Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ?
Indir 14.94 Kb.
TitleBilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ?
Date conversion06.01.2013
Size14.94 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.ahmetyazici.org/sunum/Mouse.doc
Bilgisayar Fareleri


Sunum Notları


Ahmet YAZICI

04021.03065

M.Y.O

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama


Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ?

Bilgisayar faresi, genellikle ele sığacak şekilde tasarlanmış bir veya daha fazla tuştan oluşan işaretleme aracıdır. Farenin altındaki araç, zeminde hareket ettirildiğinde bu hareketi algılayarak ekrandaki kürsörün çalışmasını sağlar.


Neden Fare

İlk bilgisayar farelerindeki kabloların kemirgenlerdeki kuyruğa benzemesi ve kürsörün ekranda bir fare gibi hareket etmesinden dolayı bu cihaz fare olarak adlandırılmıştır.


Kim İcat Etti?

Bilgisayar faresi, 1963 yılında Douglas Engelbart tarafından Stanford Araştırma Enstitüsünde uzun kullanılabilirlik testinden sonra bulunmuştur. İlk bilgisayar faresi cok büyüktü. İki adet birbirine dik tekerleği vardı. Sadece yatay ve dikey hareketleri algılayabiliyordu. Douglas, Aralık 1970’te “Bir görüntü sistemi için X-Y pozisyonu belirleyici” adıyla geliştirdiği bu cihazın patentini aldı.


1970 sonlarına doğru Xerox PARC’tan Bill English fareyi daha da geliştirdi. Bu versiyonda dış tekerler yerine ortada tek bir top vardı ve her yöne hareket edebiliyordu. Topun hareketi farenin içinde birbirine dikey olarak duran tekerlekleri hareket ettirmesiyle bulunuyordu. Toplu versiyon daha da geliştirilerek 1980 – 1990 yıllarında oldukça yaygın olarak kullanılacak olan “trackball” tipi fareler geliştirildi.


Optik Fareler

Optik fareler, altlarında bulunan optik sensörler üzerinde hareket ettikleri zemini tarayarak hız ve yönü tayin ederler. Mouse System Corporation’da çalışan Steve Krisch tarafından icat edilen optik farenin yön ve hız tayin edebilmesi için özel bir metal zemin üzerinde gezdirilmesi gerekiyordu. Teknolojinin ucuzlayarak gelişmesi sonucunda özel amaçlı resim işleme çipleri bilgisayar farelerinin içine gömülmeye başlandı. Bu sayede çok daha fazla zemin üzerinde optik farenin hareket yönü ve hızı algılaması sağlandı. Günümüzde birçok optik fare zeminden bağımsız çalışabilmektedir. Örneğin, Agilent Technologies tarafından üretilen ADNS-2610 modeli saniyede 1512 frame işleyebilmektedir. Özellikle bilgisayar oyun meraklıları tarafından üzerinde önemle durulan konu saniyedeki frame işleme hızıdır. (FPS)

Yüksek FPS’e sahip bir bilgisayar faresi ile çok daha hızlı ve kesin hedef belirlenebilir.


Mekanik Fareler

Mekanik farelerin sağlıklı çalışabilmeleri için düz bir zemin üzerinde hareket ettiriliyor olmaları gerekir. Farenin yön ve hızı altta bulunan topun iç kısma yerleştirilmiş tekerlekleri hareket ettirmesiyle bulunur.


Optik-Mekanik Fareler

Optik-Mekanik melez farelerin tekerlek ve topu vardır. Bu tekerleğin üzerinde çentikler veya delikler bulunur ve hareket ettikçe sensör tarafından okunur.


Lazer Fareler

2004 yılında Logitech tarafından geliştirilmiştir. Optik farelerde olan led yerine lazer kullanılır. Bu sayede fare tarafından alınan resmin kalitesi çok daha yüksektir. Üretici tarafından sıradan bir optik fareyle karlılaştırıldığında 20 kat daha fazla kesinlik sağlandığı iddia edilmektedir. Oyuncular tarafından MX1000 modeli hakkında olumsuz görüşler bildirilmiştir. Bu fareler havaya kaldırılıp, hareket ettirildikten sonra tekrar zemine bırakıldıklarında geç cevap verdikleri söylenmektedir.


Farenin Tuşları

Hareket algılama mekanizmasına zıt olarak tuşlar daha çok sayı,büyüklük ve yerleşim planı olarak değişmiştir. Engelbart’ın ilk faresi tek tuşa sahipken çok kısa zamanda 3 tuşlu fareler geliştirilmiştir. En çok tercih edilenler iki tuşlu olan farelerdir. İkinci tuş programlardaki alt menüleri açmak için veya yazıları seçmek için kullanılmıştır. Özellikle Windows işletim sisteminde ön tanımlı gelen ayarlar bu şekildedir.


İç tuşlu farelerde orta tuş istenilen bir makroya veya fonksiyona atanabilir. Örneğin X Pencere Sistemi’nde orta tuş ön belleğe alınmış metnin kürsörün olduğu yere ypıştırılmasını sağlar.


Tuşlarda yapılmış en büyük yeniliği “scrooll tekerleği” olarak söyleyebiliriz. Bu küçük tekerlek bir pencere veya programda yukarı-aşağı doğru hareket ettirildiğinde pencere veya program ekranı aşağı ve yukarı gider gelir. Çok uzun dökümanların aşağı-yukarı gezilmesinde çok faydalıdır.


Bazı fareler dört veya daha fazla tuşa sahiptir.Ek tuşlar özellikle oyunlar için kullanışlıdır. Oyunda yapılması geren birçok hareketin fare tuşlarına atanması oyunun daha hızlı oynanmasını sağlar.


Fare Bağlantısı

Tüm giriş cihazları gibi fare de veri gönderebilmek için bilgisayara bir şekilde bağlanmak zorundadır. Günümüzde birden fazla bağlantı tipi vardır. Bu bağlantı tipleri;


  • Bluetooth

  • Infrared

  • PS/2 Port

  • Serial Port

  • USBşeklindedir.


Tuşların Genel Kullanımı


Tek Tıklama

Sol tıklama, sağ tıklama gibi adlandırılabilir. Fareyi diğer giriş türlerinden ayıran en belirgin özelliktir.


Çift Tıklama

Çift tıklama, birbirini izleyen iki seri tıklamanın yapılması ile oluşur. Örneğin tek tıklama dosyayı seçerken çift tıklama dosyayı çalıştırır. Yapılan araştırmalar çift tıklamanın oldukça zor olduğunu gösteriyor. Yeteri kadar hızlı yapılmamış çift tıklama yorumlayıcı tarafından iki adet tek tıklama olarak yorumlanabilir ve istek gerçekleştirilmemiş olur.Birçok çok tuşlu fare çift tıklama görevini yerine getiren tuşlara sahiptir.


Üçlü Tıklama

Birbirini izleyen üç seri tıklamanın gerçekleştirilmesi ile oluşur. Örneğin kelime işlemcilerde üç tıklama tüm metni seçmeye yarar.

Add document to your blog or website

Similar:

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? iconSCSI Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Çalışır? Komutlar Nasıl İşler?

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? iconAC DRIVE NEDİR ve NASIL ÇALIŞIR?

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? iconBİLGİSAYAR AĞLARI NASIL ÇALIŞIR

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? iconElektrik Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? iconKLİMA NEDİR?, NASIL ÇALIŞIR?,NE YAPAR?

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? iconTermik santral nedir, nasıl çalışır

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? icon1. Bilgisayar virüsü nedir? Nasil bulasir?

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? iconBilgisayar virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? icon1. Bilgisayar virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Bilgisayar Faresi Nedir, Nasıl Çalışır ? iconAğlar nasıl çalışır

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page