Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK
Indir 36.02 Kb.
TitleTürk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK
Date conversion30.12.2012
Size36.02 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.kolaylisesi.k12.tr/tercumanahval.doc
Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRKBAFRA KOLAY LİSESİ 11 SOSYAL BİLİMLER SINIFI TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR Kasım 2010


Çalışmak vakti gelmiş, artık çalışmak lazım…Bilhassa gençler çalışmalıdır. - ATATÜRKSevgili Arkadaşlar;

Biz 11/ Sosyal Bilimler sınıfı olarak okulumuzda yeni bir sosyal etkinlik meydana getirmek amacıyla bir gazete çıkarmaya karar verdik. Bununla amacımız hem sizlere yeni bir uğraş hem de yeni bir iletişim imkânı sunmaktır.

Niçin Tercüman-ı Ahvâl? Biliyorsunuz Osmanlı Devleti’nin ilk özel Türkçe gazetesi Tercüman-ı Ahvâl’ dir. Bizim çıkardığımız bu gazete de okulumuzun ilk gazetesi olduğundan ismini Tercüman-ı Ahvâl koymayı uygun gördük. Ve dileriz ki Tanzimat döneminde yayınlanan ve dönem hayatında çok önemli etkileri bulunan gazeteler gibi bizim gazetemizin de okulumuz sosyal hayatına büyük katkıları olur.

Gazetemizde yer alacak konulara gelince… Gazetemizde okulumuzdan haberler, çevremizden güncel olaylar, eğitim yazıları, özlü sözler, şiirler, kitap tanıtımı, karikatürler gibi değişik konulara yer vermeyi amaçlıyoruz. Bunun yanında sizler de gazetemizde yer almasını istediğiniz konuları bizlere iletirseniz onlara da gazetemizde yer verebileceğiz.

Unutmayın ki gazetemiz siz desteklediğiniz takdirde gelişecek ve varlığını sürdürecektir. Her konuda destek ve önerilerinizi bekliyoruz.

Tüm öğretmenlerimize ve arkadaşlarımıza saygılarla…

11 Sosyal Bilimler Sınıfı
Anadolu\'nun en tatlı ve en güzel beldesinin en güzel gülünü almak ister misiniz? En güzel havasını solumak, en güzel manzarasını görmek ister misiniz? Tüm bunlara ulaşmak ve bunları tatmak için ilk adımı atmış bulunmaktasınız. Sevgiyle, tebessümle,  gülümsemeyle, dolu olan ‘küçük dünyamıza\'  hoş geldiniz. Bu dünyanın adı küçük fakat kendi dünyanın en güzel ve en kutsal değerleriyle kaplı büyük bir dünya… Bu dünyaya  misafir olmakla hem siz mutlu olacaksınız, hem de bizi çok mutlu edeceksiniz…Okulda ter dökmeyen, LYS’ de gözyaşı döker.

 

Vatan Şarkısı

Amalimiz efkarımız ikbal-i vatandır
Ser-haddimize kal\'a bizim hâk-i bedendir
Osmanlılarız ziynetimiz kanlı kefendir
Gavgâda şehâdetle bütün kâm alırız biz
Osmanlılarız can veririz nâm alırız biz

Kan ile kılıçtır görünen bayrağımızda
Can kokusu geçmez ovamızda dağımızda
Her gûşede bir şîr yatar toprağımızda
Gavgâda şehadetle bütün kâm alırız biz
Osmanlılarız can veririz nâm alırız biz

Osmanlı adı her duyana lerze-resândır
Ecdâdımızın heybeti ma\'rûf-i cihandır
Fıtrat değişir sanma bu kan yine o kandır
Gavgâda şehadetle bütün kâm alırız biz
Osmanlılarız can veririz nâm alırız biz

Top patlasın ateşleri etrafa saçılsın
Cennet kapısı can veren ihvâna açılsın
Dünyada ne bulduk ki ölümden de kaçılsın
Gavgâda şehadetle bütün kâm alırız biz
Osmanlılarız can veririz nâm alırız biz.

NAMIK KEMAL

2010 ÖSYM SINAV TAKVİMİ

Yükseköğretime Geçiş Sınavı
2010-YGS

11.04.2010

Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik-Geometri)
2010-LYS1

19.06.2010

Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil)
2010-LYS5

19.06.2010

Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler)
2010-LYS4

20.06.2010

Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya)
2010-LYS3

26.06.2010

Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri)
2010-LYS2

27.06.2010

KONTROLSÜZ GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR.


OKULUMUZDAN HABERLER

 • 2009 ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre okulumuz %39 lisans yerleştirme başarısı göstermiş ve 15 arkadaşımız üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşmişlerdir. Bu başarı ile okulumuz Samsun il genelinde, Genel Liseler arasında altı puan türünde il birincisi olmuştur. Bu başarından dolayı sınava giren arkadaşlarımıza ve tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor ve okulumuzun başarılarının devamını diliyoruz.

 • Bu öğretim yılı başında okulumuza yeni öğretmenlerimiz katılmıştır. Tüm öğretmenlerimiz başarılar dileriz.

 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenimiz Nuri KÖSE ameliyat olmuştur. Kendisine acil şifalar dileriz.

 • 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı okulumuz öğrenci meclisi başkanlığı seçimleri yapıldı. Öğrenci Meclisi Başkanlığı'nı 12 SB sınıfından Sinan ŞAHİN kazanmıştır.

 • 23.10.2010 tarihinde Biyoloji Öğretmenimiz Yeşim TÜRKEN tarafından Domuz Gribi ile ilgili sunum yapıldı.

 • 30.10.2010 tarihinde okulumuzda dezenfektasyon yapıldı.

 • Okul kantinimizde çay ve kahve satışları başladı.
DOMUZ GRİBİ


Domuz gribi, A (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ: Belirtiler mevsimsel griple benzerlik gösterir.

 • 7 gün içinde 38 dereceyi geçen ateş

 • Boğaz ve baş ağrısı

 • Yaygın vücut ve kas ağrıları

 • Halsizlik, kırgınlık, yorgunluk

 • Karın ağrısı, ishal, kusma, öksürük, balgam çıkarma

 • Burun akıntısı

 • Nefes darlığı gibi gribal şikâyetlere sebep olabilir.

En önemli belirtileri 38 dereceyi geçen ateş, kuru

öksürük, baş ve kas ağrısıdır.

Domuz gribi şikâyetleri normal grip, soğuk algınlığı, zatürre gibi hastalıklara benzediğinden benzer şikâyetleri olanların hemen paniğe kapılmasına gerek yoktur. Öncelikle riskli temas hikâyesi olup olmadığı bilinmeli ve buna göre tedbir alınmalıdır.

NASIL KORUNMALIYIZ: Grip virüsünü önlemek için yüzeylerin ( masalar, kapı kolları, banyo yüzeyi, mutfak tezgâhı, oyuncaklar vb.) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir. Bunların dışında;

 • Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınız ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.

 • Ellerinizi bol su ile yıkayınız. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.

 • Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz. Gerekirse maske takınız.

 • Bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırınız.


UNUTMAYIN! HER ŞEYİN BAŞINDA SAĞLIK GELİR.


KİTAP TANITIM

Yazar :
SERDAR ÖZKAN 

Baskı Yılı : 2009 

Yayın Evi : TİMAŞ YAYINEVİ 

Sayfa : 205  


29 DİLDE, 40’TAN FAZLA ÜLKEDE BASILAN ULUSLARARASI BİR ÇOK SATAN KİTAP

Kanada’dan Japonya’ya, Brezilya’dan Endonezya’ya

yüzbinlerce okurun gönlünde taht kuran KAYIP GÜL genç Türk romancı Serdar Özkan’ın

ilk romanı.

Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından St. Exupéry'nin Küçük Prens'i, Richard Bach'ın Martı'sı ve Paulo Coelho'nun Simyacı'sına denk tutulan Kayıp Gül, bugüne kadar 29 dile çevrildi, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yeraldı.
Kayıp Gül'ün kahramanı Diana'nın peşine takılan okur, başta Türk kültürüne olmak üzere, Yunan mitolojisinden Yunus Emre'ye; William Blake'ten Sokrates'e; doğu mistisizminden Küçük Prens'e; Meryem Ana'dan Nasrettin Hoca'ya; modern yaşantıdan metafiziğe; gerçek dünyadan güllerin ve düşlerin dünyasına gizemli bir yolculuğa çıkıyor.SON SÖZLER:

 • Elektrikçi çağırıp bi ton para vermeye ne gerek var, ben şimdi hallederim…

 • Bah bah bah hala uzunlarla geliyo…

 • Aya bak aya, kamyon farı gibi…

 • Komutanım, pimi çektikten sonra kaça kadar sayacaktık…


«  Bütün ümidim gençliktedir. » (1919)

Atatürk


OSMANLI’ DA FAYTON ARKASI YAZILARI


 • Medreselim (entelektüel).

 • Hatalıysam; tez kellesi vurula.

 • Akıncısın dediler, kız vermediler.

 • O şimdi sadrazam.

 • Alırım faytonunu!

 • Hakkını ver faytonun hakkını!

 • Havan kime Sultanım.

 • Padişahım çok yaşa!
Add document to your blog or website

Similar:

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK iconTürk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK iconTarihi gerçekleri saptırmak, hatta “tarih öğretisi” maskesi arkasında Hıristiyanlık propagandası yapmak, Türk çocuklarına kendi atalarını kötü göstermek işgüzarlığı kime ve neye hizmet etmektedir?

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK iconOnlar yeryüzünde haksız yere büyüklendiler ve dediler ki: "Kuvvet bakımından bizden daha üstünü kimmiş?" Onlar, gerçekten kendilerini yaratan Allah'ı görmediler mi? O, kuvvet bakımından kendilerinden daha üstündür

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK iconAtatürk'ün öğrencilik hayatında da, bu eşsiz büyük insanın Türk gençliği için örnek olacak pekçok ilginç husus vardır. O'nun hayatının bu döneminden elde

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK iconBir işi yapmak için gereken kas kuvvetini azaltarak ya da kuvvet uygulamayı kolaylaştırarak işin yapılmasını basitleştiren bütün yardımcı araçlara basit makineler denir

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK icon1. Alet işler el öğünür:İşler araçlarla daha iyi yapılır ve insanlar kazançlı çıkar

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK iconBENİM İÇİN KING KONG’U YAPMAK YÜZÜKLERİN EFENDİSİ’Nİ YAPMAKTAN DAHA ÖNEMLİDİR.”

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK icon1 18 m ve 21 m ‘lik kumaşları elbise yapmak için en büyük uzunlukta ve hiç artmayacak şekilde parçalara ayırırsak, bir elbiseliğin uzunluğu kaç m olur ?

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK iconResim seçiminiz öenmli. Resmin boyutunun büyük olmasını tercih edin size uğraşmak için daha büyük bir alan sağlar. Resmin insanın iyi aydınlatılmış olmasından

Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ATATÜRK iconMilletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page