BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN
Indir 9.67 Kb.
TitleBARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN
Date conversion02.03.2013
Size9.67 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://guvercinhastanesi.com/BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN.doc
BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN

Yabani güvercinler eski devirlerde gübre ve eti için beslenmişlerdir. Güvercin gübresinin bitkiler için çok yararlı olduğunu gören çiftçiler bu gübreyi düzenli olarak elde edebilmek için çeşitli yollar aramışlardır. Anadolu’da güvercin yetiştiriciliğinin tarihinin M.Ö. 3000 yıllarında başladığı biliniyor. Gübre gereksinimi için yabani güvercin bakıcılığında, gübrenin düzenli toplanabilmesi ve birikmesini sağlayabilmek için bazı yapılara gereksinim duyulmuştur. Bu yapılar Kapadokya’da “güvercinlik” ve Diyarbakır’da “boranhane” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güvercingiller (Columbidae) familyasının güvercin ve kumruları da içine alan birçok alt familyası vardır. Güvercingiller familyasından olan 250’den fazla kuş türü, kutuplar hariç her yerde yaşarlar. Türkiye’de güvercingiller familyasından yalnızca 7 tür bulunmaktadır. Tohum ile beslenirler. Gagaları uzun ve incedir. Güvercingillerde yemek borusunun üzerinde olan ve besinleri depolamayan bir kursak vardır. Dişi olmayan güvercinler yediklerini kursaklarına gönderirler. Besinlerin depolanması ve sindirilmesi kursakta başlar. Öğütme işlemi taşlıkta devam eder. Bağırsakları ise uzundur.

Güvercingillerde bahar ayları ile birlikte çiftleşme ve yumurtlama dönemine başlarlar. Erkek güvercinler kendi üreme bölgelerini diğer erkeklere karşı korurlar. Genellikle erkek kuş kendi üreme bölgesinde öterek dişi kuşu buraya çekerek çiftleşir. Dişi kuş, genellikle iki yumurta yumurtlar. Yuva, ağaç dalları üzeri, ağaç ve kaya kovukları, bazen de toprak üzerinde yapılır. Güvercin yuvaları çok basittir. Çalı çırpıdan yapılmış ufak bir yığınaktır. Dişi ve erkek kuş sırayla kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi 18 gündür. Yavrular yumurtadan çıkınca tüysüzdür. Gözleri kapalıdır. Yavruya anne ve baba bakar. Yavrunun gözleri 5- 6 gün içinde açılır. Bir aylık kuşun bütün tüyleri çıkar. Uçabilecek hale gelir. Yavrunun gagası yumuşaktır. Yem yiyemez. Anne ve babası tarafından beslenir. Gaganın sertleşmesi 40 gün kadar sonra olur. Böylece yavrular beslenebilir ve uçabilir.

Güvercingillerde su içme şekli diğer kuşlardan farklıdır. Diğer kuşlar, bir yudum su alıp kafalarını yukarı doğru kaldırarak suyu yutarlar. Ancak güvercingiller, burun deliklerini de suya daldırırlar ve yemek borusundaki kasların yardımı ile vakum oluşturup suyu emerek içerler. Bu özellik sadece güvercingiller familyasından olan kuşlarda bulunmaktadır.

Güvercingiller, yavrularını beslemek için “güvercin sütü” adı verilen bir salgı salgılarlar. Yavrular yumurtadan çıkınca, bir hafta kadar bu salgı ile beslenirler. Sonra anne ve babalarının kursaklarında öğüttükleri ve yarı sindirilmiş olan tohumlarla beslenmeye başlarlar. Yavru kuş gagasını anne- babasının ağzının içine sokarak onları kusturur. Böylece bu salgıyı alır. Güvercinin beynin altında bulunan hipofiz bezinin salgıladığı prolaktin adlı hormon, bu salgı mekanizmasını harekete geçirir. Kursak çeperinden salgılanan bu maddenin bileşimiyle memelilerdeki süte benzer. “Kuş sütü” adıyla bilinen bu salgı, yalnızca kuluçka dönemi sonunda, bir hafta kadar salgılanan bir maddedir.
MURAT DOĞANGÜN (ORNİTOLOG)


GÜVERCİN BİR GÖNÜLDEN DİĞERİNE

SEVGİ VE BARIŞ GÖTÜREN BİR CANLIDIR


Üç semavî dinde de güvercin önemli bir figürdür. Tevrat’ta; Nuh Peygamber (a.s.), tufanın dinip dinmediğini öğrenmek için bir güvercini uçurur. Güvercinin, ağzında bir zeytin dalıyla dönmesi, yaşamın sürdüğünü gösteriyordu. Sonra da güvercin dünya barışının simgesi oldu. Hıristiyanlıkta da güvercin önemlidir. Yahya Peygamber (a.s.) tarafından vaftiz edilen İsa Peygamberin (a.s.) başına “Kutsal Ruh”un beyaz bir güvercin olarak konduğu anlatılır İncil’de. Bu nedenle güvercin Kutsal Ruh’un temsilcisidir. İslamiyet’te Muhammed Peygamber (s.a.v.), Kureyşlilerden kaçarken Sevr Dağı’nda saklanmış, mağaranın girişi örümcekler tarafından ağla kapatılmış ve bir güvercin de yuva yaparak Muhammed Peygamberi (s.a.v.) kurtarmıştır. Güvercin aileye bağlılığın da simgesidir.


MURAT DOĞANGÜN (ORNİTOLOG)

Add document to your blog or website

Similar:

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconKarınca ile Güvercin

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconKELEPÇEMİN KARASINDA BİR AK GÜVERCİN

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconVe büyür gözlerimde güvercin güzelliğin

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconDemokratikleşme sürecinde siyasi ve toplumsal barışın inşaası

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconBasın Bülteni Citigroup Inc. (NYB sembolü: C)

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconTür güvercin Üreme yeteneğine sahip, ortak atadan gelen benzer özellikteki organizmalara tür

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN icon“okuma-yazmadan, bilginin sembolü olan kalemden ve öğretimden bahsedilmesi”

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconBiz Türkler, bütün tarihimiz boyunca özgürlük ve bağımsızlığın sembolü olmuş bir milletiz

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconSonsuz ve gizemli bir evrende, varlığını yüzyıllardır sürdüren seçkin ve kudretli bir güç vardır. Barışın ve adaletin koruyucusu olan bu gücün üyeleri, Yeşil

BARIŞIN SEMBOLÜ GÜVERCİN iconLozan'n kabulü ve barışın sağlanması ile geride Türk Devleti'nin siyasal yapısını b elirleyecek devlet şeklinin ve adının ne olacağı sorunu kaldı

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page