POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI
Indir 36.03 Kb.
TitlePOLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI
Date conversion14.04.2013
Size36.03 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.cyprusconsumers.org/_images/documents/ARTESAOTOŞİKAYETLER.doc
ARTESA TÜKETİCİ BASKISI ALTINDA

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI

VOLKSWAGEN POLO’DAN TÜKETİCİLERİN ŞİKAYETLERİ HAD BOYUTTA!

Yaptığım tüm girişimlere rağmen bugüne dek bir sonuç maalesef alamadım.

Derneğinizin bu sorunu çözeceğine olan inancım ve güvenim tamdır.


İMREN ÖZDEN’İN ŞİKAYETİ:

TARİH: 30.09.2003

KONU: ARTESA LTD. SATIN ALINAN

VW POLO MARKA ARACIN

MAKİNE VE STOPLARDAN SES

ÇIKARMASI, MAKİNE GÜCÜNDE DÜŞÜŞ,

SOL ARKA CAM KAPANMIYOR.

POLO MARKANIN YERİNE GOLF VERİLMESİNE KARŞIN ÖNCEKİ İÇİN ÖDENEN 10.500 EURO GERİ İADE EDİLMEDİ.

GARANTİDE OLMASINA KARŞIN 91 ML TL SERVİS ÜCRETİ TALEP ETTİLER

GEREKCE SESLERİN BENZİNDEN OLDUĞU İLERİ SÜRÜLDÜ.

Tüketiciler Derneği Başkanı,

Sayın Hasan Yılmaz Işık’ın Dikkatine

Ben Girne’de ikamet eden İmren Özden Artesa Ltd.’den 25.6.2002 tarihinde Polo 1.4 oto WVWZZZ9NZ2Y087721 Şasi nolu ve BBY016137 motor nolu arabayı 24 ay süre ile 23.760 Euro’ya aldım. Antlaşma Artesa Leasing Ltd. ile oldu. Arabayı aldıktan bir hafta sonra arabadan sesler çıkmaya başladı. Bilhassa araba geri geri giderken demire sürtünür gibi ses çıkarıyordu. Servise götürdük. Bakalım dediler. Bu başlangıç oldu. 14 ay süre içersisinde araba bende duracağına daha fazla serviste durdu. Her gidişimde bu kadar yapabiliriz. Polo’lar bu sesi yapar dediler. Daha sonra arabanın önünden de demir sürtünmesi gibi sesler başladı. Servise tekrar götürdüm. Yolda giderken arabanın gücünün azaldığını farkettim. Benzine sonuna kadar bastığım halde araba ayni şekilde gidiyordu. Güç kaybı başlamıştı. Araba 3 gün serviste kaldı. Orda parça değişimi yaptık herşey düzeldi dediler. Tekrar arabayı alıp Girne’ye geldim. Ertesi gün işim icabı vergi dairesine gittim. Yolda sol arka camın açık olduğunu farkettim. Kapamaya çalıştım, kapanmadı. Vergi dairesinden çıktıktan sonra eve gelirken makineden daha da kötü sesler gelmeye başladı. Hemen servise götürdüm arabamın düzelmediğini hatta sol arka camın da bozulduğunu söyledim. Bana verilen cevap çok ilginçti. Araba benzinden dolayı ses yapıyor!

14 aydır ben bu arabayı K.T.P.’nden dolduruyorum. Kadeşimin 3 arabası da ayni yerden benzin doluyor. Niye benim arabam ses çıkarıyor da onun arabaları çıkarmıyor diye sordum. Yanıt alamadım. Bu arada kardeşimin arabaları da Polo Golf ve Bora. Yine araba onlarda kaldı. 3 gün sonra arabayı almaya gittim. Yeni Parça taktık servis yaptık artık bu sorunları yaşamayacaksın dediler. Arabayı alıp Girne’ye geldim. Gece oğlum araba ile dolaşmaya çıktı. Yarım saat sonra geri geldi. Araba ayni şekilde ben bu arabayı kullanamıyorum dedi. Sabah Artesa’ya telefon açtık. Gel görüşelim dediler. Gittim. Şaban bey ve Servet hanım beni odalarına aldılar. Konuştuk fakat arabanın bozuk olduğuna inanmak istemediler. Ben her gün ayni sorunlarla yaşayamayacağımı bu arabanın 2 yıl garantili olduğunu ve bana değişmeleri gerektiğini söyledim. Servet hanım bunun üzerine yarın yeni Golf’lar geliyor sana onlardan bir tane veririz dedi. Ertesi gün arabayı almaya gittim. Bu arada ben 10.500 EURO ödeme yapmıştım. Öyle hesap böyle hesap verdiğim 10.500 EURO gitti. Beni tekrar 24.116 EURO borçlandırarak Golf’ü verdiler. 2 gün onlarla münakaşa ettim. Arabanın fabrika hatası olabileceğini bunun garantisi olduğunu bu hatayı benim değil onların ödemesi gerektiğini söyledim. Servet hanım “bizim arabalarımızda hata yoktur” dedi ve kestirip attı. Bu arada arabayı aldıktan 3 gün sonra telefon edip eski arabanın 91.000.000 servis borcu olduğunu söylediler. Buna inanamadık her gün tamire giden bir arabanın garantisi yok mu dedim. Bana verdikleri cevap 2 sene garantili ama bu parayı ödeyeceksin servis yapıldı dediler. Ben bu parayı ödemedim.

Ben bütün bu olaylardan sonra hem size hem Türkiye’ye hem de Almanya’ya yazmaya, hakkımı sonuna kadar aramaya karar verdim. Lütfen gereken ne ise yapılmasını sizlerden rica eder, saygılarımı sunarım.

İmren Özden

Tel: 81 52053

Artesa Tel: 2231850 07.06.2005

KKTC. Tüketiciler Derneği,

Lefkoşa.


Sn. Başkan Hasan Y.Işık Mayıs ayı içerisinde Artesa Limited’den 09.05.05 tarihinde VW Golf Sportline–FSI marka GY 414 araba satın aldım. Fakat aldığım günden itibaren ufak tefek mekanik arızaların olduğunu fark ettim. Ancak bunların içerisinde önemli olduğuna inandığım “Exhaust System Fault” ve mekanik arıza sinyalinin sürekli yanması beni endişlendirdi ve Artesa’dan acil yol yardımı ile görüştüm. Gelip acil olarak kontrol ettiler ve gereken mekanik tamiri ancak garajda yapabileceklerini bildirdiler.

Hafta sonu arızanın devam etmesi nedeni ile aracı tamir için aradım. Arabaya herhangi bir mekanik hasar vermemesi için arabayı çekici ile alıp garaja götürmeyi teklif ettiler. Geldikleri zaman arıza geçici olarak giderildiği için benim sabah aracı götürebileceğimi bildirdim ve ertesi günü garaja tamir için götürdüm. Mekanik bakım ve parça değişimi yapıldı, fakat arıza ertesi gün yine ortaya çıktı. Aradım ve garaja bildirdim. Tekrar tamire götürmem gerektiğini bildirdiler. Tüm makineyi bilgisayarda kontrol edeceklerini bildirdiler ve sonuçta arıza bulundu ve yine parça değişimi yapıldı. Aracı alıp yola çıktım fakat yolda bu sefer de “TEKLEME” başladığını ve sorunun devam ettiğini göstergelerden farkettim. Bunu Artesa Ltd. Bildirdim. Yeniden tamir edilmesini teklif ettiler ve arabayı 8 haziran günü servis garajına aldılar ve 11 haziran tarihine kadar tamir ve bakım yapıldığını bildirdiler ve arabamı geri vermek istediler fakat ben bu arabayı almak istemiyorum. Yeni bir arabanın bu kadar bakımdan sonra muhtemelen sensorların göstergeleri ile oynayarak tamir edildiğini bildirerek beni mağdur etmelerine izin vermek istemiyorum. Yeni arabanın bu kadar sorun çıkarmasının normal olmadığını ve arabayı değiştirmelerini talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını rica ederim.

Ergin Akalpler.

22 76430

36 66467


Sayın Ergin Akalpler’in şikayetini derneğimize aktarması üzerine aracı bizzat seyrüsefer halinde iken izledim ve gördüm ki gerçekten bu kadar tamirden sonra aracın “MAKİNE ARIZA SİNYALİ ALARM” veriyor. Bunun üzerine dijtal kamera ile bu duıumu görüntüledim. Ertesi günü Artesa’nın direktörü Şaban Emre ile görüştüm ve tüketicnin aracı bırakması halinde olduğunu sorunu halletmeye çalışacaklarını söyledi. Bunun üzerine tüketiciyi ikna ettim ve son bir kez daha Artesa’ya şans tanınmasını istedim. 8.06.2005 tarihinde Çarşamba günü sabah saat 09.00 sularında tüketici aracı Artesa’ya tamir için yeniden bırakmıştır. Akalpler ile 9.06.2005 tarihinde Perşembe günü sabah ve akşam üzerine doğru yaptığım görüşmelerde araç arızasının hala daha giderilemediği görülmüştür.

Hasan y. Işık

Dernek Başkanı

Motor Kontrol Ünitesi Değişti (makinist Erkan’ın ifadesi) 223 1850

Software yükleme yapıldı (Ustabaşı makinsit Arif’in) 0532 548 2598

Parça Değişimlerini İKİ KEZ yapan Yol yardım servisinden (Makinst Okan)

9 Haziran, 2005


Konsumenten Verein in Nord Zypern

Hasan yılmaz ISIK

President

http://www.tuketicilerdernegi.org

tukder@superonline.com

Tel: 00903922290790 oder

Handy: 005338645555 10.June .05

Theme: Ein Problem von VW Golf in Nord Zypern

Sehr geehrter Herr W. Bernhard


Ich habe vorige Woche ein Problem erhalten. Ein Kunde heisst Herr Akalpler Ergin hat vor einem Monat ein Auto VW Golf FSI Sportline bei ARTESA LTD in Nord Zypern gekauft. Das Auto hat aber einige mechanische Probleme besonders Exhaust System Fehler Meldung und Engine probleme gegeben. Es wurde bei Artesa VW Service mehremals repariert und einige Ersatzteile getauscht abe das Problem wurde nicht aufgehoben. Der Kunde will das Auto nicht mehr behalten Der Wagen wurde mehr las 4 mal zur Werkstatt gebracht und repariert worden aber der Besitzer von WV in Nord Zypern Herr Saban Emre will keine Rechnung und oder Service Erklarung geben. Er sagte nur dass das Auto wegen schmutziges Benzines Problem gehabt hatte. Aber wenn Benzin Problem waere sollte für alle Autos das gleiche Problem gegeben sein. Das war eben nicht wahr. Seit einer Woche liegt in der VW Service Garage. Sie geben uns keine Info Sie sagen dass Sie das Auto reparieren wollen. Sie habe auch bisherige

Service (Ersatzteil Wechselung Kontrolle bzw.) keine shriftliche Service Papier/ Erklaerung oder am Wenigsten Quitung gegeben.

Wir erwarten ihre freundliche Unterstützung. Ein VW firma soll nicht so schlechte Dienstleistung haben.

Herr Akalpler ist ein gebildeter Mann und hat in Österreich studiert und haben wir Ihm sehr viel bedanken wegen Seinem freundlichen unterstutzung und Hilfe an unserem Verein. Er will das Auto nicht mehr er will ein neues Auto haben. Das Problem soll gelöscht werden. Wir haben auch geplant zum Gericht verfahren. Wir werden bis die Lösung haben Ihm unterstützen.

Die EU Konsumenten Verein “Directorate of Health and Consumer Protection” wird auch verstaendigt. Wir haben Euch vertrauen und erwarten Ihre hilfe.

Mit freundlichen Grüssen

Hasan Yılmaz Isık

Praesident 0542 857 7700

Nazan Hanımın Dikkatine


Sn. Şaban Emre

Artesa Direktörü

16 Ekim 2007.

K.K.T.C. Tüketiciler Derneği,

Lefkoşa.


Aşağıda nitelikleri belirtilen ve plâka No. HE 797 olan Alman malı Volkswagen Polo (yeni polo) marka aracı 18/8/2005 tarihinde 19.500Euro ödeyerek Artesa Tardıng Co. Ltd.’den satın aldım. Aldıktan yaklaşık 5-6 ay sonra araçta gaz vermeme sorunu başladı. Pedale basıp gazlandığı zaman vites değişmede gecikme yada zorlanma hasıl olup araba adeta tökezlenip kapanır hale gelmeye başladı. Bununla beraber beklenen sürate erişmeyip ses çıkarmaya başladı.


Arıza ile ilgili olarak bugüne dek Artesa Garajına sayısız gidip gelmem oldu ise de hiçbir sonuç alamadım. Garaja her gidişimde arızanın ayarlarla ilgili olduğu söylenip bir takım işlemler yapılmışsa da bugüne dek araçda hiçbir iyileşme olmadığı gibi her geçen gün daha da kötüye gitmektedir.


Arıza ile ilgili ısrarlarım üzerine nihayet arabanın arızalı olduğunu kabul edip yetkililer kendi beyanlarına göre aracın ateşleme bobinlerini, enjektörlerini ve benzin pompasını değiştirdiklerini söylediler ve böylece aracın düzeldiğini söylediler. Fakat değişen birşey olmadı. Benim sık sık Artesa garajına gitmeme canı sıkılan Artesa Müdürü Şaban Bey sinirlenerek bana bağırıp çağırıp hakaret etti. Artesa’dan bir sonuç alamayacağımı anlayınca Volkswagen Firmasına (Almanya’ya) E.mail attım. Volkswagen Güney Doğu Avrupa sorumlusu Heiko Thoms adaya geldi. Beni aratıp arabamı test etti. Daha sonra ayni marka bir başka araba daha test etmek (karşılaştırmak için) istedi. Fakat kendisine verilen ikinci araba ayni marka değildi (Eski Poloydu). Heiko ile yalnız kaldığım bir sırada Heiko’ya bu arabanın benim arabamla ayni olmadığını söyleyince gizlice cebinden kartını çıkarıp kendi eliyele cebime soktu. Yetkililer daha sonra bana sorunun silindir kapağından kaynaklandığını söyleyip kapağın değişimi için Volkswagen Ltd.’den gerekli izni aldıklarını beyan edip beni garaja çağırdılar. Amaçları farklıydı. Kapağı tamir ettirip bana değiştiklerini söyleyeceklerdi. Ben de kendilerine kapağın seri No.’sunuı aldığımı yanlış birşey yapılması halinde yargıya başvuracağımı söyleyince bu işlemden vazgeçtiler. Şaban Bey (Artesa’nın müdürü) beni ve birkaç teknik elemanını yanına alarak test sürüşüne çıktık. Arabayı kullanan Şaban Bey yol boyunca bana arabamın süper olduğunu, hiçbir sorunu olmadığını söyleyip yanındaki teknik elemanlara bağırarak ve adeta tehdit edercesine” söyleyin bu arabanın bir arızası var mi? Diyerek onları azarladı. Bunun üzerine söze karışıp “bu iş yerinde teşhisi müdürler mi koyar?” deyince tartışma büyüdü. “Ekmek parası için çalışan bu adamlar patronuna karşı nasıl gerçeği söyleyebilirler” demem üzerine arabadan inip ayrıldı.


İki yıllık garanti süresi bulunan bu aracın garanti süresi satın alma tarihi olan 18/8/2005’de başlayıp 18/8/2007 tarihinde sona ermiştir. Fakat arıza geçmişte başlamıştır. Bu nedenle garantisi devam etmektedir. Yaptığım tüm girişimlere rağmen bugüne dek bir sonuç maalesef alamadım. Derneğinizin bu sorunu çözeceğine olan inancım ve güvenim tamdır.


Gereğini saygı ile rica ederim.


Not: Heiko ile yaptığım girişimler ve temaslar da sonuç vermedi.


Öğr. Hüseyin Kabaoğlu

İşyeri Tel: 2271531

(Haydarpaşa Ticaret Lisesi)

Ev: 22 37269

Cep: 0533 834 7421

Araç Hakkında Bilgi


Plâka No: HE 797

Aracın tipi: Volkswagen Polo (Yeni Polo)

Motor No: BKY 313655

Şasi No: WVWZZZ9NZ6Y065618

İmalât yılı: 2005

13. 03. 2008.

K.K.T.C. Tüketiciler Derneğine

Lefkoşa.


Ben aşağıda imza sahibi Hüseyin Said Artesa Şti.’den 2 adet Wosvagen Polo aldım ve Asbank’a borçlandım. Full sigorta, Asbankdan borçlandığım için zorunlu olarak bankaya ait Güven sigortasından yaptırdım.

FF304 nolu Wosvagen araç kaza yaptı. Sigorta ile görüştüm; arabanın totalloss çıktığını söylediler ve Artesanın çok para istediğini başka yerde yaptıracağını, bizzat bana sigorta müdürü Mustafa Bey söyledi. Aradan bir ay sonra Artesa’ya arabayı yaptırma kararı alındı ve arabanın tamirine başlandı. 2007 Aralık ayının sonlarına doğru arabayı Artesa teslim etti.

Mekanik arızları daha sonra eklisteye ekleyerek yapacaklarını söylediler. 2007 yılbaşından sonra arabanın airbag parçası yapıldı. Fakat yağ lambası hiçbir zaman sönmedi, araba sesler çıkarıyordu ve yol tutmuyordu.

Artesayı aradığımda getirin bakalım dediler. Kazadan dolayı mekanik arızaları yapacaklarına bana 1000YTL’lik bakım ücreti çıkardılar ve ödemezsem arabayı vermiyeceklerini söylediler. Ben de hemen apar topar Lefkoşa’ya Artesaya gittim. Arabanın servis istemediğini kazadan dolayı eksik işlerinin tamamlanması için getirdiğimi söyledim ve ufak bir tartışma çıktı. Beni Şaban bey odasına aldı ve sorumluları çağırdı ve derhal hocanın arabasını yapın dedi ve fatura açmayın daha sonra bana siz gidin hocam oğlunuz kalsın arabayı biz tamam yapıp vereceğiz dedi. Bunun üzerine ben ordan ayrıldım. Oğlum İbrahim Said arabayı aldı. Fakat araba yapılmadığı için 3-4 gün sonra boğaz yolunda makinesi vurdu. Telefon açıp sigorta ve Artesaya bildirdiğimde Artesadan Şaban Bey uzman makinistini gönderdi ve olayı benim makinistim kendisine yerinde gösterdi hatanın Artesadan kaynaklandığını söyledi. Bunun üzerine Şaban Beyi telefonla aradım ve bana dediki gel görüşelim. Gittiğim zaman satış bölümünde bana 11.000 Euro’ya başka bir araba satmaya çalıştılar. Sigortayı aradığımda onların 12.000YTL civarında ödeme yaptıklarını ve Artesanın konuyla ilgilenmesini söylediler. Ben gereken makine ve parçaları kendim ödedim ve tedarik ettim.

Mağduriyetimin telafi edilmesini çünkü araba taksitlerini ödemekte zorlanıyorum. Çünkü hem ev kirası hemde üniversitede ikiz çocuk okutmaktayım.

Saygılarımla,

Ekde raporlar ve rakamlar belirtilmiştir.


HÜSEYİN SAİD

Cep Tel: 0533 868 4645

Add document to your blog or website

Similar:

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconASELSAN Kararı: İlgili sektörde tanınmış bir marka tanınmış marka statüsündedir. Markaları derecelere ve basamaklara ayırıp, sektörel tanınmış marka, sektörler üstü tanınmış marka veya Türkiye’de tanınmış marka gibi ayırımlara gitmek doğru değildir

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconMARKA KAVRAMI: MARKA İMAJI, MARKA KİŞİLİĞİNDEN MARKA KİMLİĞİ’NE

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconMARKA HUKUKUNDA TESCİL ENGELİ OLARAK ÖNCEKİ TESCİLLİ MARKAYA YA DA MARKA BAŞVURUSUNA BENZERLİK

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconÜÇÜNCÜ BÖLÜM Markanın içereceği işaretler, Marka Korumasının Elde Edilmesi ve Marka Tescilinde Red Nedenleri

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconMARKA VE TÜKETİCİ TEMELLİ MARKA DEĞERİ

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconPOLO GARAGE – ICYC

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconVolkswagen Ticari Araç

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconTURİZM TÜKETİCİLERİ TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRME AMAÇLI KÜTAHYA ÇİZELGESİ

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconEUROPEAN U19 WATER POLO QUALIFICATION TOURNAMENT

POLO MARKA VOLKSWAGEN’İN SORUNLARI TÜKETİCİLERİ ÇILDIRTTI iconMARKA KİMLİĞİ, MARKA KİŞİLİĞİ

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page