OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN




Indir 4.04 Mb.
TitleOKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN
Page1/183
Date conversion23.04.2013
Size4.04 Mb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.okulonceciyiz.biz/attachments/ogretmen-etkilesimi/29825d1259764572-smg-yayinlari-var-
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   183
2009 – 2010

EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN

GÜNLÜK PLANLAR

(60-72 AYLIK ÇOCUKLAR İÇİN)


Tarih:

GÜNLÜK PLAN (1)

Okul Adı :

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN

Amaç1- Bedensel Koordinasyon gerektiren belirli hareketler yapabilme.

Kazanımlar

1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar.

Amaç2- El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

9. Değişik malzemeler kullanarak resim yapar.

SOSYAL-DUYGUSAL ALAN

Amaç3- Duygularını kontrol edebilme.

Kazanımlar

3. Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.

Amaç 4- Kendi kendini güdüleyebilme

Kazanımlar

1. Kendi isteği ile bir işe başlar.

Amaç6- Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme.

Kazanımlar

2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.

3. Grupta sorumluluk almaya istekli olur.

6. Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır.

Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme

Kazanımlar

2. Özgün şiir, öykü, şarkı vb. söyler.

DİL ALANI

Amaç 2. Konuşurken sesini doğru kullanabilme

Kazanımlar

1. Nefesini doğru kullanır.

Amaç4- Kendini sözel olarak ifade edebilme.

Kazanımlar

1. Dinlerken / konuşurken göz teması kurar.

2. Sohbete katılır.

BİLİŞSEL ALAN

Amaç1- Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme.

Kazanımlar

1. Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.

ÖZ BAKIM BECERİLERİ

Amaç1- Temizlik kurallarını uygulayabilme.

Kazanımlar

1. Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

2. El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.

3. Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yardımsız yapar.


ETKİNLİKLER

Serbest Zaman–Oyun PMA A1: K;1 SDA A3: K;3 A6: K;2,3,6 DA A4: K;2 BA A1: K;1 ÖB A1:K;1,2,3

Öğrenme Süreci

●Öğretmen; okul açılmadan birkaç gün önce sınıfı süsler ve yeni eğitim yılına hazırlar. Sınıfa gelen veli ve çocuklara şeker ikram eder. Öğretmen kendini tanıtır, kısaca okul hakkında bilgiler verir ve yıl boyunca neler yapacaklarından bahseder. Bu görüşmeden sonra veliler güler yüzle uğurlanır.

●Öğretmen önceden hazırladığı, üzerinde öğrencilerin isimleri yazan kolyeleri sevimli bir kutunun içine koyar. Çocuklara kutunun içinde ne olabileceğini sorar. Alınan cevaplardan sonra “Bu kolyeleri sizin için hazırladım. Kolyeler sayesinde isimlerinizi daha kolay hatırlayacağım” der. Kolyeleri isimlerini söyleyerek çocukların boynuna takar.

●Öğretmen, “Açılalım kocaman balon olalım, kapanalım küçücük balon olalım” tekerlemesini söyleyerek çocukların el ele tutuşup halka olmalarına yardımcı olur. Sayışmacayla seçilen çocuk halkanın ortasında durur. Öğretmen halkadaki çocuklarla birlikte şarkı sözlerini söyler;

-Senin adın nedir? Söyle bize (2)

Çocuk;

-Benim adım Evren (2)

-Sıra sende!

Diyerek halkanın ortasına geçmesi için bir arkadaşını seçer. Herkes kendini tanıtınca “Tanıştığımıza memnun olduk” sözleri söylenir. (Oyuna katılmayan çocuklara ısrar etmeden izlemeleri sağlanır.)

●Oyunun sonunda el temizliği ve tuvalet ihtiyacı için lavaboya gidilir.

●Öğretmen gerekli açıklamaları yaparak tuvaleti kullanmaları ve ellerini yıkamalarını sağlar.

●Kahvaltıya geçildiğinde yemek yerken dikkat edilmesi gereken kurallar çocuklarla sohbet edilerek öğretmen tarafından açıklanır.


Sanat PMA A2: K; 9 SDA A4: K; 1

Öğrenme Süreci

●Öğretmen tüm çocukları çalışma masalarına yerleştirdikten sonra her çocuğa beyaz kağıt ve pastel boya dağıtır. “Daha önce pastel boya ile resim yaptınız mı?” diye sorar. Çocuklardan alınan cevaplardan sonra; pastel boyanın kullanımı ile ilgili bilgiler verir ve çalışma yaparken nelere dikkat edileceği konularında açıklama yapar. Çocuklara bilgi verildikten sonra serbest resim yapmaları istenir. Resimler sergilenmek üzere beraberce sınıf panosuna asılır. Sınıf düzenlemesini öğretmen çocuklarla birlikte yapar. El temizliği ve tuvalet ihtiyacı için lavaboya gidilir.


Türkçe Dil– Müzik SDA A11: K; 2 DA A2 : K; 1 A4 : K; 1,2


Öğrenme Süreci

●Çocuklar yarım ay şeklinde otururlar, öğretmende, çocukları görebileceği uygun bir yere oturur.

●”Okulum” parmak oyununu çocuklara göstererek, hareketleri eşliğinde yapar. Parmak oyunu çocuklarla birlikte tekrar edilir. (Eğlenerek Öğrenelim sf.18)

OKULUM

Okulun çatısı var (İki el birleştirilerek çatı hareketi yapılır)

İçinde mini mini çocuklar (Ellerin parmakları yukarı doğru hareket ettirilir)

Başlarında öğretmen (Başparmak gösterilir)

Yanında öğrenciler (Diğer parmaklar gösterilir)

Birlikte bahçeye çıktılar (Parmaklarla yürüme hareketi yapılır)

●Ardından bir hikaye kitabı seçilerek öğretmen tarafından okunur. Hikaye hakkında çocuklara basit sorular yöneltilerek verdikleri cevaplar dinlenir.

●Öğretmen, çocuklara “şarkı söylemek isteyen var mı?” diye sorar ve istekli çocuklara fırsat verir.

●Sonra “Daha Dün Annemizin” adlı şarkıyı bölümler halinde önce kendi söyler. Sonra çocuklardan tekrar etmelerini ister. Şarkıya el çırparak ritim tutulur. (farklı ritimler bulma konusunda çocuklar teşvik edilir.)


Daha dün annemizin, kollarında yaşarken,

Çiçekli bahçemizin, yollarında koşarken,

Şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk,

Sevinçliyiz hepimiz, yaşasın okulumuz.

Okul bizim yuvamız, öğretmenler annemiz.

Söz: A. M. ATAMAN


AİLE KATILIMI

Velilerden çocuklarıyla okulda yapılanlar hakkında sohbet etmeleri istenir. Hatırladığı sınıf arkadaşlarının isimlerini söylemesi önerilir. Çocuğun en çok hoşlandığı etkinliği not alarak okula göndermeleri istenir.


DEĞERLENDİRME

Çocuk Açısından :


Öğretmen Açısından :


Program Açısından :


Tarih:

GÜNLÜK PLAN (2)

Okul Adı :

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN

Amaç1- Bedensel Koordinasyon gerektiren belirli hareketler yapabilme.

Kazanımlar

1. Sözel yönergelere uygun olarak ısınma hareketleri yapar.

4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür.

Amaç2- El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

7. El becerileri gerektiren bazı araçları kullanır.

SOSYAL-DUYGUSAL ALAN

Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme

Kazanımlar

3. Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar.

Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.

3. Grupta sorumluluk almaya istekli olur.

Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme

Kazanımlar

5. Çeşitli materyaller kullanarak ritim oluşturur.

DİL ALANI

Amaç 2. Konuşurken sesini doğru kullanabilme

Kazanımlar

1. Nefesini doğru kullanır.

2. Kelimeleri doğru telaffuz eder.

Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

Kazanımlar

1. Dinlediklerini başkalarına anlatır.

2. Dinlediklerine ilişkin sorular sorar.

3. Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.

5. Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler.

BİLİŞSEL ALAN

Amaç 3-Dikkatini toplayabilme

1.Dikkat edilmesi gereken nesneyi / durumu / olayı fark eder.

2. Dikkat edilmesi gereken nesne / durum / olay üzerinde yoğunlaşır.

ÖZ BAKIM BECERİLERİ

Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

5. Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.

Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme

1. Yiyecek ve içecekleri ayrım yapmadan yer / içer.

2. Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer / içer.


ETKİNLİKLER

Serbest Zaman–Sanat PMA A2 : K;7 SDA A3 : K;3 A6 : K;2,3 BA A3 : K; 1,2 ÖB A1 : K;5 A3 : K; 1,2

●Çocuklar öğretmen tarafından sınıfta karşılanıp, birbirleriyle ve öğretmenle selamlaşmaları yönünde desteklenir.

●Öğretmen, sınıfta bulunan her köşenin ismini söyler, oyuncakları ve araç gereçleri çocuklara tanıtır. Köşelerde oynarken dikkat edilmesi gerekenler ve oyuncakların paylaşılması gibi konularda çocuklara hatırlatmalar yapılır. Daha sonra çocukların oyuncaklarla oynamalarına fırsat verilir. Serbest zaman boyunca çocuklar gözlemlenir ve gereken durumlarda rehberlik edilir.

●Etkinlik bitiminde sınıfın düzenli olması için oyuncak ve araç gereçlerin eski yerlerine yerleştirilmesi gerektiği anlatılarak “Hem oyun oynayacağız, hem de toplanacağız. Ben müziği açtığımda, sizler hızlıca toplanmaya başlayacaksınız; müziği kapattığımda olduğunuz yerde donup kalacaksınız.” diye yönerge verilerek hareketli bir müzik açılır. Toplanma bittiğinde, köşeler çocuklar ile birlikte kontrol edilir. En güzel toplanan köşeler alkışlanarak ödüllendirilir.

●Sanat Etkinliği için; önceden hazırlanan büyük boy kâğıtlar duvara asılır. Çocuklara istedikleri bir resmi pastel boya ile yapmaları söylenir. Çalışmaları sırasında yanlarına gidilerek, neler yaptıkları hakkında sohbet edilir. .

●Biten çalışmalar sergilenir. Öğretmen “çocuklar şimdi sınıfımızı toplayalım, bende sizlere yardım edeceğim” diyerek boyaların nerelere konulacağı yönünde çocuklara rehberlik eder.

●El temizliği ve tuvalet ihtiyacı için lavaboya gidilir. Öğretmen çocukların tuvaleti kullanmaları ve ellerini yıkamalarına rehberlik eder.

●Öğretmen kahvaltı yaparken yiyecekleri ayrım yapmadan ve yeterli miktarda yemeleriyle ilgili çocuklarla sohbet eder.


Türkçe Dil – Müzik SDA A6 : K; 2 A11 ; K;5 DA A2 : K;1,2 A5 : K;1,2,3,5

●Çocuklar yarım ay şeklinde minderlere oturur. Öğretmen “Anaokulum” şiirini bir kez okur, ardından bölüm bölüm çocuklarla birlikte tekrar edilir. (Eğlenerek Öğrenelim sf.5)


ANAOKULUM

Anaokulum iki katlı,

Üst kat uykuya saklı.

Bahçede salıncaklar,

Üstleri de çardaklı.


İçeride sınıflar,

Köşeleri çeşit çeşit.

En güzeli kuklalar

Renkli bloklarda var.


Öğretmenim faaliyette

Tuz seramiği hazırlıyor.

Benim canım bugün,

Resim yapmak istiyor!

●Öğretmen getirilen notlar ile ilgili çocuklarla sohbet eder. Yapmaktan hoşlandıkları şeyleri sözlü olarak tekrar ifade etmelerini ister.

● “Okulum” parmak oyunu çocuklarla birlikte tekrar edilir. (Eğlenerek Öğrenelim sf.18)


OKULUM

Okulun çatısı var (İki el birleştirilerek çatı hareketi yapılır)

İçinde mini mini çocuklar (Ellerin parmakları yukarı doğru hareket ettirilir)

Başlarında öğretmen (Baş parmak gösterilir)

Yanında öğrenciler (Diğer parmaklar gösterilir)

Birlikte bahçeye çıktılar (Parmaklarla yürüme hareketi yapılır)

Çocukların dikkati parmak oyunu ile topladıktan sonra öğretmen “Kırmızı Başlıklı Kız” masalını resimlerini göstererek okur. Masal bitiminde soru-cevap şeklinde tekrar edilir. Sonra rol dağılımı yapılarak masal dramatize edilir.

    ●Çalışma sonunda her çocuktan istedikleri müzik aletini almaları istenir. Önceki gün söylenen “Daha Dün Annemizin” şarkısını müzik aletleri eşliğinde söyleyerek, serbest ritm tutulur.

    Oyun PMA A1: K 1,4

●“Kutu Kutu Pense” oyunu için çocuklar el ele tutuşarak, halka olurlar. Halkada yürüyerek şarkı sözlerini söylerler:

Kutu kutu pense,

Elmamı yerse

Arkadaşım ……….,

Arkasını dönse.

● Tüm çocuklar arkasını dönünce ilgi ve isteğe göre aynı şekilde şarkı sözü “Önüne dönse” diye değiştirilerek oyun sürdürülebilir. Bu oyunda çocukların arkadaşlarını tanımaları pekiştirilir.




AİLE KATILIMI

Hazırlanan küçük not kağıtları ailelere gönderilerek çocukların öğrendikleri “Okulum” parmak oyunu ve “Anaokulum” şiirini çocukları ile birlikte evde söylemeleri istenir.


DEĞERLENDİRME

Çocuk Açısından :


Öğretmen Açısından :


Program Açısından :


Tarih:

GÜNLÜK PLAN (3)

Okul Adı :

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN

Amaç1- Bedensel Koordinasyon gerektiren belirli hareketler yapabilme.

Kazanımlar

4. Sözel yönergelere uygun olarak yürür.

5. Sözel yönergelere uygun olarak koşar.

Amaç2- El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

Kazanımlar

7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.

10. Yönergeye uygun çizgiler çizer.

SOSYAL-DUYGUSAL ALAN

Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

Kazanımlar

2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.

10. Grup etkinliklerinin kurallarına uyar.

Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme

Kazanımlar

3. Görsel sanat etkinliklerinde ürün yapar.

5. Çeşitli materyaller kullanarak ritim oluşturur.

DİL ALANI

Amaç 3. Türkçeyi doğru kullanabilme

Kazanımlar

1. Konuşmalarında söz dizimi kurallarını doğru olarak kullanır.

2. Konuşmalarında temel dil bilgisi kurallarına uygun konuşur.

Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme

Kazanımlar

1. Dinlerken / konuşurken göz teması kurar.

2. Sohbete katılır.

Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

Kazanımlar

3. Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir.

BİLİŞSEL ALAN

Amaç 1. Kendisi ve ailesi ile ilgili bilgileri kavrayabilme.

Kazanımlar

1. Kendisi ile ilgili bilgileri açıklar.

Amaç 2. Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilme

Kazanımlar

1. Olay ya da varlıkların özelliklerini söyler.

2. Olay ya da varlıkların özelliklerini karşılaştırır.

Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme

Kazanımlar

1. Varlıkları bire bir eşleştirir.

ÖZ BAKIM BECERİLERİ

Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

1. Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

5. Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.

7. İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar.

ETKİNLİKLER

Serbest Zaman–Oyun PMA A1 : K;4,5 SDA A6 : K; 2,10 ÖB A1 : K;1,7

●Öğretmen çocukları sınıfta karşılar. Her çocuk ile tek tek selamlaşarak ve birbirleriyle de selamlaşmalarını sağlayarak çocukları köşelere yönlendirir. Köşelerde oynarken, oyuncakların paylaşılması ve nazik davranışlarda bulunulması konularında çocuklara hatırlatmalar yapılır. Çocukların olumlu davranışları pekiştirilir, sözlü ödüllerde bulunulur.

● Öğretmen “Etkinliğimizin bitimini, size bir tekerleme söyleyerek haber vereceğim. Tekerlemeyi duyduğunuzda sınıfı düzenleyip başka bir etkinliğe geçeceksiniz” der. Serbest zaman bitiminde “Oynadım oynadım bitti. Toplanma vakti geldi” şeklinde bir tekerleme söylenerek etkinliğin bittiği ve sınıfın toplanması gerektiği hatırlatılır.

●Toplanma sonunda öğretmen çocukları okulun bahçesine çıkarır. Gerekli açıklamaları yaparak, çocuklardan okulun bahçesini incelemelerini ister. Bahçede “Mendil Kapmaca” ve “Yağ Satarım” oyunları oynanır. Oyun sırasında koşarken dikkatli olmaları istenir. Tehlikeli durumlar hatırlatılır.

●Oyun bitiminde sıra olup, içeri girilir. Temizlik ve tuvalet ihtiyaçları giderildikten sonra kahvaltıya geçilir.

Türkçe Dil - Müzik - Sanat PMA A1 : K;4 A2 : K; 7 SDA A 6 : K; 2 A11: K;3, 5 DA A3 : K;1,2 A4 : K;1,2 A5 : K;3 BA A2 : K;1,2

●Çocuklar yarım ay şeklinde otururlar. “Okul bahçesinde neler gördük? “Okulun bahçesinde en çok nereyi beğendin? Neden?” gibi sorularla çocukların gözlemlediklerini söylemelerini sağladıktan sonra, bahçemizi ve çevremizi temiz tutmayla ilgili sohbet edilir. Ardından “Okulun bahçesini sen düzenleseydin neler yapardın?” sorusu sorularak her çocuğun cevabı dinlenir.

●Daha önce öğrenilen “Anaokulum” şiiri ve “Okulum” parmak oyunu tekrar edildikten sonra “Pekmez” adlı tekerlemeyi öğretmen birkaç kez tekrar ederek söyler. Çocuklarla birlikte söylenirken tekerlemenin sonundaki “Ayşecik-Fatmacık” bölümlerinde çocukların isimleri sırayla söylenir. Daha sonraki tekrarlarda çocukların isimleri söylenirken ritimli bir şekilde el çırpılır. (Eğlenerek Öğrenelim sf. 58)

PEKMEZ

Dolapta pekmez,

Yala yala bitmez.

On kilo sana,

Yarım kilo bana.

Ayşecik, Fatmacık

Sen bu oyundan çık.

● Öğretmen, “Şimdi içinizden biri elimdeki hikâyelerden birini seçecek.” der. İsmi söylenen çocuk hikayeyi seçer. Öğretmen, resimleri göstererek hikayeyi okur. Ardından hikaye ile ilgili sorular yöneltir.

● Öğretmen eline tef alarak vurmaya başlar. “Bir Gün Okula Giderken” adlı şarkıyı hareketleriyle birlikte söyler.

Ardından “Herkes bir tef alıp arkama sıraya geçsin, hep birlikte şarkıyı söyleyelim” diyerek ritime uygun şe­kilde vurularak şarkı söylenir .

BİR GÜN OKULA GİDERKEN

Bir gün okula giderken Bir gün okula giderken Bir gün okula giderken Bir gün okula giderken

Her şeye dikkat ederken Her şeye dikkat ederken Her şeye dikkat ederken Her şeye dikkat ederken

Yolda süslü bir hanım Bir asker sert bakarak Yolda bir ihtiyarcık Bir çocuk top oynadı

Yürüdü adım adım. Geçti selam çakarak. Yürüdü yavaşçacık. Topu düştü patladı

Tralla la tralla la... Rap rap rap... Hım hım hım... Pat pat pat…


●Öğretmen, “haydi şimdi masalara oturup pastel boyalarımızla, okulumuzun, bahçemizin veya sınıfımızın resmini yapalım, isterseniz kendinizin, arkadaşınızın veya benimde resmimi yapabilirsiniz” deyip çocukları masalara yönlendirir. Öğretmen masaları dolaşarak yaptıkları resimlerin neler olduğunu sorarak sohbet eder. Bitirilen çalışmalar panoda sergilenir.

Okuma-Yazmaya Hazırlık PMA A2 : K; 10 BA A1 : K;1 A5 : K; 1 ÖB A1 : K; 5

    ● Öğretmen, çocukları etkinlik masalarına alır.

    ●Öğretmen “Eda ve Ege Öğreniyor” kitabı ile ilgili sohbete başlayarak Eda ve Ege’yi çocuklara tanıtır. Ardından çocuklardan, sırayla adlarını, soyadlarını ve yaşlarını söylemelerini ve kendilerini tanıtmalarını ister.

●Her çocuk kendini tanıttıktan sonra kitabına bilgileri yazılır ve “kitapları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?” konusu üzerine sohbet edilir.

●Bire bir eşleştirme ile ilgili yönergeler verilerek çalışmaya geçilir, yardıma ihtiyaç duyan çocuklara yardım verilir. (Eda ve Ege Öğreniyor-Matematik sf. 6,7,8)

AİLE KATILIMI

Hazırlanan küçük not kâğıtları ailelere gönderilerek, velilerden çocukları ile birlikte evlerinin bahçelerini inceleyip, okulun bahçesiyle karşılaştırmaları, farklılıkları ve benzerlikleri konuşmaları istenir.


DEĞERLENDİRME

Çocuk Açısından :


Öğretmen Açısından :


Program Açısından :


Tarih:

GÜNLÜK PLAN (4)

Okul Adı :

Yaş Grubu :

Öğretmen Adı :

AMAÇLAR VE KAZANIMLAR

PSİKOMOTOR ALAN

Amaç2- El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme

1. Küçük nesneleri toplar.

7. El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır.

10. Yönergeye uygun çizgiler çizer.

13. Malzemeleri istenilen nitelikte keser.

Amaç 4. Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme

2. Nesneleri sıkar.

4. Malzemelere elleriyle şekil verir.

Amaç 5. Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme

4. Tek / çift ayak üzerinde olduğu yerde zıplar.

SOSYAL-DUYGUSAL ALAN

Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme

2. Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır.

10. Grup etkinliklerinin kurallarına uyar.

Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan ürünler oluşturabilme

1. Estetik bedensel hareketlerle yürür / dans eder.

DİL ALANI

Amaç 2. Konuşurken sesini doğru kullanabilme

1. Nefesini doğru kullanır.

Amaç 3. Türkçeyi doğru kullanabilme

1. Konuşmalarında söz dizimi kurallarını doğru olarak kullanır.

Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme

2. Sohbete katılır.

3. Belli bir konuda konuşmayı başlatır.

4. Belli bir konuda konuşmayı sürdürür.

Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme

5. Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler.

BİLİŞSEL ALAN

Amaç 3. Dikkatini toplayabilme

1. Dikkat edilmesi gereken nesneyi / durumu / olayı fark eder.

2. Dikkatini nesne /durum / olay üzerinde yoğunlaştırır.

Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme

1. Varlıkları bire bir eşleştirir.

ÖZ BAKIM BECERİLERİ

Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme

1. Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır.

2. El, yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar.

5. Ev ve okuldaki eşyaları temiz ve düzenli kullanır.

ETKİNLİKLER

Serbest Zaman–Sanat PMA A2 : K; 1,7,13 A4 : K; 2,4 BA A3 : K; 1,2 ÖB A1 : K; 1,2,5

●Öğretmen, çocukları sınıfta karşılar, çocuklara her köşede oynamaları, köşeleri tanımaları ve oyuncakları kullanmalarında model olur. Oyununu tamamlayıp diğer köşeye geçmek isteyen çocuklara oynadıkları oyuncakları yerlerine yerleştirmeleri yönünde rehberlik eder.

    ●Sanat köşesinde, öğretmen çizgi kesme çalışmasına geçmeden önce çocuklara makasın tanıtımını yapar. (nasıl kullanıldığı, nasıl tutulması gerektiği vs.) Ardından gazete kağıtları dağıtılır. Çocukların serbest kesim yapmaları sağlanarak, makas kullanma alıştırmaları yapılır.

    ●Ardından öğretmenin daha önceden hazırlamış olduğu üzerinde kalın ve ince çizgiler bulunan çalışma sayfaları dağıtılır. Çocuklardan önce kalın çizgileri sonra da ince çizgileri taşırmadan kesmeleri istenir.

    ●Süre bitiminde öğretmen“Çocuklar bir yarışma yapalım mı? En büyük topu kim yapacak?“ diyerek gazete ve kağıt parçalarının toplanmasını sağlar.

●Temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için lavaboya gidilip, kahvaltı hazırlığına geçilir.

Türkçe Dil – Müzik SDA A11 : K;1 DA A2 : K;1 A3 : K;1 A4 : K;2,3,4 A5 : K;5

●Çocuklar yarım ay şeklinde otururlar. Öğretmende, çocukları görebileceği uygun bir yere oturur. “Beş Küçük Kız” parmak oyununu çocuklara göstererek, hareketleri eşliğinde yapar. Parmak oyunu çocuklarla birlikte tekrar edilir.

BEŞ KÜÇÜK KIZ

Beş küçük kız uyandı (Sağ elin başparmakları avuç içinde)

Bir küçük kız yataktan atladı (Başparmak gösterilir)

Bir küçük kız pencereden baktı ( İşaret parmak gösterilir)

Bir küçük kız yüzünü yıkadı (Orta parmak gösterilir)

Bir küçük kız elbiselerini giydi (Yüzük parmak gösterilir)

Bir küçük kız çantasını aldı (küçük parmak gösterilir)

Beş küçük kız okula koştu ( Parmakların hepsi açılır)

●Ardından öğretmen okulun açıldığı gün hissettiklerini çocuklara anlatır. “Sizlerle tanışacağım için çok heyecanlıydım.” der. Daha sonra “Sizin okulda ilk gününüz nasıldı? Okula gelmeden neler hissetiniz? Diyerek söz almak isteyen çocuklarla sohbet edilir. Sohbet bitiminde kuklalar kullanılarak okul ile ilgili hikaye anlatılır.

CAN: Okulum çok güzel- Arkadaşlarım çok iyi - Öğretmenim bana - Güzel şeyler öğretti- Lay lay lay lay…-Güzel okulum, güzel okulum-Lay lay lay lay…

MEHMET: Can, ne güzel bir şarkı bu. Bunu sana kim öğretti?

CAN: Öğretmenim okulda öğretti.

MEHMET: Okula gitmeyi çok mu seviyorsun, hiç ağlamıyor musun?

CAN: Neden ağlayayım ki. Okulda ağlanacak ne var ki?

MEHMET: Şey… Ağlanmaz tabi ki.

CAN: Mehmet sen okula yazılmadın mı? Ben senin anaokuluna yazıldığını duymuştum.

MEHMET: Yazılmıştım; ama artık gitmiyorum.

CAN: Neden gitmiyorsun?

MEHMET: Çünkü okula gittiğim zaman annemi özledim; çok uykum geldi ve sonra…

CAN: Yoksa ağladın mı?

MEHMET: Evet ağladım, annemden ayrı kalamadım.

CAN: Biliyor musun Mehmet, ben okula başladığım zaman hiç ağlamamıştım; hala da ağlamıyorum. Öğretmenim, bize çok güzel şarkılar öğretti; oyunlar oynattı. Üstelik ağlamadığım için beni alkışlattı.

MEHMET: Sen anneni hiç sevmiyor musun?
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   183

Add document to your blog or website

Similar:

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN icon1- Yarışma, Özel Atacan Eğitim Kurumları’nda, Okul Öncesi Eğitim Kurumları’nın elli ve altmışaltı aylık (50 66 Aylık öğrenciler) gruplarında eğitim alanlara ve okul öncesi kurumlar dışında bireysel katılımlara açıktır. 2

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN iconOkul Öncesi Eğitim Kurumları İçin

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN iconOKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN iconOKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN iconOKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN iconOKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN icon2012–2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN iconOKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI DEVAM ÇİZELGESİ

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN iconÖrgün Eğitim Kurumlarında (Okul Öncesi ve İlköğretim kurumları hariç) Öğrenci kayıtları

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI İÇİN iconOkul öncesi eğitim bireyin yaşamında önemli bir yere sahiptir. İstenilen davranışlara sahip çocuklar yetiştirmek için bu dönemde çocukların etkin bir okul

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page