IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR?
Indir 21.73 Kb.
TitleIŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR?
Date conversion15.12.2012
Size21.73 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.testindir.com/dow/2013/7.sinif/fen/isik-konu-anlatimi.doc

ISIK


 1. IŞIK

 1. IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR?

Bazı maddeler çevrelerine ışık yayar. Işık yayan maddelere ışık kaynağı denir. Kendiliğinden ışık yayan maddelere doğal ışık kaynağı denir. Güneş, yıldız, ateş böceği örnek olarak verilebilir.

Bazı maddeler ışık kaynağı olmadığı halde ışık yayar hale getirilebilir. Bu varlıklara yapay ışık kaynağı denir. El feneri, mum, ampul yapay ışık kaynaklarına örnektir.


 • Işık ışınları, yayılırken doğrusal yol izler.Işık ışınları bir madde ile karşılaştığında maddenin özelliğine farklı davranır.

 • Bazı maddeler, içinden ışık geçmesine engel olmaz. Işık geçiren maddelere saydam madde denir.

 • Bazı maddeler ise ışığın geçmesine engel olur. Işığı geçirmeyen maddelere saydam olmayan madde veya opak madde adı verilir.
 • Işığın bir maddeye çarpıp geldiği ortama geri dönmesine yansıma denir. Ayna gibi parlak yüzeylere gönderilen ışık yansımaya uğrar.
 • Bazı cisimler ışık kaynağı olmadığı halde yaydıkları ışıktan dolayı ışık kaynağıymış gibi görünür. Bunun sebebi, bu cisimlerin üzerine düşen ışığı yansıtmalarıdır.

Örneğin; Dünyamızın uydusu olan Ay’ın bir ışık kaynağı olmamasına rağmen gökyüzünde görünme sebebi, Güneş’ten aldığı ışığı yansıtmasıdır.


Işık kaynağı olan cisimlerden çıkan ışık ışınlarının gözümüze gelmesi sonucu bu kaynakları görebilmekteyiz.

 • Işık kaynağı olmayan çevremizdeki varlıkları görebilmemiz ise varlıkların üzerine düşen ışığı yansıtmalarından dolayıdır, ışık kaynağı olmayan cisimler karanlık ortamda görülmez.


Bir cismin görülebilmesi için;

  1. Cismin üzerine ışık düşmelidir.

  2. Cismin üzerine düşen ışınlar cisimden yansıdıktan sonra gözlemciye ulaşmalıdır.
 1. IŞIĞIN YANSIMASI


Işığın bir yüzeye çarpıp yansıması belli bir kurala göre olur. Bir yüzeye gelen ışığa gelen ışın, yüzeyden yansıyan ışığa da yansıyan ışın denir. Işığın aynaya değdiği noktadan aynaya bir dikme çizilir. Bu dikmeye yüzeyin normali denir ve N harfi ile gösterilir.Aynaya gönderilen ışığın normal ile arasındaki açı gelme açısı, yansıyan ışığın normal ile yaptığı açı ise yansıma açısıdır.İki yansıma kuralı vardır:


  1. Gelme açısı, yansıma açısına eşittir.

= ß

  1. Gelen ışın, yansıyan ışın ve normal aynı düzlemdedir.


Düzgün ve Dağınık Yansıma


Düzgün ve parlak bir yüzeye gelen birbirine paralel ışın demeti yüzeyden yansıdıktan sonra yine birbirine paralel olarak gider. Bu tip yansımaya düzgün yansıma adı verilir. Düzlem ayna, fayans yüzeyi, mermer düzgün yansıma sağlar.
Eğer ışık pürüzlü bir yüzeye düşerse ışınlar farklı doğrultularda yansır. Bu tip yansımaya dağınık yansıma adı verilir. Yünlü veya pamuklu kumaş, toprak dağınık yansıma sağlar.

Ayna Çeşitleri


Aynalar üç gruba ayrılır: düz ayna, tümsek ayna ve çukur ayna.

Düz bir yüzeye sahip aynaya düz ayna adı verilir. Düz aynaya düzlem ayna da denir.

Buna göre, düzlem aynada oluşan görüntü;

 • Boyu, cismin boyuna eşittir.

 • Aynaya göre simetriktir.

 • Görüntü düz oluşur.

Küresel Aynalar

Yansıtıcı yüzeyi bir kürenin iç ya da dış yüzey biçiminde olan aynalara küresel ayna denir. Çukur ayna ve tümsek ayna olmak üzere iki çeşit küresel ayna vardır.

Yansıtıcı yüzeyi içe doğru bükümlü olan aynalara çukur ayna adı verilir.
 • Aynanın merkezi M ile gösterilmiştir.

 • Ayna ile merkezin orta noktasına odak noktası denir. Odak noktası F ile gösterilir.

 • Çukur aynaya paralel gönderilen ışınlar yukarıdaki ikinci şekilde olduğu gibi aynı noktada toplanır, bu nokta odak noktasıdır.

 • Cismin görüntüsü büyük ve ters olur.Yansıtıcı yüzeyi dışa doğru bükümlü olan aynalara tümsek ayna denir.


Tümsek aynada görüntü

 • Düz

 • Küçük ve

 • Simetrik oluşur.

 • Tümsek ayna dağıtıcı özelliğe sahiptir. Yani çok büyük alanları görmemizi sağlarlar.


Aynaların kullanım alanları


Düz aynalar evlerde, mağazalarda ve periskop gibi cihazlarda kullanılır.


PERİSKOP: Düz aynaların birbirine paralel olarak yerleştirilmesiyle elde edilen bir araçtır. Özellikle denizaltılarda su üstünü görmek için periskop kullanılır.


Çukur aynalar; el feneri, araba farları, dişçi aynası, ameliyat masası aydınlatması, bazı teleskopların yapısında kullanılır.


Tümsek aynalar; arabaların dikiz aynalarında ve yan aynalarında arka tarafı görmek için, büyük mağazalarda etrafı kontrol etmek için, bazı sokak köşelerinde yoldan araba geçip geçmediğini görmek için kullanılır.

Add document to your blog or website

Similar:

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconEnerji – ışık yayarak – ışık kaynağı – doğal ışık kaynakları – yapay ışık – yapay ışık – güneş – ateş – elektrik lambası –ısı – ışık – ışık enerjisi –boşluk – havada – saydam – yarı saydam – her doğrultuda – enerjisi – doğrusal yolla – gözlerimize – cisimleri görmemize

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconAYDINLATMA AYGIT TASARIMI TEMEL İLKELERİ DERSİ
Ф ışık akısının ΔΩ uzay açısına bölümü ile ilgilidir. Eğer ortamın yutması yoksa ΔФ / ΔΩ ‘ya ortalama ışık şiddeti denir. ΔΩ sıfıra...

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconKırmızı ışık cihazın şarj edilmesi gerektiğini, yeşil ışık ise cihazın şarj edilmiş ve kullanıma hazır durumda olduğunu göstermelidir ve pil bozuk ise kırmızı ışık yanıp sönmelidir. 13. Tüketim: yaklaşık 5Watt olmalıdır. 14. Dalga boyu: 450 ~ 470 veya 430~ 490

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconKibriti yaktığımızda ışık verir. Metal tel ısıtılırsa ışık kaynağı haline gelir. Ampul üzerinden akım geçirilirse, ampul ışık kaynağı haline gelir

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconC-1-Çevrelerine ışık yayarak, karanlıkta kendiliğinden görünen ve diğer cisimlerin görünmesini sağlayan ışıklı cisimlere ışık kaynağı denir

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconIşık; tüm Dünya’nın ve Evren’in enerji kaynağıdır. Bitkiler ışık enerjisini kullanarak kendi besinlerini üretirler. Bitkilerin ürettiği besinleri hem kendileri

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconMısır’lı Aziz Onufrios’un hayatı, “İsa Mesih’e göre hayat”ımıza bol ışık saçmaktadır. Gökyüzüne has ışık kaynamakta, Allah ile Hıristiyanlar arasındaki gerçek

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconIşık, görmemize olanak veren bir enerji biçimidir. Saniyede yaklaşık 300 bin kilometre hızla, dalgalar halinde yol alır. Güneş en önemli ışık kaynağıdır

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconIşığı yaptığı davranışlarla tanırız. Işık saydam ortamlarda yayılır. Işık foton denilen taneciklerden oluşur. Fotonların belirli bir dalga boyu vardır. Bazı

IŞIK IŞIK MADDE İLE KARŞILAŞINCA NE OLUR? iconTRT SPOR STÜDYOSU ve TRT TÜRK GREEN BOX STÜDYOSU TRUSS, IŞIK ASKI ve DİMMER SİSTEMLERİ İLE STÜDYO TİPİ IŞIK PROJEKTÖRLERİ

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page