Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi
Indir 170.41 Kb.
TitleBursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi
Date conversion22.03.2013
Size170.41 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://gencmevtoo.at.ua/_fr/0/Bursan-n_Corafi.doc
Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi


Bursa, Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara bölümünde 40 derece doğu meridyeni ve 28-30 derece kuzey paralel daireleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin 4. büyük kentidir. Bursa ili kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve Balıkesir illeri ile çevrilidir. Şehrimiz Uludağ'ın yamaçları boyunca kurulmuş ve gelişmiştir. Çok eski yıllardan bu yana büyük kültürlerin beşiği olmuştur. Hitit, Lidya, Frigya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı kültürleri Bursa’da izlerini bırakmıştır. Kent, Bizanslılar'dan alındıktan sonra özellikle Osmanlı Başkenti olarak büyük bayındırlık çalışmalarına sahne olmuştur. Bursa, özellikle 1940'lardan sonra ovaya doğru genişlemiştir. Birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunan ilimiz, 1855 ve 1905 depremlerinden büyük zarar görmüştür. Bursa, Osmanlı başkenti olduktan sonra hızla gelişmiş ve Ortadoğu ülkelerinden Anadolu'yu aşarak gelen yollar, bu merkeze doğru yönelmiştir. Bunun sonucunda kent 15.yy'da dünyanın başlıca ticaret, sanayi ve kültür şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bazı kaynaklara göre nüfusun o dönemde 100.000'i geçtiği belirtilmektedir. İlimizin rakımı 155 m, yüzölçümü 10.819 km2 dir


.Fiziki Özellikler

Bursa ili, turistik nitelikteki doğal kaynaklar bakımından oldukça zengindir. Bunlar içinde; kaplıca türü jeotermal şifalı su kaynakları ve doğal güzelliği olan gezi ve mesire yerleri, deniz kıyısındaki plajları inceleyebiliriz.
Turizm potansiyeli açısından İstanbul'dan sonra en önemli merkezlerden olan Bursa, tarihi eserlerinin zenginliği ile gözleri kamaştırmaktadır. Bursa ve İznik, erken Hıristiyanlık ve Osmanlı döneminin eşsiz eserleri ile süslüdür.
Türkiye'nin kış turizmi merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi, Bursa'ya 40 dakika uzaklıktadır ve kış turizminin bütün olanaklarına sahiptir.
Marmara Denizi kıyıları uzun yıllardan beri bütün Türkiye'nin tercih ettiği tatil yöreleridir.
Uludağ Milli Parkı günübirlik turizm, kampçılık ve trekking için ideal bir ortamdır. Uludağ etekleri, özel araçları ve cip safari ile geziye çıkanlara sihirli güzelliklerini sunar. Pek çok keşfedilecek yer arasında Bursa ilçelerinin tabii güzellikleri, çağlayanları, mağaraları ve otantik Osmanlı köyleri yer alır.
Bursa kaplıcaları, Roma Dönemi'nden beri kullanılan sağlık merkezleridir. Bursa içinde Çekirge semti bir kaplıcalar merkezidir. Bursa ilçelerinin çoğunda da kaplıcalar yılın her döneminde büyük rağbet görür.
İznik ve Uluabat (Apolyont) gölleri yüzme, kano ve sörf gibi su sporları için ideal alanlardır.
Bursa'yı tanımak için kent içinde en az iki gün konaklamak gerekir. Tabiat güzelliklerini tanımak tamamen arzuya bağlıdır. İlk ve Orta çağın en önemli merkezlerinden biri olan İznik'e bir gün ayırmak gerekir. Bursa, bütün zenginliklerini keşfe çıkan Türkiye ve Dünya insanlarını ünlü konukseverliği ile ağırlamaktan gurur duyan insanların yönettiği her zevke hitabeden konaklama tesislerine sahiptir.
Göller: Bursa'mız sınırları içinde iki önemli göl bulunmaktadır. Bunlardan biri Marmara Bölgesinin en büyük gölü olan İznik Gölü (298 km2) ve bir diğeri de Uluabat Gölü'dür (134 km2).
Akarsular: İlimizin en önemli akarsuyu Susurluk Çayı'nin bir kolu olan Nilüfer Çayı'dır. Uludağ'ın güney yamaçlarından doğan ve gene Uludağ'dan kaynaklanan birçok küçük dere ile beslenen Nilüfer Çayı, Bursa Ovasını sular.  İlimizdeki diğer önemli akarsular ise Mustafakemalpaşa Çayı, Göksu Çayı, Kocadere, Karadere ve Aksu deresidir.
Ovalar: Bursa topraklarının %17’sini ovalar oluşturmaktadır. Bunlardan en önemlisi Bursa Ovası'dır. Verimli topraklarıyla Yenişehir, İnegöl, Karacabey, Orhangazi ve İznik ovaları da  bitkisel üretimin yoğunlaştığı yerlerdendir.

Ova

Yüzölçümü ( km2 )

Bursa

365

Mustafakemalpaşa

193

Karacabey

537

İnegöl

150

İznik

76

Orhangazi

97

Yenişehir

152

Kıyılar: İlin sahip olduğu 277,5 km kıyı bandının 51 km’lik kısmı kullanıma uygun olup, diğer kısmı değerlendirilememektedir.


İlçenin  Adı

Kıyı Uzunluğu (km)

Deniz / Göl Adı

İl Kıyılarına Oranı (%)

Plaj Uzunluğu (km)

Gemlik

80

Marmara Denizi

21,1

14

Mudanya

42

Marmara Denizi

37,6

15

İznik

79

İznik  Gölü

20,9

10

Orhangazi

22

İznik  Gölü

5,8

4

Karacabey

30,5

Marmara Denizi

8

8

Karacabey

24

Uluabat  Gölü

6,3

-

TOPLAM

277,5

 

 

51

Dağlar: Bursa ili topraklarının yaklaşık % 35’ini dağlar kaplamaktadır. Dağlar genellikle doğu-batı yönünde uzanan sıradağlar şeklindedir. Bunlar Orhangazi’nin batısından Gemlik Körfezi’nin batı ucunda Bozburun’a doğru uzanan Samanlı Dağları, Gemlik Körfezi’nin güney yüzünü kaplayan ve Bursa Ovası’nı denizden ayıran Mudanya Dağları, İznik Gölü’nün güneyi ile Bursa Ovası’nın kuzey kesimleri arasında yer alan Katırlı Dağları, Mudanya Dağları’nın uzantısı olan Karadağ ve Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ’dır.

ÇAĞLAYANLAR:

Saitabat Şelalesi: Derekızık köyüne 3 km uzaklıkta bulunan şelale, bir kanyondan dökülmektedir. Şelale çevresinde  et mangal lokantaları ve büfelerin yer aldığı bu mesire alanı, Bursalılarca yoğun olarak kullanılmaktadır.
Suuçtu Şelalesi: Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıkta bir cennet parçası Suuçtu Şelalesi. 38 metre yükseklikten dökülen şelalenin yumuşak bir uğultusu var. Çataldağ’dan doğan Kara dere ve Kavaklıyayla dereleriyle bu derelerin yan kollarının birleşmesiyle oluşan Suuçtu Şelalesi aynı zamanda Mustafakemalpaşa’nın bir kısmının ve ilçeye bağlı 15 köyün su ihtiyacını karşılamaktadır.
Aras Şelalesi: Bursa’dan Uludağ yolu kullanılarak Milli Park giriş noktasından sağa ormanlar içinde devam eden asfalt yol, sizi 1000 metre yüksekliğinde Soğukpınar köyüne ulaştırır. Bursa-Soğukpınar arası 30 km olup, köyden itibaren 5 km stabilize bir yolla Ketenlik yaylalarına varılır.
Ketenlik yaylalarından kuzey yönünde işaretli trekking yolu sizi Uludağ’ın kar sularını taşıyan ve tam kayalıkların içinden 15 metre yükseklikten düşen Aras Deresi ve Aras Şelalesine ulaştırır. Aras Şelalesinin bulunduğu nokta 1700 metre yüksekliktedir. Bu kaynak, Bursa’nın en önemli deresi olan Nilüfer Çayı’nın kaynağıdır.


İklim

Bursa iklimi Akdeniz ile Karadeniz arasında bir geçiş niteliği göstermektedir. Kışların çok sert geçmediği ilde yaz dönemlerinde şiddetli bir kuraklık görülmemektedir. En çok yağış, kış ve ilkbahar aylarında olmaktadır. Merkez ilçenin yıllık sıcaklık ortalaması 14,4 0C’dir. İl merkezinde sıcaklık yılda 60,5 gün 30 0C üstüne çıkmakta, ortalama 33,6 gün ise 0 0C’nin altına düşmektedir.


Bitki Örtüsü

    Bursa doğal bitki örtüsü açısından zengin bir ildir. İl alanının yaklaşık %40 ı  ormanlarla kaplıdır. Ormanların büyük ölçüde tahrip edildiği güney kesimdeki  platolarda bitki örtüsü genellikle step(bozkır) görünümündedir. Marmara kıyılarında makiler ve zeytinlikler egemendir. Alçaklardaki ormanlar daha çok gürgen, ıhlamur, kestane ve kızılağaçlardan oluşur. Daha yükseklerde kayın, meşe, göknar ve kara çam ormanları vardır. Uludağ’da 1600 m den daha yüksek kesimlerde saf Uludağ göknarı ormanları yer alır.


Hidrografyası

Bölge genelinde, küçük ölçekli olmalarına rağmen sık bir akarsu ağı vardır. Sakarya, Ergene, Susurluk, Meriç ve Biga Çayı bölgedeki başlıca akarsulardır. Bölge'de irili ufaklı bir çok doğal ve yapay göl bulunur. Büyükçekmece Gölü, Küçükçekmece Gölü, Durusu Gölü, İznik Gölü, Sapanca Gölü, Ulubat Gölü ve Manyas Gölü, açık havası olan tatlı su gölleridir. Bunların haricinde özellikle Güney Marmara Bölümü'nde Biga Yarımadası üzerinde sulama amaçlı birçok baraj gölü ve gölet bulunur.

Nüfus ve yerleşme [değiştir]


Marmara Bölgesi'nin nüfusu 17,5 milyondan fazladır. Kilometrekareye 250 kişiden daha fazla insan düşer. Nüfusun yarısından fazlası İstanbul il sınırları içersidinde bulunur. İller ve nüfusları aşağıda büyükten küçüğe sıralanmıştır. *

Bazı ilçe nüfusları:

*Veriler 2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarıdır.

Türkiye'de tarım alanlarının en iyi değerlendirildiği yer Marmara Bölgesi'dir. En fazla ekili dikili alan bu bölgede bulunur. Fakat bölge kendine yetmediğinden, dışardan ürün almaktadır. Bölgenin sağladığı iş istihdamı nedeniyle bölge hâlâ yoğun göç almaktadır.

Bölgeye bağlı 21 ada vardır. Adaların çoğunda yerleşim vardır. Ege Denizi'nde bulunan Gökçeada ve Bozcaada da Marmara Bölgesi sınınrları içindedir. Karadeniz'e kıyısı olan Kefken Adası bölgenin sınırları içinde bulunur .

Soysal yapısı

Marmara Bölgesi, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Balkan Yarımadası ile Anadolu arasında köprü niteliği ile Avrupa ve Asya'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 km2 lik bir yüzölçüme sahip olup Türkiye'nin %8,5'una karşı gelir.

Marmara Bölgesinde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa-İzmit şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır. Başlıca sanayi ürünleri olarak; işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya sayılabilir.

Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday olup buğdayı şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği izler. Bölge, Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73'ünü, mısır üretiminin ise yaklaşık %30'unu gerçekleştirir. Bağcılık da hayli gelişmiş olup Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şarapları meşhurdur.

Yedi coğrafi bölge içinde yükseltisi en az olan bölgedir. Ekili-dikili arazi oranı %30'dur. Ormanlık alan oranı %11,5'tur. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliği yaygındır. Nüfus ve nüfus yoğunluğu, göç olma nedeniyle çok yüksektir. Enerji tüketimi ve turizm gelirleri en yüksek bölgedi
47 İklim ve bitki örtüsü
8 Bölgedeki millî parklar


EGİTİM


bursa genelindeki toplam 711 ilk ve orta öğretim kurumunda 412.558 öğrenci mevcuttur. Öğretim kurumları, öğretmen ve öğrencilerin genel dağılımı Tablo 1'de, ilçelere göre dağılımı ise Tablo 2'de sunulmuştur

Tablo 1
581

İlköğretim Öğretmen Sayısı:

10.755

İlköğretim Öğrenci Sayısı:

308.688

Orta Öğretim Kurumu Sayısı:

130

Orta Öğretim Öğretmen Sayısı:

5.421

Orta Öğretim Öğrenci Sayısı:

103.870
Tablo 2

Y.Ö. = Yüksek Öğretim     İ.Ö. = İlk Öğretim     O.Ö. = Orta Öğretim

İLÇE 

Y.Ö.
KURUMU
SAYISI


İ.Ö.
KURUMU
SAYISI


İ.Ö.
ÖĞRETMEN
SAYISI


İ.Ö.
ÖĞRENCİ
SAYISI


O.Ö.
KURUMU
SAYISI


O.Ö.
ÖĞRETMEN
SAYISI


O.Ö.
ÖĞRENCİ
SAYISI


Osmangazi (Merkez)

0

103

3.183

95.300

30

2.274

43.000

Nilüfer (Merkez)

0

46

1.018

24.537

13

489

8.400

Yıldırım (Merkez)

0

63

2.372

76.559

17

840

17.185

MERKEZ TOPLAM

0

212

6.573

196.396

60

3.603

68.585

İLÇE 

Y.Ö.
KURUMU
SAYISI


İ.Ö.
KURUMU
SAYISI


İ.Ö.
ÖĞRETMEN
SAYISI


İ.Ö.
ÖĞRENCİ
SAYISI


O.Ö.
KURUMU
SAYISI


O.Ö.
ÖĞRETMEN
SAYISI


O.Ö.
ÖĞRENCİ
SAYISI


Büyükorhan

0

21

74

1.912

1

17

257

Gemlik (Merkez)

0

24

403

11.953

7

225

4.461

Gürsu (Merkez)

0

14

201

6.523

4

46

1.501

Harmancık

0

5

43

971

1

24

227

İnegöl

0

69

1.020

30.009

13

344

8.415

İznik

0

20

221

5.832

5

113

1.832

Karacabey

0

33

395

10.164

6

183

3.190

Keles

0

18

87

1.909

2

19

382

Kestel (Merkez)

0

19

207

5.027

3

95

1.872

Mudanya (Merkez)

0

30

271

6.594

4

124

2.067

Mustafakemalpaşa

0

55

512

12.672

8

266

4.643

Orhaneli

0

23

139

3.209

4

50

914

Orhangazi

0

20

366

9.223

5

179

3.364

Yenişehir

0

18

243

6.294

7

133

2.160

İLÇELER TOPLAM

0

369

4.182

112.292

70

1.818

35.285

TOPLAM

0

581

10.755

308.688

130

5.421

103.870

İlimizde 2005 rakamlarıyla;

Bursa ilinde 22 özel ilköğretim okulu, 17 özel lise ve 1 özel fen lisesi bulunmaktadır.

İlköğretimde okullaşma oranı yüzde 101,00, ortaöğretimde okullaşma oranı 85,00 kadardır.

Bursa ili Halk Eğitim Merkezi 'nde açılan toplam 882 kursa katılandan 17.069 kursiyer, Çıraklık Eğitim Merkezinde açılan 0 meslek dalında ise toplam 0 öğrenci mezun olmuştur.

TARIM
Tarım

ursa ili toplam 1.081.954 hektar alana sahiptir. Bu alanın 429.850 hektarını tarım yapılan kültür arazisi oluşturmaktadır.

Kültür arazisinde iklim şartlarına bağlı olarak hemen hemen her türlü tarım ürünü yetiştirilmektedir.

Tarımsal arazilerin işletme başına düşen miktarları gözönüne alındığında, Bursa'nın geneli 50 - 100 dekarlık işletme büyüklüğüne sahiptir. İlçe bazında bakıldığında Bursa merkez, Karacabey, Yenişehir ve Orhangazi ilçelerinin bu sınırın üstünde işletme büyüklüklerine sahip oldukları görülür.

İlimizde kıyı ve göller çevresinde sofralık zeytin ve üzüm ile iç kesimlerde verimli ova topraklarında çeşitli sebze ve meyve, daha yüksek dağ ve yaylalardaki arazilerde patates ve çilek tarımı geniş yer tutmaktadır.

Bursa ilinin genel arazi dağılımı şöyledir:

ARAZİ

ALANI (Hektar)

Tarım Alanı:

429.850

Orman ve Fundalık:

490.311

Çayır-Mera:

22.589

Tarım Dışı Alan:

(*) Bursa arazisinin su yüzeyini oluşturan en önemli unsurlar şunlardır:

  • İznik Gölü   30.800

  • Apolyont Gölü   14.663

  • Akarsu Yüzeyleri   1.466

  • Baraj ve Gölet Yüzeyleri   2.737

İlin genel arazi dağılımı içindeki kültür arazisi 429.850 hektarla toplam arazinin yüzde 39,739 bölümünü oluşturmaktadır. Kültür arazisinin kullanım durumu:


KULLANIM ŞEKLİ

ALANI (Hektar)

ORANI (%)

Tarla Arazisi

264.587

61,56

Sebzelik

53.919

12,55

Meyvelik

30.661

7,13

Bağlar

11.885

2,76

Zeytinlik

36.974

8,60

Nadas Alanı

14.703

3,42

Tarıma Elverişli Olup Kullanılmayan Arazi

17.084

3,97

Örtü Altı Tarım Alanı

37

0,01

TOPLAM

429.85

100,001980 ve 1990 döneminde ilçeler itibarı ile tarımsal yapı ve üretim şekli incelendiğinde; Karacabey'in meyve ve baklagil üretimi dışında diğer tüm ürün cinslerinde ilin en büyük üreticisi konumunda olduğu görülecektir. Tarımsal artı değer olarak da son on yıl içinde artış gösteren bu ilçe, bu alanda da yüzde 36 gibi çok yüksek bir değere sahiptir.Karacabey'in yanında kıyı bölgeleri olan Mudanya, Gemlik, İznik ve Orhangazi gibi ilçeler meyve üretimindeki üstünlüklerini korumaktadırlar.

İlimizde polikültür tarım yapılmaktadır. Bursa ilinin büyük tüketim merkezlerine yakınlığından dolayı pazarlama imkanlarının uygun olması, dış ülke pazarlarına yönelik yoğun bir ürün ihracının bulunması, çiftçimizin genel yapısının olumlu katkısının sonucu olarak meyve, sebze ve tarla bitkilerinden standart ve yüksek verimli tür ve çeşit üretimlerinin yoğun olduğu entansif bir tarım uygulanmaktadır.

Son on yıllık verilere göre, tarla ürünleri ekim alanlarında önemli bir değişiklik olmadığı, buğday, şekerpancarı, fiğ, kuru fasulye, mısır verimlerinde önemli artışlar olduğu görülmektedir.

Sebze üretimlerinin tamamında artış gözlenmekte olup, bu artışta yaş sebze ve meyve ihracatının giderek yükselmesi domates salça sanayinin değişmesi ve şokla muhafaza tekniklerinin yaygın olarak kullanılmaya başlanılmasının olumlu katkıları olduğu görülmektedir.

İlimizde üretilen toplam su ürünleri üretiminin büyük bir miktarı deniz ürünlerinden oluşmaktadır. İç su ürünleri üretiminin arttırılması için göl ve göletlerde balıklandırma çalışmaları devam etmektedir. Kerevit üretimindeki düşüş bu üretimin yoğun olarak yapıldığı Uluabat gölündeki kirlilik artışı ve hastalık nedeniyle oluşmuştur. Deniz balıkları üretimindeki düşüşün nedeni ise, Marmara denizinde avlanan balık miktarındaki azalmadır.

Hayvancılıkta genel bir yapı değişikliği görülmemekle birlikte büyükbaş hayvancılığı doğru yönlenme gözlenmektedir. İlin çayır ve mera varlğının yetersizliği nedeni ile özellikle büyükbaş hayvancılıkta yoğun olmak üzere açı ve kapalı ahırlarda entansif yetiştiricilik yaygın durumdadır. İlin hayvan varlığı şu şekildedir:CİNSİ

MİKTARI

Koyun

207.302

Kıl Keçisi

56.467

Manda

861

Sığır Toplamı

123.402

Kültür Irkı

68.156

Melez

50.145

Yerli

5.101

At

3.548

Kaz - Ördek - Hindi

16.400

Tavuk (Yumurtacı)

1.679.774

Tavuk (Broiler)

4.543.460

Arı Kovanı (Yerli)

2.166

Arı Kovanı (Fenni)

38.738

İpekböceği (Açılan kutu sayısı)

217

Yaş İpek Kozası Üretimi (kg)

5.312Tarımsal Gelir

Bursa ili 2004 yılında en fazla tarımsal geliri, toplam içindeki yüzde 29 luk payı ile meyve ürünlerinde sağlamıştır. Bunu yüzde 27 lik payla sebze ürünleri, yüzde 21 lik payla tarla ürünleri izlemektedir. Üretim gruplarının tarımsal gelirdeki payları şu şekildedir:

ÜRETİM GRUPLARI

GELİR (YTL)

ORANI (%)

Tarla Ürünleri

352.064

21

Meyve Ürünleri

471.775

29

Sebze Ürünleri

438.845

27

Hayvan Ürünleri

309.428

19

KEH (Tavuk, Arı, İpekböceği)

47.315

3

Su Ürünleri

9.170

1

TOPLAM

1.628.597

100
Hayvancılık

Bursa’da hayvancılık oldukça ileridir. Mera ve çayırlar hayvancılığa müsaittir. Başta koyun olmak üzere kıl keçisi ve sığır beslenir. 32.000 arı kovanı ve lezzetli balı vardır. Karacabey-Mustafakemalpaşa arasında bulunan Karacabey Harası, Türkiye’nin en büyük harasıdır. Arazisi 100.000 dekarın üzerindedir. Osmanlı devrinde sarayın et, süt, krema, yağ ve buna benzer ihtiyacı için "Çiftli-Kat-ı Hümayun" olarak kullanılmıştır. Bu araziyi Köse Mihail, kızının çeyizi olarak Orhan Gazi’ye hediye etmiştir. 1924’ten sonra hayvancılığın ıslahı için burada damızlık at, koyun, sığır ve tavuk yetiştirilmeye başlanmıştır. Bunların bir kısmı köylüye satılır. Mustafakemalpaşa’nın Ayazköy ve İncilipınar meraları ıslah edilmiştir.

Bursa’da hayvan potansiyeli arttırmaya yönelik ıslah çalışmalarının yaygınlaştırılması amacıyla çiftçiler bilinçlendirilmeli ve damızlık yetiştiricilerinin işlevleri arttırılmalıdır. Bu amaçla ilimizde 70.000 baş civarında hayvanın verimi, kayıt altına alınmıştır. Bu kayıtlar gelecekteki üstün verimli damızlıkların, veri tabanını oluşturacağından çalışmalar devam etmektedir.
Ulaşım
Bursa, 2 milyonu aşan nüfusu, gelişmiş sanayisi ve tarihsel mirasın getirdiği kültürel kimliğiyle Türkiye’nin en önemli kentlerinden biridir. Tarihi kent merkezi, ticari aktivitelerini korumuş olup, kentin bugünkü merkezini oluşturmuştur. Ancak kentin eski merkeze bağlı olarak büyük ölçüde tek merkezli gelişmesi, kentiçi ulaşımda sorunlara neden olmaktadır.

Bursa kent makroformu planlarda öngörüldüğü şekilde doğu-batı doğrultusunda uzanmakta ve batı yönünde gelişmektedir. Kentin güneyindeki dağlık alan ve kuzeyindeki ova alanı bu yöndeki gelişimleri sınırlayan doğal eşiklerdir. Son yıllardaki kaçak yapılaşma, bu eşikleri zorlayarak, kentin her açıdan olduğu gibi ulaşım açısından da sağlıksızlaşmasına yol açmaktadır.

Bursa’da kentsel ulaşım için benimsenen stratejinin genel amacı “araçların değil insanların bir yerden bir yere ulaştırılmasına öncelik tanıyan ve yolcuların gereksinimlerine yanıt veren bütünleşik bir ulaşım sistemi yaratmak” şeklindedir. Bu bağlamda Bursa kentiçi ulaşımının genel yapısı ele alınmıştır.Tarihi Ve Kültürel Değerler
Bursa, bir tarih ve doğa kentidir. Bursa ve ilçeleri erken Hıristiyanlık ve Osmanlı döneminin eşsiz eserleri ile süslüdür. Ayrıca, Bursa kültür hayatı festival ve şenlik gibi etkinliklerle zenginleşen bir yapıya sahiptir. Belediyeler, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı, Kültür AŞ. ve üniversitenin organize ettiği etkinlikler geniş katılımıyla ilgi odağı olmaktadır.

Add document to your blog or website

Similar:

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconAlanya’nın Coğrafi Konumu Ve Yapısı

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconTÜRKİYE’NİN COĞRAFİ KONUMU VE ÖNEMİ

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconKöklü bir tarihi geçmişe sahip olan Erzincan’ ın Türk tarihinde yeri ve önemi büyüktür. Özellikle sahip olduğu coğrafi konumu nedeniyle, eski çağlardan bu yana

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconTürkiye, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinden dolayı, doğal afetlere en çok maruz kalan ülkelerden biridir. Esasen ülkemiz topraklarının tamamına yakınında

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconYeryüzündeki herhangi bir alanın bulunduğu yere, o alanın coğrafi konumu denir. Coğrafi konum, matematik konum ve özel konum olarak iki şekilde ifade edilir

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconCoğrafi Konumu, Yüz Ölçümü ve İklimi

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconKIRGIZLARIN COGRAFİ KONUMU ve TARİHİ

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconKIRGIZLARIN COGRAFİ KONUMU ve TARİHİ

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconA Coğrafi Konumu, Yer Şekilleri, Akarsular ve Göller, 8

Bursa’nın Coğrafi Konumu, Doğal Yapısı ve Önemi iconA. GÜMÜLCİNE’NİN COĞRAFİ KONUMU VE GENEL FİZİKİ ÖZELLİKLERİ

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page