), Büyük N değeri için Stirling yaklaşımı; Hata Fonksiyonları; Belirli Farklar; Lineer Fark Denklemleri: Birinci mertebeden fark...

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK iconDİREKTİF VE EN STANDARDLARI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

ISI ve SICAKLIK ARASINDAKİ FARK iconMESLEK İLE İŞ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page