1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI
Indir 216.42 Kb.
Title1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI
Page1/3
Date conversion27.02.2013
Size216.42 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.esentepe.k12.tr/file/hucre.20110927221811.doc
  1   2   3


HÜCRE

1.ETKİNLİK:KAVRAM HARİTASI

Hücre

Bitki

Hayvan

Solunum

Boşaltım

Üreme

Fotosentez

Bölünme

Mitoz

Mayoz

Amitoz

Tomucuklanma

Bölünme

Sporlanma

Dış ortamdan

HÜCRENİN YAPISI I

2.ETKİNLİK:KAVRAM HARİTASI

Hücre

Hücre Zarı

Çekirdek

Stoplazma

Dış ortamdan ayırır

Şekil ve dayanıklılı verir

Ortamla alışveriş yapar

Oluşan artıkları atar

Kalıtım merkezi

Yönetim merkezi

Organeller

Yaşamsal olaylar


3..ETKİNLİK:KAVRAM HARİTASI

Hücre

Hücre zarı

Çekirdek

Sitoplazma

Protein

Yağ

Karbonhidrat

Su

Enzim

Protein

a.a

Hormon

Glikoz

K,Na,Cl


HÜCRENİN YAPISI IIK,Na,Cl


Hücre

içerirGlikoz

-de bulunur

-de bulunur

-de bulunuriçerir


Sitoplazma


Hücre zarı

Çekirdek


içerir


içerir


içerir

içerir

içerir

içerir

içerir

içerir


HormonProtein

Yağ

Karbonhidrat

Su

Protein

Enzim

a.a


E.R

STOPLAZMA ve ORGANELLER

4.ETKİNLİK:KAVRAM HARİTASI

bitkilerde

hayvanlarda

Stoplazma

E.R

Ribozom

Mitokondri

Lizozom

Golgi aygıtı

Sentrozom

Koful

Plastit


BİTKİ HÜCRESİ

Bitki hücresi

Hücre Zarı

Sitoplazma

Hücre Duvarı

Çekirdek

Koful

Sentrozom

5.ETKİNLİK:KAVRAM HARİTASI

Bitki hücresi

Hücre zarı

Stoplazma

Çekirdek

Hücre duvarı

Koful

Sentrozom

Plastit

selüloz
6.ETKİNLİK:KAVRAM HARİTASI

Hayvan hücresi

Hücre zarı

Stoplazma

Çekirdek

Hücre duvarı

Koful

Plastit

Sentrozom


7
.ETKİNLİK:
ANLAM ÇÖZÜMLEME TABLOSU


Aşağıda müdürümüz bitki hücresi ve hayvan hücrelerinde olan organelleri yazmış ama hangisinde ne var karıştırmış.Ona yardım edelim mi?
BİTKİ HÜCRESİ

HAYVAN HÜCRESİ

STOPLAZMAMİTOKONDRİRİBOZOMSENTROZOMLİZOZOMKOFULENDOPLAZMİK R.GOLGİ AYGITIÇEKİRDEKPLASTİT8
.ETKİNLİK: EŞLEŞTİRMEAşağıda görevleri verilen organeller yanlış verilmiş ama ben doğru eşleştirmeyi yapamadım.Bana yardımcı olur musunuz acaba?

1-Hücrede

2-Enerji Merkezi a)Ribozom

3-Parçalama b)Lizozom

4-Protein sentezi c)Sentrozom

5-Taşıma d)Golgi Aygıtı

6-Salgı yapma e)Mitokondri

7-Yönetim ve kalıtım merkezi f)Çekirdek

8-Yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştiği yer g)Koful

9-Renk verme,besin depo etme,besin maddesi sentezleme h)Sitoplazma

10-Hücre bölünmesinde görevli ı)Plastit

11-Artık madde depo etme,madde alışverişi i)Endoplazmik

retikulum


9.ETKİNLİK: HİKAYE

HÜCRE İLKÖĞRETİM OKULU

Bir zamanlar insanlar için çok önemli olan bir okul varmış. Buraya öyle her başvuran alınmıyormuş.Okul müdürü olan çekirdek bu konuda bekçi hücre zarına geniş yetki vermiş.Hücre zarı çok seçiciymiş bu konuda. Mesela büyük molekülleri alma demiş.Hücre zarı da bu emirlere riayet ediyormuş. Okulumuz için uygun olan öğrencileri hemen aradan seçiyormuş ve sıraya gönderiyormuş.

Yine okula yeni öğrencilerin alındığı günlerden biriymiş.Okul müdürü olan çekirdek organellere okul ve görevleri hakkında kısa bir bilgi vermiş.Ve sınıfları belli olan öğrencileri tek sıra halinde öğretmenlerinin kontrolünde sınıflara gitmişler.

Burada herkes birbirine tuhaf tuhaf bakıyormuş çünkü daha önce hiç tanışmamışlar başka türde bir organelle. Hep kendilerine benzeyenlerle vakit geçirmişler şimdiye kadar.Aslında çok da merak ediyorlarmış diğer arkadaşlarını görevlerinin ne olduğunu.Acaba onlar da hücre için önemli görevlere sahipler miydi.Hepsinin de kafasında aynı soru varmış.Tam bu sırada Müdür Çekirdek imdatlarına yetişmiş.Müdür artık beraber vakit geçireceklerini ve bundan sonra onun sözünü dinlemeleri gerektiğini yoksa çok kötü şeyler olabileceğimi belirtmiş.Sınıfa herkesin ismini sormuş ve hepsi de tek tek söylemiş.Müdür tamam demiş .Kadro tamam.Hepsine de tek tek görev vermiş.Tam o sırada Dışardan bir öğrenci gelmiş ve acele enerji lazım Ayşe düştü, onu iyileştirmek için bir şeyler yapmamız gerekiyor ama gerekli enerjimiz yok demiş. Ve bizim vefakar organel kardeşler hemen çekirdeğin de izniyle işe başlamışlar.Öncelikle ne lazım diye düşünmüşler. Mitokondri enerji üretebilmem için besinlerin parçalanması lazım demiş. Lizozom da o işin kolay olduğunu ancak besin parçalamak için enzime ihtiyacı olduğunu söylemiş.Ve ribozom da onların kaygılanmaması gerektiğini bu işi hemen halledeceğini söylemiş.çekirdeğin de yardımıyla kısa bir süre sonra proteini Golgi aygıtına göndermiş.Burada paketlendikten sonra Endoplazmik retikulum da zaten hazır bekliyormuş.Hiç vakit kaybetmeden enzimleri almış ve doğru lizozoma götürmüş.Lizozom mitokondri için gerekli olan karbonhidratı glikoza çevirmiş ve Mitokondriye göndermiş.Mitokondri çok şaşırmış bu kadar kısa sürede nasıl olur da hemen gelir diye.Fazla vakit kaybetmeden hemen işe koyulmuş.O da çok kısa bir süre sonra işini bitrmiş ve gerekli enerjiyi ilgili yerlere göndererek görevini tamamlamış.Kofulda bu işlemler sırasında açığa çıkan artık maddeleri toplamış böylece etrafta yaptıkları işi engelleyici herhangi bir şey kalmamış.

Müdür çekirdek büyük bir hayranlıkla onları izliyormuş.İşlerini o kadar düzenli o kadar rutin ve o kadar büyük bir vakarla yapıyorlarmış ki. Çok mutlu olmuş.Hepsinin de alınlarından öpmüş ve onlara ne kadar güzel çalıştıklarını ve ne kadar çabuk yaptıklarını anlatmış.Bu davranışlarını ne kadar önemli olduğunu söylemiş.Organellerin hepsinin içinde de tatlı bir sevinç, ilk görevleri olması bakımından değişik bir heyecan ve müdürlerinden aldıkları övgülerden dolayı hafifte olsa bir gurur varmış.Artık her zaman böyle davranıp her zaman çekirdekten övgüler duymak için kendi kendilerine karar almışlar.Birbirlerinin gözlerinin içine bakmışlar.Artık hepsi de aynı dilden konuşuyorlarmış kelimeler ağızlardan dökülmese de.Biz görevimizi en güzel şekilde yapacağız…


10.ETKİNLİK:DRAMA

Hücrenin seçici geçirgen özelliğinin drama yoluyla anlatımı.

10 öğrenci alınarak bir hücre oluşturulur.Hücre zarında ki gibi araların da öğrencilerin küçük açıklıklar bulunur. Daha sonra büyük ve küçük molekülleri temsilen 2 öğrenci seçilir.Önce küçük öğrenci hücre zarına hareket ederek hücre zarında ki açıklıktan geçerek hücrenin içine girer. Daha sonra büyük öğrenci de hücreden içine girmeye çalışır. fakat büyük olduğundan , açıklıktan içeri giremez.işte hücre zarı da seçici geçirgen bir özelliğe sahiptir. Büyük moleküller hücre zarından geçemez . Ancak küçük moleküller hücre zarından geçebilir.11.ETKİNLİK:ROL YAPMA


Öğrencilere aşağıdaki diyalog okutulur. Okuduktan sonra belli kişiler seçilerek bunu canlandırmaları istenir.

Çekirdek kendilerini sürekli en üstün gören organel kardeşlere bir ders vermek istemiş.Bunu yaparken hatalarını kendileri görürlerse daha iyi olur diye düşünmüş.Çok da iyi düşünmüş.Ve onlara bakalım ne demiş;

ÇEKİRDEK:Ya düşünüyorum düşünüyorum ama bir türlü karar veremiyorum.Acaba hanginiz daha önemli göreve sahipsiniz.Acaba bana yardımcı olur musunuz?

Tabi bizimkiler böyle kendi üstünlüklerini dile getirecekler dururlar mı?Söze ilk başta mitokondri başlamış.

MİTOKONDRİ:Bana soracak olursanız en önemli göreve ben sahibim.Çünkü eğer ben olmasam siz işlevlerinizi yerine getirmek için nasıl enerji bulurdunuz değil mi?

LİZOZOM:Doğru çok haklısın o zaman ben parçalama işlemini yerine getiremezdim.Ama sen de şunu unutmamalısın ki sen enerjiyi elde etmek için Solunum yaparsın ve solunum da kullandığın oksijen gökten pat diye düşmüyor değil mi? Onu o hale ben getiriyorum.Karbonhidratları parçalayıp glikoz haline getiriyorum.En önemli görev benim.

RİBOZOM:Doğru Lizozom kardeş.Sana katılıyorum ama sen de bir noktayı atlıyorsun.Sen besinleri neyle parçalıyorsun?

LİZOZOM:Enzimlerle.

RİBOZOM: Peki enzimin yapısını ne oluşturuyor?

LİZOZOM:Protein.

RİBOZOM:Proteini de ben yaptığıma göre eğer ben olmasam sen de parçalama işlevini yapamayacaktın değil mi? Yani ben sizden daha önemliyim.

GOLGİ AYGITI:Aslında Ribozom kardeş çok haklı.Ben de salgılarımı yaparken proteine ihtiyacım var çoğu zaman.Ama ben de olmasam bu salgıları yapacak kimse.Yani eksiğim doldurulamaz.

ENDOPLAZMİK RETİKULUM:Tamam sen de haklısın ama bir salgının da işe yaraması için oraya götürülmesi gerekiyor.Peki bunu kim yapıyor dersiniz.Tabi ki ben.

KOFUL:ArkadaşlaR BİR DE BENİ DİNLER MİSİNİZ.Peki ya ben olmasaydım ne olacaktı.Siz yatın kalkın benim gibi bir kardeşiniz olduğu için Allah’a dua edin. Ben siz işlerinizi bitirdikten sonra sizin kullanmadıklarınızı, işe yaramayanları ,artıkları toplamasam o zaman siz uygun bir ortam bulamayacak ve işlerinizi aksatacaktınız. O zaman da hiç bir şey istediğiniz gibi olmayacaktı.

SENTROZOM:Evet kardeşler çok haklısınız.Sizin hepinizin de çok önemli görevleri var ama ben olmasam size bunları yapmanız için şifreyi kim verecek.Bir kere ribozomun protein sentezlemesi için önce benim DNA eşlemsi yapıp buna uygun olan şifreyi göndermem lazım .Diğer şeyler de sizin de söylediğiniz gibi sırasıyla gelir zaten.

PLASTİT:Ben de olmasam eğer o zaman bitkilere renklerini kim verecek,kim besin depolayacak,kim besin üretecek.Tamam sadece ben bitkilerde bulunuyorum ama insanlar ve hayvanlar için önemim de tartışılmaz bence.

Çekirdek bütün bu konuşmaları sessizce dinlemiş.Organeller de birbirlerine bakakalmışlar.

Ç
EKİRDEK:
İşte bakın siz de gördünüz. Hiç biriniz diğerinizden bir üstünlüğü yok.Hepinizin yeri de apayrı.Biriniz olmadan diğerinizin yapacağı şeyler aksıyor demiş.


1
2.ETKİNLİK:GRUP OLUŞTURARAK DRAMA YAPTIRMA


Öğrenciler arasından 8-9 kişilik gruplar oluşturulur.Bunlardan protein sentezinin nasıl yapıldığını bütün organelleri kullanarak canlandırmaları istenir. Hangi grup daha iyi canlandırırsa o grup 1. Seçilir.

13.ETKİNLİK:HAYAL KURMALARINI SAĞLAMA

Öğrencilerden hücrenin çalışma şeklini çevrelerinde gördükleri şeylerler bağdaştırmaları istenir.Neye benzettikleri sorulur ve arkadaşlarıyla paylaşmaları istenir.1
4.ETKİNLİK: ŞİİR


HÜCRE

Hücre, küçük bir birim canlıda,

Zar, sitoplazma ve çekirdek var yapıda,

Bunlardan bir hücre oluşur.

Hücreler birleşir en son canlı oluşur.

 

Sınıfımızı hücreye benzetelim,

Oyun ve eğlence ile öğrenelim.

Duvarlarımız zar olsun, esnetelim,

Sitoplazma sınıfımızın içi, haydi yüzelim.

 

Öğretmen, çekirdek olsun, üzmeyelim,

Her şeyi onunla yapacağımızı bilelim.

O, olmazsa olmazdı hücre,

O, çalışıyor sizden aldığı güçle.

 

Hücre zarından başlayalım, yavaş yavaş,

O canlı, esnek, saydam. Dur! Yavaş!

Geçemezsin der zararlı olan maddeye,

Sahiptir seçici geçirgen özelliğe.

 

Yapısında protein, yağ ve karbonhidrat var.

Maddeyi geçiren gözenek –por- var.

Hücre zarının kapı ve penceresidir porlar,

Hücre zarı bunlarla hayat bulur, arkadaşlar.

 


Sitoplazma sıvı ve organel birleşimi,

Zar ile çekirdek arasıdır yerleşimi,

Sıvı yumurta akı gibi kaygan,

Yarı katı, yarı sıvı -kolloit diye adlandırılan-


Organeller küçücük fabrika gibi,

Sınıfımızdaki öğrencilerin misali,

Her birinin vardır önemli bir görevi,

Yaparlar aksatmadan hiç birini.

 

Bakın şimdi onları tanıyacağız,

Maddeyi endoplazmik retikulumla taşıyacağız,

Çekirdekle hücre zarı arasındadır.

Onunla komşu hücrelere kadar uzanacağız.

 

Ribozom protein üretecek bizlere,

Emir verecek dizilin diye amino asitlere,

İşte böylece sentezlenir protein,

Ribozomun nokta nokta olduğunu bilin.

 

Golgi aygıtı ile salgı üretir hücremiz,

İşte böylece güzel kokar çiçeklerimiz

Ağzımızda böylece ıslanır yiyeceklerimiz

Salgıyı  üretir ve depolar  Golgi cisimciğim


Mitokondri enerji santralidir hücrenin,

Çoğunluğu buradan sağlanır harcanan enerjinin,

Besinleri yakmasıyla açığa çıkar, oksijenin,

Buna oksijenli solunum denir, iyi bilin.

 

Lizozom parçalar büyük molekülleri,

Zarla çevrilidir, içinde sindirim enzimleri,

Zar yırtılırsa sindirir, hücreyi ve organelleri,

Buna otoliz denir, fen bilgisinin güzelleri.

 


Kofullar su ve atık madde taşır hücrede,

Büyük ve az sayıdadır kofullar, bitkide,

Küçük ve çok sayıdadır hayvandaki hücrede,

Bitki  yaşlandıkça kofullar büyür git gide.

 


Sentrozom yalnız hayvan hücresinde bulunur.

Hücre bölünürken bir ipliksi köprü oluşturur.

Kutuplardaki bu köprüye iğ ipliği adı konulur.

Kromozomlar iğ iplikleriyle taşınan yolcudur.

 

Plastitler sadece bitki hücresi kahramanları,

Kloroplast, kromoplast ve lökoplast adları,

Birbirlerine dönüşebilir bunların kalıpları,

Dikkat ederseniz plastla biter adları.

 

Kloroplast, yeşil tanecikli klorofil içerir,

Su ve karbondioksit burada renklenir,

Güneş enerjisi yardımıyla besin üretir.

Lezzetler üreten küçük bir fabrika gibidir.

 

Kromoplast bitkilere güzel renkleri verir,

Onları gelin gibi süsler, giydirir,

Kırmızı bir gül, beyaz papatya örnektir,

Meyveler, sebzeler, çiçekler onunla renklenir 

 

Her şeyde renk arama yanılırsın, şaşırırsın,

Lökoplastı yabana atma o zaman kala kalırsın.

Nişasta deposu, ondan karbonhidrat alırsın.

Hayatın rengi yoksa eğer onu hatırlarsın.

 

İşte anlatılan hücrenin zarı ve sitoplazması,

Hayatınıza örnek olsun organellerin çalışması

Düşünün küçücük fabrikalardaki performansı

İşte bizlere sunulan harikaların harikası .


15.ETKİNLİK:BULMACA
  1   2   3

Add document to your blog or website

Similar:

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconÖğrencilere aşağıdaki şekliyle eksik bir kavram haritası verilir ve öğrencilerden uygun şekilde doldurmaları istenir. Kavram haritası öğretmen tarafından fon

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconSINIF ÖĞRETMENİ ADAYLARININ ÇÖZELTİLER KONUSUNDAKİ KAVRAM YANILGILARI VE BU YANILGILARIN KAVRAM HARİTASI TEKNİĞİ İLE GİDERİLMESİ

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconKAVRAM HARİTALARI Kavram Haritası nedir?

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconİnsanların nasıl öğrendikleri ile anlamlı öğrenme konuları arasında köprü kuran bir öğrenme, öğretme stratejisidir. Bir kavram haritası daha geniş bir kavram

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconKavram Haritası raporu

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconKAVRAM HARİTASI ÖLÇEĞİ

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconZEKAT KAVRAM HARİTASI

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconTSUNAMİ İLE İLGİLİ KAVRAM HARİTASI

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconKAN DOLAŞIMI İLE İLGİLİ KAVRAM HARİTASI

1. ETKİNLİK: KAVRAM HARİTASI iconKİMYA ÖĞRENCİLERİNİN ATOM KAVRAMINI ANLAMA DÜZEYLERİNİN KAVRAM HARİTASI YÖNTEMİYLE BELİRLENMESİ

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page