KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ
Indir 9.35 Kb.
TitleKARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ
Date conversion14.03.2013
Size9.35 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.testindir.com/dow/2013/7.sinif/fen/karisimlari-ayirma-yontemleri.doc
KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ


 1. Elektriklenme ile ayırma

 2. Mıknatıslanma ile ayırma

 3. Süzme

 4. Eleme

 5. Yüzdürme

 6. Kristallendirme

 7. Dinlendirme

 8. Damıtma

 9. Yoğunluk farkı ile ayırma (Ayırma hunisi ile ayırma)

 10. Buharlaştırma
 1. ELEKTRİKLENME İLE AYIRMA : Plastik tarak gibi bir cismi yünlü kumaşa sürttüğümüzde elektriklendiğini öğrenmiştik. Bu özellikten yararlanarak tuz-karabiber karışımını ayırabiliriz. Yünlü kumaşa sürterek elektriklediğimiz tarağı bu karışıma yaklaştırdığımızda tarak karabiber tozlarını çekerken geride tuz kalır.
 1. MIKNATISLANMA İLE AYIRMA : Mıknatıs; demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri çeker. Bu özellikten yararlanarak; demir tozu-kum, demir tozu-kükürt tozu, demir tozu-şeker vb. karışımları ayırabiliriz.
 1. SÜZME : Katı ve sıvıdan oluşan heterojen karışımları (süspansiyon) ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Haşlanmış makarna-su, kum-su, demir tozu-su vb. karışımları süzme yoluyla ayırabiliriz. Ayrıca çay yapraklarının süzgeçle çayın deminden ayrılması da bu yönteme örnek olarak verilebilir.
 1. ELEME : Büyüklükleri farklı olan katı karışımları ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Nohut-mercimek, kum-çakıl vb. karışımlar, eleme yöntemiyle ayrılabilir.
 1. YÜZDÜRME : Yoğunlukları farklı olan katı karışımlarını ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin; talaş ve kum karışımını birbirinden ayırmak için, bu karışıma önce su eklenir. Yoğunluğu küçük olan talaş su üzerinde yüzerken, kum dibe çöker.
 1. KRİSTALLENDİRME : Sıcak soda-su karışımı soğutulduğunda karışımdaki soda, katı kristaller halinde karışımdan ayrılır.
 1. DİNLENDİRME : Bazı karışımlar bir süre bekletilince, yoğunluğu büyük olan madde kabın dibine çöker. Kan, ayran vb. karışımlar, dinlendirme yöntemiyle ayrılabilir.
 1. DAMITMA : Sıvıların oluşturduğu homojen karışımları ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde sıvıların kaynama sıcaklıkları farkından yararlanılır. Örneğin alkol-su karışımı ısıtıldığında 78oC’de kaynayan alkol önce buharlaşırken, 100oC’de kaynayan su sonra buharlaşır. Oluşan buharlar soğutulduğunda alkol ve su, sıvı olarak tekrar elde edilir.
 1. YOĞUNLUK FARKI İLE AYIRMA : Sıvıların oluşturduğu heterojen karışımları (emülsiyon) ayırmak için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin; zeytinyağı-su, civa-su, mazot-su, benzin-su vb. karışımlar, ayırma hunisi kullanılarak ayrılabilir. Yoğunluğu büyük olan sıvı altta toplanırken, yoğunluğu küçük olan sıvı üstte toplanır.
 1. BUHARLAŞTIRMA : Katı-sıvı homojen karışımları ayırmak için, karışım ısıtılır. Karışımdaki sıvı buharlaşırken geriye katı madde kalır. Tuzlu su, şekerli su vb. karışımlar bu yöntemle ayrılabilir.

Add document to your blog or website

Similar:

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconKARIŞIMLARI AYIRMA TEKNİKLERİ

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconFKİ-1090 SAFLAŞTIRMA VE AYIRMA YÖNTEMLERİ

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconDersin Adı : Organik Bileşiklerin Ayırma ve Saflaştırma Yöntemleri

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconİdeal Gaz Karışımları

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconDersin Adı : ANKLAVLAR VE MAGMA KARIŞIMLARI

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ icon“CIEL PARFÜM”ÜN ÖZEL PARFÜM KARIŞIMLARI

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconÇARPANLARA AYIRMA

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconÇARPANLARA AYIRMA

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconÇARPANLARA AYIRMA

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ iconÇARPANLARA AYIRMA

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page