Gelişim alanlarına göre oyunlar
Indir 5.2 Mb.
TitleGelişim alanlarına göre oyunlar
Page1/92
Date conversion12.03.2013
Size5.2 Mb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.onceokuloncesi.com/dosya/uploads/cbe10132e8026016d55b95002dd7562a.doc
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   92


Oyun Albümü


İÇİNDEKİLER :

Sınıf- Salon oyunları

Bahçe oyunları

Çizgide oynanan oyunlar

Isındırıcı oyunlar

Hareketli oyunlar

Dinlendirici oyunlar

Gelişim alanlarına göre oyunlar


Sınıf-Salon

Oyunları


Oyunun Adı: Ben Kimim?

Oyuncu Sayısı: 10-15 kişi

Oyunun Amacı: Görsel Algının Gelişmesi

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Farklı Tiplerde Küçük Oyuncaklar

Oyunun Süreci:Sınıfta öğrenciler öğretmeni görecek şekilde bir tarafa yerleştirilir.Öğretmen elindeki farklı tiplerdeki oyuncakları herkesin görebileceği şekilde masa üzerine yan yana sıralar. Oyuncakların özelliklerini genelden detaylara şeklinde ifade etmeye başlar. ( Ben müzikle ilgileniyorum, üzerimde kırmızı bir gömlek, elimde mikrofon var… vs.)Öğrenciler hangisinden bahsedildiğini bulmaya çalışır. Daha sonra gönüllü öğrenciler aynı işlemi öğretmen yerine yapabilir.


Oyunun Adı: Bu Ne Sesi?

Oyuncu Sayısı: 10-15 kişi

Oyunun Amacı: İşitsel algının gelişmesi

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Oyunun Süreci: : Öğrenciler ayakta sınıfın bir köşesine yerleşirler. Hepsinin arkasını dönmesi istenir. Öğrenciler arkasını döndüğünde öğretmen çeşitli sesler çıkartır (kâğıt buruşturma, cama vurma, tahtaya vurma …) ve bunların tahmin edilmesi istenir. Daha sonra öğrencilerden gönüllü olanların çeşitli sesler çıkarması istenilebilir.


Oyunun Adı: Hikâye Oluşturalım

Oyuncu Sayısı: 10-15 kişi

Oyunun Amacı: Dil gelişimini destekleme ve yaratıcılık

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Oyunun Süreci: Öğretmen bir hikâyeye giriş cümlesini öğrencilere sunar. (O gün çok yağmurlu bir gündü, sabah erkenden uyandım. vs). Öğrencilerden kendi istedikleri olayları ekleyerek hikâyeye devam etmeleri istenir


Oyunun Adı: Çevredeki Sesler

Oyuncu Sayısı: En az iki kişi

Oyunun Amacı: Çevresel sesleri algılayabilme ve ayırt edebilme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Oyunun Süreci: En az iki kişi

Oyunun Süreci: Öğrencilerden yere istedikleri şekilde uzanmaları ve gözlerini kapatmaları istenir. Daha sonra çevreden gelen sesleri dikkatlice dinlemeleri istenir ve duydukları sesleri (insan sesi, trafik sesi, musluktan damlayan su sesi, saat sesi…) tanımlamaları istenir.


Oyunun Adı: Nesi var? Oyunu

Oyuncu Sayısı: En az iki kişi

Oyunun Amacı: Dikkat ve belleği kuvvetlendirme, çevrenin farkına varma ve nesnelerin özelliklerini tahmin edebilme becerilerini destekleme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Sınıf ortamında bulunan her türlü eşya

Oyunun Süreci:Öğrencilerden biri sınıf dışına çıkartılır.Sınıfta bulunan bir eşya diğer öğrenciler tarafından belirlenir.(pano, masa…).Belirlenen eşya dışarıdaki öğrenciye söylenmez.Öğrenci içeri alınır ve içerdekilere sorar; Nesi var? Öğrenciler sırayla daha önceden belirledikleri eşyanın özelliklerinden birini söyler. ( “Kırmızısı var”, “Boncukları var”, “Yuvarlağı var”…). Öğrencinin 3 kez tahminde bulunma hakkı vardır.


Oyunun Adı: Üzerimde ne var? Oyunu

Oyuncu Sayısı: 10-15 kişi

Oyunun Amacı: Dikkat ve belleği kuvvetlendirme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Öğrencilerin üzerindeki giysiler

Oyunun Süreci: İki öğrenci karşı karşıya oturtulur. Bir süre birbirleri üzerindeki giysilere bakılması istenir. İki öğrenciden birinin arkası döndürülür ve baktığı öğrencinin giysileriyle ilgili sorular sorulur. Arkası dönük öğrenciden baktığı öğrencinin giysileriyle ilgi sorulara yanıt vermesi eklenir.


Oyunun Adı: Kim Eksik? Oyunu

Oyuncu Sayısı: 10-15 kişi

Oyunun Amacı: Bilişsel gelişimi destekleme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Yaş Grubu: 4-5 Yaş

Oyunun Süreci: Öğrencilerden biri sınıfa arkasını döner. Sınıftaki bir öğrenci sessizce sınıf dışına çıkarılır. Arkasını dönen öğrenci sınıfta kimin olmadığını tahmin etmeye çalışır.


Oyunun Adı: Sınıftaki Renkler

Oyuncu Sayısı: 10-15 kişi

Oyunun Amacı: Bilişsel gelişimi destekleme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Yaş Grubu: 4-5 Yaş

Oyunun Süreci: Öğrenciler yere daire şeklinde otururlar. Çocuklardan birini seçerek bir renk düşünmesi istenir.Diğer çocuklar çevrelerinde bulunan nesnelerin renklerini göstererek oyuncunun aklındaki rengi tahmin etmeye çalışırlar.


Oyunun Adı: Yaşam Değerlerini Resmedelim

Oyuncu Sayısı: 10-15 kişi

Oyunun Amacı: , Sevgi, Sorumluluk, Mutluluk, İş birliği, Dürüstlük, Alçak gönüllük, Hoşgörü,Sadelik ve Birlik değerlerini tanıtmak

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Boya kalemleri ve kâğıt

Oyunun Süreci: Öğrencilere kâğıtlar ve boyalar dağıtılır.Her hafta bir yaşam değeri olan konu işlenir.Haftanın konusu olan değer öğrencilerle sohbet edilerek konuşulur, öğrencilerin fikirleri alınır ve paylaşımlar yapılır. Daha sonra öğrencilerden bu değeri anlatan bir resim çizmesi istenir. Çizilen resimler sınıfta sırayla anlatılır.


Oyunun Adı: Duyguları Tanıyalım

Oyuncu Sayısı: 10 kişi

Oyunun Amacı: Dört temel duygu olan mutlu, üzgün, öfkeli, korkmuş ifadelerini tanımak

Oyunda Kullanılan Malzemeler: : Dört adet balon ve jetonlar

Oyunun Süreci: Balonlar şişirildikten sonra üzerlerine dört duyguyu ifade eden çizimler yapılır. Sınıfta öğrencilerin önüne yan yana balonlar yerleştirilir. Daha sonra anlatılan bir hikâyede hissedilen duygunun ne olduğu öğrencilere sorulur ve ellerindeki jetonu hissedilen duygunun önüne koyması istenir.


Oyunun Adı: Duygu ifadeleri ile hikâye oluşturma

Oyuncu Sayısı: 10 kişi

Oyunun Amacı: Duygu ifadelerini kullanabilme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Farklı yüz ifadelerinin bulunduğu bir kâğıt

Oyunun Süreci: Farklı yüz ifadelerinin bulunduğu kâğıt öğrencilerin arasında elden ele

dolaştırılır. İlk başlayan öğrenci ilk yüz ifadesine uygun bir hikâye başlatıyor. Herkes sırayla kendisine denk gelen yüz ifadesine göre hikâyeyi devam ettiriyor.


Oyunun Adı: Kayıp Olanı Bul

Oyuncu Sayısı: Kişi sınırı yok

Oyunun Amacı: Eşyaları tanıyabilme ve var-yok kavramının gelişmesi, sosyal ve dil gelişiminin desteklenmesidir.

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Sınıftaki Eşyalar

Oyunun Süreci: Öğretmen çocukların seviye ve dikkatlerini göz önünde bulundurarak birkaç eşya toplar. (defter, kalem, toka, bebek…)Çocuklara bunları dikkatle incelemeleri söylenir. Hazır olduklarında gözleri yumdurulur, öğretmen elindeki eşyalardan bir tanesini saklar. Çocuklara gözlerini açtırarak hangi eşyanın kayıp olduğunu bulmalarını istenir.Kayıp eşyayı ilk bulana bir sonraki oyunda saklanacak eşyanın seçimi bırakılır.


Oyunun Adı: Kedi Fareyi Bul

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Uzaklık-yakınlık kavramı ve hayvanların tanıtılması

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Oyunun Süreci: Çocuklar arasından bir fare seçilir. Bu kişinin yüzü duvara döndürülür. Diğer oyunculardan birisi fare olur. Bunu kedi bilmemelidir.Öğretmen kediyi yanına çağırır ve “ Arkadaşlarının arasına bir fare saklanmış. Sen buna yaklaşırsan bütün arkadaşların kedi gibi miyavlayacak. Ama uzağında olursan hiç birinin sesi çıkmayacak” der. Bundan sonra kedi yavaş yavaş arkadaşlarının arasında dolaşmaya başlar. Ne zaman kedi miyavlamaları fazlalaşırsa fareye yaklaştığını anlar ve onlar arasında asıl fareyi bulmaya çalışır. Oyunu kazanırsa o da arkadaşları arasında bir kedi seçme hakkına sahip olur.


Oyunun Adı: Para Kimde

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Dikkat geliştirici.

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Madeni para ve mendil

Oyunun Süreci: Bütün sınıf ellerini avuçlar birbirine bakacak şekilde sıranın üzerine çıkarır. Öğretmen avucunun içine koyduğu parayı herkesin avucunun içinden göstermeden geçirmeye başlar. Birinin avucuna çaktırmadan parayı bırakır. Sınıftaki herkesin eline mutlaka dokunur. Kimse elini açmaz. Bir mendilin ucuna bir düğüm atarak bir öğrenciye verir ve mendille dokunmaya başlar ve “Para kimde ?” diye sorar. Eğer o kişide para yoksa kafadan bir isim söyler. Daha sonra söylenen isme yönelir ve ona vurarak yeni bir isim öğrenmeye çalışır. Parayı bulana kadar oyun sürer. Paranın kimde olduğunu bulan bir sonraki oyunu oynatma hakkını elde eder.


Oyunun Adı: Güneş, Yağmur, Bulut

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Dikkat geliştirici.

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Oyunun Süreci:Öğretmen öğrencilere güneş dediğinde öğrenciler parmaklarını açarak güneş ışınlarını canlandırır. Yağmur dediğinde üstten elleriyle yağmurun yağışını yaparlar. Bulut dediğinde iki elini birbirine döndürür ve bulut biçimi yaparlar. Buna ay ve sis de eklenebilir. Ay denildiğinde baş ve işaret parmaklarıyla ay taklidi yaparlar. Sis denildiğinde elin bütün parmakları oynatılır.
ÇEŞİTLENDİRME: Başka doğa olayları buz, dolu, güneş tutulması vb. eklenebilir.


Oyunun Adı: Ben Neredeyim?

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Dikkat geliştirme.

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Oyunun Süreci: Sınıf 4’er kişilik gruplara ayrılır.  Oyunu yöneten gruplara sorular yöneltir. “Elimde top var. Ben neredeyim?” gibi alanla ilgili olabilir. “Spor salonu” gibi belirlenen cevabı bulan grup puan alır.
   Oyun “Elimde diş fırçası var, neredeyi?” gibi sorularla genişletilebilir.
1.   Aynı mahallede oturanlar grup oluştursun.
2.   (Erik, elma, armut, kiraz, muz) hangi meyveyi seviyorsunuz? Ayni meyveyi sevenler grup oluştursun.
3.   Birbirini tanımayan 2 kişi karşılaştıklarında neler konuşur?


Oyunun Adı: Şöyle – Böyle   

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Dikkat geliştirmek.

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Oyunun Süreci: : Oyunu oynatacak olan sınıfı rahatlıkla görebileceği bir noktaya geçer. Öğrenciler sıralarında oturmuş durumdadır. Oynatıcı elleriyle bir hareketi yaparken ”şöyle”  derse öğrenciler o hareketi taklit ederler. Eğer bir hareketi yaparken “böyle” der ve elleri ve vücudunun üst bölümü ile hareketlerini yapar. Yanlış yapan oyun dışı kalır. Oyun dışı kalan sıraya kapanır ve oyunun geri kalanını izler. En son kalan yarışı kazanır.
ÇEŞİTLENDİRME: Ayakta oynanabilir. Sözcükler değiştirilebilir. (Ali-veli-tuş-kuş)


Oyunun Adı: Beni Sen Tart

Oyuncu Sayısı: 8-10 kişi

Oyunun Amacı: Dikkat geliştirici.

Oyunda Kullanılan Malzemeler:

Yaş Grubu: 6-7 Yaş

Oyunun Süreci: Öğrenciler tahtanın önünde yan yana dizilirler. Kollarını birbirine kenetlerler. Öğretmen kekresin kulağına bir isim söyler. Öğretmen birinin ismini söylediğinde bu öğrenci yere oturmaya çalışır. Yanındaki iki öğrenci ise onu oturtmamaya çalışır. Yere oturmayı başaran kazanır. İki baştaki öğrenciye isim söylenmez.
ÇEŞİTLENDİRME: öğrenci zıplamaya çalışır, faklı isimler verilebilir.(çiçek, rakam, yemek)


Oyunun Adı: Sıranı Bul

Oyuncu Sayısı: 10 kişi

Oyunun Amacı: Dikkat geliştirici.

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Oyunun Süreci: Öğrenciler dağınık düzende dururlar. Öğretmen 1-10 arasında numaraları öğrencilerin ayaklarının önüne rakamlar aşağıda olacak şekilde bırakır. “Oku” komutu ile öğrenciler kâğıttaki yazan numaraya yan yana sınıf karşısında sıraya geçmeye çalışır. Sırasını şaşıran ve en geç sıraya geçen yarışı kaybeder. 
ÇEŞİTLENDİRME: 10’dan 1’e doğru isteni


Oyunun Adı: Alkışa Uyalım

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Dikkat geliştirici.

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Yaş Grubu: 6 Yaş

Oyunun Süreci: Öğretmen öğrencilerden kendisi alkış yaptığında onların da alkış yapmasını ister. Oyunda bazen alkış yapıyormuş gibi yapar son anda vazgeçer. Alkışlayan yanar. Oyunda geç kalan ( yani geç alkış yapan da ) yanar. Peş peşe birkaç vuruşla da öğretmen öğrencileri şaşırtmaya  çalışır.
ÇEŞİTLENDİRME: Sıraya vurma, dize vurma gibi.


Oyunun Adı: Canlılar Ne Yapar

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Bedensel Koordinasyon Gerektiren Belirli Hareketleri Yapabilme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Yaş Grubu: 3-6 Yaş

Oyunun Süreci: Çocuklar daire şeklinde oturur. Öğretmen, “Beni dinleyeceksiniz ve söylediğimi doğru bir şekilde yapacaksınız. Yanlış yapanları oyundan çıkaracağız.” Der. Öğretmen “kuşlar uçar” deyince çocuklar uçma taklidi yaparak sınıfta dolaşırlar. Öğretmen “kurbağalar zıplar, insanlar yavaş yavaş yürür, çiçekler solar, yılanlar sürünür, insanlar ağlar” gibi cümleler kurabilir. Çocuklar söylenen cümleye uygun taklidi yaparlar. Oyun böylece devam eder.


Oyunun Adı: Hangisini Beğendiniz?

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Bedensel Koordinasyon Gerektiren Belirli Hareketleri Yapabilme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Teyp ve Hareketli Bir Müzik

Yaş Grubu: 3-6 Yaş

Oyunun Süreci: İki çocuk seçilerek birine satıcı, diğerine müşteri rolü verirler. Diğer çocuklar, öğretmenin müziği açmasıyla dans ederek sınıfta dolaşmaya başlarlar. Müzik kapatılınca her çocuk olduğu yerde kımıldamadan durmalıdır. Satıcı rolündeki çocuk, müşteriye: “hangisini beğendiniz?” diye sorar. Müşteri, çocukların etrafında gezer, onlara yaklaşır, birisini seçer. “Bunu beğendim” der. Müşteri onu almış kabul edilir. Seçilen çocuk müşteri, satıcı oyuncu olur. Oyun böylece devam eder.


Oyunun Adı: Ağla-Sus

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Başkalarıyla İlişkilerini Yönetebilme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Mendil

Yaş Grubu: 3-6 Yaş

Oyunun Süreci: Öğretmen çocukların ellerine birer mendil ya da kâğıt peçete verir ve “Ben ‘ağla’ dediğimde bağırarak ağlama taklidi yapacaksınız, ‘sus’ dediğimde susacaksınız, şimdi sessiz olmalısınız” der. Oyun başlatılır, oyunda kurallara uymayanın mendili alınarak, oyundan çıkmış kabul edilir, kazanan alkışlanır.


Oyunun Adı: Kaplumbağa Yarışı

Oyuncu Sayısı: Sınıf Mevcudu

Oyunun Amacı: Bedensel Koordinasyon Gerektiren Belirli Hareketleri Yapabilme

Oyunda Kullanılan Malzemeler: Yok

Yaş Grubu: 3-6 Yaş

Oyunun Süreci: Öğretmen, çocuklardan yarışa katılmak isteyenleri aynı hizada yerleştirir. Çocuklar yere çömelerek ellerini yere koyarlar. ‘Başla’ komutu verilince çocuklar, çok yavaş şekilde emekleyerek belirlenen hedefe doğru ilerlerler. Hedefe en son ulaşan çocuk, yarışı kazanmış kabul edilir. Unutup hızlı giden, ayağa kalkan ya da duran çocuk oyundan çıkarılır.  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   92

Add document to your blog or website

Similar:

Gelişim alanlarına göre oyunlar icon1. 2Zihinsel Gelişim 1 Piaget’e Göre Zihinsel Gelişim Dönemleri 3Bedensel Gelişim

Gelişim alanlarına göre oyunlar iconTirat ve Diyalog Çalışması Dönemlere Göre Oyunlar

Gelişim alanlarına göre oyunlar iconÖĞRENCİLERİN İLGİ ALANLARINA GÖRE KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI İLE İLGİLİ EYLEM PLANI

Gelişim alanlarına göre oyunlar icon1 Bu Yönetmeliğin amacı; sağlık hizmeti sunulan kurum ve kuruluşlarda görev yapan hemşirelerin çalışma alanlarına, pozisyonlarına ve eğitim durumlarına göre

Gelişim alanlarına göre oyunlar icon*tarihsel gelişim süreci ölçütüne göre

Gelişim alanlarına göre oyunlar iconAHLAK (TÖREL) GELİŞİM VE KURAMLARA GÖRE TANIMI

Gelişim alanlarına göre oyunlar iconGelişim düzeyine göre fazla kural koydum ama belirli kuralların asıl yaşı geldiğinde de bu zamanı kaçırdım

Gelişim alanlarına göre oyunlar iconBu araştırma da, İlköğretim Matematik Dersi Programı'nın i1k beş sınıfına ait program, Piaget'nin Zihinsel Gelişim Kuramı'na göre değerlendirmeye

Gelişim alanlarına göre oyunlar icon*HER GELİŞİM BİR DEĞİŞİMDİR ANCAK HER DEĞİŞİM BİR GELİŞİM DEĞİLDİR

Gelişim alanlarına göre oyunlar iconEĞİTSEL OYUNLAR

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page