YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ
Indir 13.16 Kb.
TitleYÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ
Date conversion24.02.2013
Size13.16 Kb.
TypeTeknik şartnamesi
Sourcehttp://ihale.ankara.edu.tr/eski/items/4_Dedektör-şartname.doc
YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ

Vazgeçilmez Teknik Özellikler

(1) Detektör fotodiyot array (PDA) tip olacaktır.


(2) Detektörle birlikte, bu detektörün doğrudan kontrol edilmesini sağlayacak 1 adet Sistem Kontrol Ünitesi verilecektir.


(3) Detektörle birlikte, bu detektörün bilgisayar üzerinden kontrol edilmesini ve detektörle elde edilecek kromatografik verilerin kaydı ve işlenmesi için orijinal yazılım programı ve yazıcısı ile birlikte 1 adet bilgisayar verilecektir.


(4) Detektör, Ankara Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümünde halen mevcut bulunan SHIMADZU LC-10 serisi HPLC sistemine takılacaktır ve dolayısıyla bu sistem ile tam uyumlu çalışacak bir detektör olacaktır.


Detektör Teknik Özellikleri

 1. Dedektörde dalga boyu skalası 190-800nm aralığında olmalıdır.

 2. Dedektörün element rezolüsyonu 1.2 nm/element olmalıdır.

 3. Dedektörde ışık kaynağı olarak Döteryum lamba ve Tungsten (W) lamba kullanılmalıdır.

 4. Dedektörde 512 adet diyot serisi elemanı olmalıdır.

 5. Dedektörün spektral rezolüsyonu en fazla 1.4 nm olmalıdır.

 6. Dedektörde dalgaboyu doğruluğu en fazla 1 nm olmalıdır.

 7. Dedektörde gürültü seviyesi  0.6x10-5 AU veya daha düşük olmalıdır.

 8. Dedektörde kayma değeri (drift) 5x10-4 AU/saat olmalıdır.

 9. Dedektörün linearitesi ASTM standartlarına göre 2.0 AU olmalıdır.

 10. Dedektör 4-35oC arası ortam sıcaklığında çalışabilmelidir.

 11. Dedektörde emniyetli çalışmalar için kaçak sensör ve lamba değişimi koruma sistemi olmalıdır. Koruyucu kapak açılınca lamba otomatik olarak kapanmalıdır.

 12. Dedektörün akış hücresi, 10 mm ışık yollu, 10 µL hacimli, 12 MPa basınca dayanıkılı kuartzdan yapılımış olmalıdır. İsteğe bağlı olarak semi-mikro, inert ve preparatif akış hücreleri takılabilmelidir.

 13. Hassasiyeti artrırmak ve baseline değerini sabit tutmak amacı ile akış hücresi sıcaklık kontrollü olmalıdır.

 14. Akış hücresinin sıcaklığı ortam sıcaklığının 5 °C üstünden 50 °C’ye kadar kontrol edilebilir olmalıdır.

 15. Dedektörde beklenmedik durumlara karşı 20 dakikalık süreyle verileri saklayan veri tamponlama hafızası bulunmalıdır.

 16. Bilgi işlem ünitesi vasıtası ile, hafızaya alınmış ve tanımlanmış spektrum ile son alınan spektrumu karşılaştırarak eşlenik spektrumları yakalamalı ve otomatik olarak kantitatif değerlendirme yapmalıdır.

 17. Bilgi işlem ünitesi vasıtası ile üç boyutlu spektromatogram çizme, çoklu kromatogram, eş yükseklik eğrileri şeklinde kromatogramçizimi, alınan kromatogramların birbiri ile karşılaştırılması ve absorpsiyon spektrumlarının karşılaştırılması imkanları olmalıdır.

 18. Dalgaboyu doğruluğunu her kullanım öncesi içinde bulundurduğu 4 adet referans filtre (287.6, 360.8, 486 ve 656 nm) ile otomatik olarak yapmalıdır.

 19. Dedektör 8 (sekiz ) dalgaboyunun aynı anda kantitasyonunu yapabilme özelliğine sahip olmalıdır.

 20. Dedektör diğer ünitelerle (fraksiyon toplayıcı gibi) kullanılmak üzere; dedektörden 4 ayrı dalgaboyunda 4 ayrı çıkış alınabilmelidr.

 21. Dedektörün önünden küvet ve ışık kaynağına kolayca ulaşılabilmeli ve lamba ayarına ihtiyaç duyulmamalıdır.


Yazılım-Bilgisayar ve Kontrol Ünitesi Teknik Özellikleri

 1. Kromatogramların değerlendirilmesinde tekrar hesaplama ve manuplasyon yapma imkanına sahip olmalıdır.

 2. Kantatif hesaplamalarda alan normalizasyon, düzeltilmiş alan normalizasyon, skala faktörlü düzeltilmiş alan normalizasyon, internal standart metodu çoklu-internal standart metodu, mutlak kalibrasyon eğrisi metodu, eksponansiyel hesaplama metotları kullanılmalıdır. Tepelerin gruplandırılması yapılabilmelidir. 2-noktalı kalibrasyon eğrisi metodu, en küçük kareler kalibrasyon eğrisi metotları uygulanabilmelidir. Kalibrasyon eğrileri ard-arda analizlerin ortalaması değerlerle çizilebilmelidir.

 3. Piklerin tanımlanmasında kesin retention zaman, relative retention zamanı, multi-referans metotları, zaman bandı, zaman penceresi, kullanılabilmelidir.

 4. Bilgisayardan, program vasıtası ile isteğe bağlı olarak 4 ayrı LC sisteminin kontrolü mümkün olmalıdır.

 5. Bilgisayardan, program vasıtası ile, metod validasyon ve sisteme uygunluk testi yapılabilmelidir.

 6. Bilgisayrdan, program vasıtası ile, analiz devam ederken ilgilendiğimiz bileşime ait pik çıktığında, analiz süresini beklemeden ilgili pik hesaplanabilmeli ve print out alınabilmelidir.

 7. Bilgisayardan, program vasıtası ile ünitelerin durumlarını gösteren validasyon raporu düzenlenebilmelidir.

 8. Veri tamponlama fonksiyonu ile önemli analitik veriler beklenmedik iletişim hatalarına karşı 1 analiz için 24 saat olmak üzere korunmalıdır.

 9. Çalışma sıcaklığı 4-35 ºC arasında olmalıdır.

 10. Bilgisayar ekranından bir bakışta bağlı ünitelerin bakım durumu görülebilmelidir.

 11. İsteğe bağlı olarak kolon yönetim aygıtı (CDM) sayesinde kolon ile ilgili otomatik olarak bilgi alınabilmelidir.

 12. Sistem kontrol ünitesi pompa ünitesine takılması uygun kart biçiminde olmalıdır.Prof. Dr. Sedat VELİOĞLU Prof. Dr. Aziz TEKİN


Araş. Gör. Hakan KARACA

Add document to your blog or website

Similar:

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconTEKNİK ŞARTNAME CİHAZIN ADI: YÜKSEK PERFORMANSLI SIVI KROMATOGRAFİ (HPLC)

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconYÜKSEK PERFORMANSLI SIVI KROMATOGRAFİSİ / SIRALI KÜTLE SPEKTROMETRESİ (LC/MS/MS) CİHAZI

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconSemi PREPARATİF YÜKSEK PERFORMANSLI SIVI KROMATOGRAFİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconTEKNİK ŞARTNAME CİHAZIN ADI: GPC / SEC (JEL GEÇİRGENLİĞİ KROMATOGRAFİSİ – BOYUT AYRIM KROMATOGRAFİSİ) SİSTEMİ

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconBASINÇLI HAVA KOMPRESÖRLERİNE AİT NEM GÖSTERGELİ ELEKTRONİK KONTROL PANOSU TEKNİK ŞARTNAMESİ

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconSIVI AZOT SAKLAMA KABI TEKNİK ŞARTNAMESİ

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconYüksek Başarımlı Hesaplama Sistemi Teknik Şartnamesi

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconYÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ SABİT RENKLİ CCD KAMERA TEKNİK ŞARTNAMESİ

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconELEKTRON KAYNAĞI YÜKSEK GERİLİM PLATFORMU VE ALT SİSTEMLERİ ÜRETİM HİZMETİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

YÜKSEK BASINÇLI SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) DETEKTÖRÜ TEKNİK ŞARTNAMESİ iconTÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ ALIMI TEKNİK ŞARTNAMESİ TANIM

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page