Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları
Indir 0.6 Mb.
TitleDers: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları
Page1/19
Date conversion17.12.2012
Size0.6 Mb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://www.egebotewiki.com/sites/default/files/RAPOR (Linux ve Dağıtımları).doc
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları

Konu: Linux Ve Dağıtımları –Rapor-


Özet: Linux un genel, sistem, görünüm vb. özelliklerini, Linux’ta güvenlik, dosya yönetimi, disk yönetimi ve Linux dağıtımlarını anlatan bir rapordur.

1.Linux Nedir?

Linux’a geçmeden önce bazı kavramların bilinmesi gerekiyor. Bunlar: Unix, GNU, FSF, GPL, Özgür yazılım.

a)Unix: Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Unix'in ortaya çıkışı 1969 yılında Multics adıyla bilinen çok kullanıcılı bir işletim sistemi geliştirme hedefi ile baslar. Ken Thompson ve Dennis Ritchie, Unix'in ilk kurucuları olarak bilinirler. Unix'in emekleme dönemi C ile yeniden yazılmasından sonra bitmiş ve geliştirilmesine çok sayıda şirket ve üniversiteler katkıda bulunmuştur. University of California, Berkeley tarafından Unix'in bir türevi sayılan Berkeley Software Distribution (BSD) geliştirilmiştir. Halen BSD gelişimini, Darwin, Dragonfly BSD, FreeBSD, NetBSD ve OpenBSD ile sürdürmektedir.

Unix su an modern işletim sistemleri arasında yer almakta ve popülerliğini sürdürmektedir. Onu cazip kılan nedenler arasında basit mimarisi, her şeyi dosya olarak ele alması, C ile geliştirilmesi, çok hızlı işlem yürütme becerisi ve bununla pekiştirilen işlemler arası öncelik yönetiminin iyi yapılması onun güçlü ve dinamik bir yapıya kavuşmasını sağlamıştır.

b)GNU(GNU’s Not Unix): Unix’in geliştirilmesine katkıda bulunan ve özgür yazılımları savunanlardan bazıları Richard Stallman başta olmak üzere 1984’te GNU isimli projeyi başlatmıştır. Bu proje özgür yazılımların toplanma merkezi olmuştur.

c)FSF (Free Software Foundation): GPL: Yazılan özgür yazılımların bir şemsiye altında toplanması için 1985 yılında yine Stallman tarafından FSF kuruldu.

d)GPL (General Public Licence): Bu özgür yazılımların özgürlüklerinin korunması için bir nevi telif niteliğinde olan GPL oluşturuldu.

e)Özgür yazılım: Ücretsiz yazılım demek değildir. Ücret karşılığında da dağıtılabilir ancak kaynak kodları açıktır. Özgür yazılımlar:

 • Kullanıcıları kısıtlamaz

 • Üzerinde değişiklik yapılabilir

 • Değiştirdikten sonra ya da değiştirmeden doğrudan paylaşılabilir

 • Kaynak kodu kapalı olan bir yazılımdan daha az güvenilir değildir

 • Geliştirme sürecinde birçok kişi tarafından gözden geçirildiği için güçlü yazılımlardır

 • Her an yeniden yapılandırılabilir (isteğe göre)


GNU projesi gitgide büyürken artık tek bir eksiği kalmıştı: işletim sistemi çekirdeği. Tam o sıralarda Finlandiyalı bilgisayar mühendisi Linus Torvalds da kendi işletim sistemi çekirdeğini geliştirmeye uğraşıyordu. Nihayet 1991 yılında Linux’un ilk çekirdek sürümü olan 0.02 yi tanıttı ve bu çekirdek GNU yazılımlarına bire bir uyum sağladı. GNU/Linux ortaya çıkmış oldu. Özgür yazılımcıların desteğiyle halen gelişimini sürdürmektedir.

Çekirdek (Kernel): İşletim sisteminin ana parçacığıdır. Yazılımlar ve donanım arasındaki iletişimi kurar. Kullanıcı çekirdeğe doğrudan ulaşamaz ama aslında bütün işlerini dolaylı olarak ona yaptırır.

Linux bilinenin aksine bir işletim sistemi değildir. İşletim sistemi çekirdeğidir. Üzerine çeşitli sistem yazılımları eklenerek işletim sistemi oluşturulabilir. Linux modüler çekirdek mimarisindedir. Yani çekirdeğin bütün parçaları ayrılıp birleştirilebilir. Bu sayede çok farklı şekillerde geliştirilebilir ve özel isteklere göre ayarlanabilir. Bilinen en son kararlı Linux çekirdek sürümü 2.6.36dır.


2.Linux’un Sistem Özellikleri:


Linux'un çekirdeği bir bakıma sistemin beyni sayılabilir. Çekirdeğin adı "Linux"tur, ancak pek çok kişi tarafından tüm dağıtıma verilen ismin "Linux" olduğu zannedilir. Dünya üzerindeki dağıtımların hepsi aynı çekirdeği kullanır, değişen tek şey dosya ve dizin yapısı, dağıtıma giren belgeler, paketler, dağıtımın fiyatı ve dağıtımın hedeflediği kullanıcılardır.


Birden çok kullanıcı desteklemesi:

Linux, dizayn aşamasından bu yana hep birden çok kullanıcıyı desteklemek amacıyla yazılmış ve buna göre programlanmıştır.

Birden çok görevin aynı anda yapılması:

Linux, birden çok görevin aynı anda yapılmasına olanak veren bir sistemdir. Kararlılık: Linux, 1.0 sürümünün Internet sitelerine konulduğu 14 Mart 1994 yılından beri beta denemelerini geçmiş ve kararlı bir yapıya bürünmüştür.

Çok işlemcili SMP desteği:

Linux'ta Intel ve SPARC platformlarında mevcuttur. Sürüm numarası 2.0 ile başlayan SMP çekirdekler açılırken sistemde kaç tane işlemci olduğunu bulur ve buna göre kendisini ayarlar.

Güvenlik mekanizması:

Linux, 386 ve üstü işlemcilerde korumalı kipte (protected mode) çalışır. Böylece bu kipin özelliklerinden sonuna kadar faydalanır.


Ortamlar: Kabuklar:

Linux ‘ta çekirdek üzerindeki işlemleri kabuk (shell) sağlar. Örneğin bir komut yazdığınızda bu komutu yorumlayan program kabuktur.


Dosya Yapısı:

Linux işletim sisteminde dosyalar, dizinler (directory) halinde düzenlenmiştir. Yaygın olarak kullanılan bu yapıda, programlar, sistem dosyaları ve kullanıcı dosyaları belli dizinler içinde yer alır. Kullanıcılar kendi dosyalarını istedikleri dizinleri açarak tutabilirler. Dosya sistemi aynı zamanda hiyerarşiktir. En tepede bir kök (root) nokta bulunur. Ardından dizinler dallanarak devam eder.

3.Linux’un Karakteristik Özellikleri:


Herhangi bir işletim sisteminden beklenen her şeyi içerir. Linux işletim sisteminde POSIX standartlarına uygunluk ön plandadır.Bazı özellikleri, gerçek çok işlemli olma,sanal bellek, dünyanın en hızlı TCP/IP sürücülerine sahip olma, kütüphane paylaşımı, 100'lerce 1000'lerce kişiye aynı anda hizmet verebilen gerçek çok kullanıcılık olarak sayılabilinir.

Linux ayrıca tümü ile korunmuş mode da 32 bit ve 64 bit çok işlem özelliğini taşır. Linux X/Open standartlarını içeren serbest bir X Windows uygulaması da içerir. Birçok X tabanlı program Linux’ta herhangi bir değişiklik gerekmeksizin çalışır.

Birçok Linux dağıtımı önceden hazırlanmış konfigürasyon ve grafik ortamında çalışmaktadır. SCO Unix 4.2 ve SVR4 için hazırlanmış birçok yazılım Linux’ta hiç değişikliğe uğramadan çalışır (IBCS). Linux DOS emülatörü (DOSEMU) MS-DOS uygulamalarını (VGA ve SVGA grafik özelliği isteyen bazıları dâhil) çalıştırır.

Windows programları ise WINE özelliği ile çalıştırılabilir, hem de Linux'un buffering özelliği dolayısı ile kat kat daha hızlı.

Birçok Unix lerde görüldüğü üzere Linux birçok ağyapı özelliğini içerir. Linux'u geliştirenler internette bu işlemi yaptıkları için Linux'ta ağyapı özelliği mükemmeldir.

Linux internette bağlantıyı TCP/IP ve ethernet üzerinden IPX, hızlı ethernet, ATM, modem, HAM/packet radio(X.25) , ISDN, tokenring, PLIP gibi birçok yapı ile sağlayabilir. Internet/www sunuculuğu için Linux mükemmel bir seçimdir. Binlerce ISP, üniversite, iş âlemi internete hep Linux ile ulaşır.

Linux internet protokollerinin hemen hemen tamamını, electronic-mail,usenet news, Gopher, Telnet ,Web,FTP,Talk, POP, NTP, IRC, NFS, DNS, NIS, SNMP, Kerberos, WAIS ve diğerlerini destekler.Linux tüm yukarıdaki uygulamalar için sunucu ya da işlemci olarak tanımlanabilinir.

Linux yerel ağ yapınıza çok rahatlıkla adapte olur. Macintosh, DOS, Windows, Windows NT, Windows 95, Novell, OS/2 vb. tüm yapılar için entegrasyon mevcuttur. Hem de anılan işletim sistemlerinin yapısı bozulmaksızın bu işlem yapılır.

Linux tüm bunları 8 MB gerçek bellek, 16 MB ı swap olmak üzere toplam 24 MB lık hafıza alanında rahatlıkla gerçekleştirir. Linux ayrıca PowerPC, Macintosh, Amiga, Atari vb. yapılara da uyarlanmıştır.

Linux kerneli Linus Torvalds tarafından GPL (General Public License) altında tescillenmiştir. Her isteyen kendi kopyasını yapabilir, satabilir, başkalarına dağıtabilir (çok küçük bazı istisnalar dışında).

Linus Torvalds bile projeyi durdurmak isterse bütün kaynak kodu GPL olduğu için Linux'un geliştirilmesinin durması söz konusu değildir. Linux tüm Internet paylaşımcılarınındır.


Ağ Elemanı Olarak Linux:

Unix, tüm İnternet'in servislerinin (neredeyse) doğal işletim sistemidir. Linux bu nedenle temel ağ elemanı olarak gerçekten avantajlıdır. Bu konuda ihtiyaç duyabilececek her türlü yazılımı bulmak mümkündür (İnternet araçlarının önemli bir bölümü işletim sistemiyle birlikte gelmektedir). Linux'u ağ elemanı olarak kullanmak istenildiğinde yapılabileceklerden bazıları:

Yönlendirici , TCP/IP, IPX, AppleTalk, Bridge , Firewall , Communication/Terminal Sunucusu , X-Terminal (Gafik Sunucu) , NC (Network Computer) , Yazıcı Paylaşımı/Sunucusu , Dosya Sunucusu (NFS) , FTP Sunucusu , WWW Sunucusu , DNS Sunucusu (Alan Adı Sunucusu) , NEWS / Usenet Sunucusu (Haber Sunucusu), e-mail (smpt) Sunucusu , Win95/NT Ağ Sunucusu (Samba) , Novell Ağ Sunucus (Mars) , Apple Talk Ağ Sunucusu (NetATalk) , Proxy Sunucusu (Vekil Sunucu) , IP Alias / IP Masquarading / IP Tunneling , Liste Sunucusu (listproc/listserv/majordomo)


4.Yazılım Özellikleri:

Ayrıca;

Linux, birden çok görevin aynı anda yapılmasına olanak veren bir sistemdir. Birden fazla programın çalışması halinde bellekte bu programların sadece bir tanesi tutulur. Böylece bellekten tasarruf sağlanır. Çalıştırılabilir bir program, belleğin tamamından büyük olabilir. Bu durumda programın sadece o an kullanılan bölümleri belleğe alınır ve çalıştırılır. Böylece bellek kısıtlaması programın çalışmasına engel teşkil etmez. Disk alanı yadımıyla belleğin yetmediği durumlarda fazla veri diske yazılır. Bu bölüme takas alanı (swap space) denir. Her biri en çok 2Gb tutan 16 tane takas alanı açılabilir. Paylaşılan kütüphaneler dinamik veya statik olabilir. Yani bir kütüphane aynı anda birden çok program tarafından yüklenebilir (dinamik), veya bir programın içine gömülebilir (statik). Linux’un çekirdeği büyük oranda POSIX , System V ve BSD standartlarıyla uyumludur. Pek çok klavye tipini destekler. Aynı anda birden çok sanal ekranı destekler. Konsolda oturuken birden fazla (en çok 64) giriş yapabilirsiniz. Minix, Xenix, FAT, VFAT, FAT^’, HPFS (OS/2’nin kullandığı dosya sistemi), HFS (macintosh’un kullandığı dosya sistemi) gibi dosya sistemleri desteklenir. Kendisine ait olan en hızlı ext2 dosya sistemi 4TB’a kadar bilgiyi adresleyebilir ve 255 karaktere kadar dosya isimlerini gösterebilir. Joilet ve ISO9660 standartlarında yazılan CD-ROM’ları okuyabilir.UNIX makineler üzerinde yer alan uygulamaların çoğu, değişik platformlar altında bulunduğundan çalıştırılabilir (executable) olarak dağıtılmaz, kaynak kodu şeklinde sunulurlar. Söz konusu yazılımı kullanmak isteyen bir kullanıcı bu kaynak kodunu kendi platformunda derleyerek çalıştırır. Bu tür yazılımların birçoğu Linux altında kolaylıkla çalıştırılabilmektedir. Bu tür yazılımları İnternet üzerinde çeşitli FTP arşivlerinde bulmak mümkündür.

Linux'un bu denli sevilmesi ve yaygınlaşması çeşitli şirketlerin (Macintosh, Sun, SSC gibi) Linux üzerinde çalışan ticari yazılımlar geliştirmesi sonucunu verdi.

Günümüzde piyasada bir çok program vardır.Bu programların büyük bir kısmı Windows İşletim Sistemi’nde kullanılmak üzere yazılmıştır.Bunun nedeni ise;kullanıcıların genellikle Windows işletim sistemini tercih etmesidir.Linux işletim sisteminde Windows için yazılan programlar kadar program olmasa da, işimizi görecek kadar ,alternatif programlar vardır.

Alternatif programlara örnek olarak;

 • Linux , Windows İşletim sisteminin çalıştırdığı programların çoğunu desteklemez.B u yüzden bir ekümülatör program olan Wine ;Linux ortamında “windows” programlarını çalıştımak için kullanılır.

 • Linux’ta ofis işlemleri için tüm işletim sistemlerine çalışan Openoffice.org kullanılır.Openoffice ile sunu hazırlayabilir,tablo oluşturabilir,yazı dosyası oluşturabilirsiniz.

 • Dosya sıkıştırma ve açma işlemleri için gzip, tar, unzip gibi çeşitli alternatifler en çok tercih edilen programlardır.

 • Photoshop için genellikle onun kadar güçlü bir yazılım olan gimp tercih edilir.

 • Mesajlaşma konusu yani en büyük ihtiyaca gelecek olursak msn için amsn diğer isrc, gtalk, aim gibi sistemler içinde kopete, pidgin, gaim programları seçilir.

 • Super Karamba Linux dağıtımlarının masaüstlerine çeşitli görünüm özellikleri ekleyen bir yazılımdır

 • İnternet konusunda ise tabi ki Mozilla Firefox ve Opera kullanılır.

 • LimeWire Basic Gnutella ağı üzerinden kullanıcılarına hizmet veren bir dosya paylaşım yazılımıdır.

 • CD yazma işlemlerinde k3b ve nerolinux programları kullanılabilir.

 • Media oynatıcısı olarak kmplayer, xine, kafeine ve mplayer gibi oldukça fazla seçim şansımız var. Müzik için ise xmms ve rhythmbox seçilebilir.

 • Linux için virüs programı kullanmanıza gerek yok .Çünkü yazılan virüslerin bir çoğu Windows İşletim sistemi üzerinde yazılmış programlar ve Linux tabanlı bir işletim sistemine bulaşsa bir işe yaramaz ,sisteminizi etkilemez.Bu sebepten Anti-Virüs programı arayışına girmenize gerek yok


Not:Yukarıdaki programlarla ilgili arayüz resimlerini sunumun , 8. ve 12. slaytları arasında bulabilirsiniz.


Linux’ta bir program kurulum aşamaları:

Kullanıcı paketin yüklenmesini ister=> Paket yönetim sistemi gereken paketleri tespit eder Paket yönetim sistemi gerekli bütün paketleri depodan indirir Paket yönetim sistemi paketleri yükler ,ayarlar ve kullanıcının yapması gerekenleri tavsiye ederkullanıcı yazılımı kullanır.

Not :Sunumda 21. Ve 25. Slaytlar arasında küçük bir uygulama mevcuttur.


X Window Arabirimi:

Linux işletim sistemi altında X Window sistemi ile Windows altındaki gibi grafik arabirimiyle birlikte çalışabilirsiniz. Windows ile uğraşan herkes rahatlıkla X Window'a geçiş yapabilir. X ile ekranda aynı anda birden fazla pencere açılabilir, fare yardımıyla birden fazla uygulama aynı anda kontrol edilebilir.


Pek çok uygulamanın (özellikle İnternet tabanlı) X üzerinde çalışan sürümleri vardır. Bu sayede metin tabanlı ekrana (vt100) dönmeden her işinizi X yardımıyla tamamlayabilme şansınız olur. Bu sayede Linux, bir iş istasyonu görünümüne ve kullanışlılığına sahip olacaktır.


X pencere denetleyici (Window manager - wm) kullanıcı ile X arasında bekler ve klavye ile fareden aldığı emirleri ekranda yerine getirir. Bu emirler, pencerelerin açılması, kapatılması ve yerlerinin değiştirilmesi gibi komutlardır. Sıkça kullanılan pencere denetleyicileri fvwm, twm ve olwm'dir.

Linux, metin modu kullanırken tüm ekran kartlarıyla (Hercules, CGA, EGA, CGA, IBM monokrom) sorunsuz çalışır. X Window çalıştırmak isterseniz hızlandırılmış bir SVGA kart önerilir. Sürekli yenileri eklense de aşağıda şu anda desteklenen kartların tam listesi vardır:


Hercules mono

VGA / VGA Mono

EGA

ARK Logic ARK1000PV/2000PV, ARK1000PV/VL

ATI VGA Wonder, ATI Mach32, ATI Mach8, ATI Mach64

Cirrus 542x, 543x, 62x5, 6420/6440

OAK OTI-037/67/77/87

Trident TVGA8900, TVGA8800, TVGA9xxx

Tseng ET3000/ET4000/W32, ET4000/W32/W32i/W32p, ET4000AX

IBM 8514/A, IBM XGA, XGA-II

IIT AGX-010/014/015/016 (16 bpp)

Oak OTI-087, OTI-067, OTI-077

S3 911, 924, 801, 805, 928, 864, 964, Trio32, Trio64, 868, 968

Weitek P9000 (16/32 bpp)

Diamond Viper VLB/PCI

Orchid P9000

Western Digital PVGA1, WD90C00/10/11/24/30/31/33

Avance Logic AL2101/2228/2301/2302/2308/2401

Chips & Technologies 65520/65530/65540/65545

Compaq AVGA

Genoa GVGA

MCGA (320x200)

MX MX68000/MX68010

NCR 77C22, 77C22E, 77C22E+

RealTek RTG3106

Video 7 / Headland Technologies HT216-32

Western Digital/Paradise PVGA1, WD90C00/10/11/24/30/31/33

Hyundai HGC-1280

Sigma LaserView PLUS


Sabit Diskler ve Sabit Disk Denetleyicileri:

Linux, standart IDE, bazı ESDI, hemen hemen tüm SCSI ve nadiren kullanılsa da MFM ve RLL denetleyicilerini desteklerler. Aslında Linux çalıştırmak için sabit diske gerek yoktur. Ağ üzerinden, Bootp protokolü yardımıyla Linux yüklü başka bir bilgisayarın kaynaklarını kullanmak mümkündür. Sabit disk denetleyiciniz en az 16 bit olmalıdır. Genellikle MS-DOS altında sorunsuz çalışan her sabit diski Linux da görebilir.


Sabit disk üzerinde Linux için bir miktar yer ayırmalısınız. Birden fazla disk de kullanabilirsiniz, Linux her diski ayrı bir dizin altından erişebilir. Sabit diskler, denetleyicileri desteklendiği sürece Linux altında kullanılabilirler. Artık neredeyse tüm CD-ROM'lar SCSI denetleyicilerle çalışıyorlar. Bir SCSI denetleyiciniz varsa makineniz CD-ROM'u da tanıyacaktır. Linux, CD-ROM'ların standart iso9660 dosya sistemini de tanır. Desteklenen kartlar:


AMI Fast Disk VLB/EISA

Adaptec AVA-1505/1515, AHA-1510/152x, AHA-154x, AHA-174x, AHA-274x, AHA-2940/3940, ACB-40xx

Always IN2000

BusLogic (ISA/EISA/VLB/PCI)

DPT PM2001, PM2012A (EATA-PIO)

DTC 329x (EISA) (Adaptec 154x compatible)

Future Domain TMC-16x0, TMC-3260 (PCI), TMC-8xx, TMC-950

Media Vision Pro Audio Spectrum 16 SCSI (ISA)

NCR 5380 generic, 53c400, 53c406a, 53c7x0, 53c8x0 (PCI)

Qlogic / Control Concepts SCSI/IDE (FAS408) (ISA/VLB)

Seagate ST-01/ST-02 (ISA)

SoundBlaster 16 SCSI-2 (ISA)

Trantor T128/T128F/T228 (ISA)

UltraStor 14F (ISA), 24F (EISA), 34F (VLB)

Western Digital WD7000 SCSI

AMD AM53C974, AM79C974 (PCI)

Adaptec SCSI-MFM/RLL bridgeboard

Iomega PC2/2B

Qlogic (ISP1020) (PCI)

Ricoh GSI-8


Ethernet Kartları:

Piyasada çok çeşitli ethernet kartları vardır. Genellikle yaygın olarak kullanılanlar 3Com veya NE2000 uyumlulardır. Aşağıda desteklenen ethernet kartların bir listesi yer almaktadır. PCMCIA, Tokenring, ISDN, AX25 kartlarının uyumlu olanları, çok nadir kullanıldıkları için burada belirtilmeyecektir.


3Com 3C501, 3Com 3C503, 3C505, 3C507, 3C509/3C509B (ISA) / 3C579 (EISA)

AMD LANCE (79C960) / PCnet-ISA/PCI (AT1500, HP J2405A,

NE1500, NE2100, NE2000, NE1000

AT&T GIS WaveLAN

Allied Telesis AT1700

Ansel Communications AC3200 EISA

Apricot Xen-II

Cabletron E21xx

DEC DE425 (EISA) / DE434/DE435 (PCI), DEC DEPCA

HP PCLAN 27245, 27247, 27252A, 10/100VG PCLAN

Intel EtherExpress, EtherExpress Pro

New Media Ethernet

Racal-Interlan NI5210, NI6510

PureData PDUC8028, PDI8023

SEEQ 8005

SMC Ultra

Schneider & Koch G16

Western Digital WD80x3

Zenith Z-Note / IBM ThinkPad 300 built-in adapter


Ses Kartları:

Linux üzerinde hemen her türlü ses kartı desteği vardır. SoundBlaster16 ses kartlarının üzerinde ASP çipi veya 4.11 ve 4.12 DSP (digital signal processor - sayısal ses işleyici) bulunanları Linux üzerinde kullanamazsınız. Desteklenen ses kartları:

6850 UART MIDI

Adlib (OPL2)

Audio Excell DSP16

Aztech Sound Galaxy NX Pro

Crystal CS4232

CHO-PSS (Orchid SoundWave32, Cardinal DSP16)

Ensoniq SoundScape

AWE 32

Gravis Ultrasound, Gravis Ultrasound MAX

Logitech SoundMan Games, Logitech SoundMan Wave

Logitech SoundMan 16 (PAS-16 uyumlu)

MPU-401 MIDI

MediaTriX AudioTriX Pro

Media Vision Premium 3D (Jazz16), Pro Sonic 16 (Jazz), Pro Audio Spectrum 16

Microsoft Sound System (AD1848)

OAK OTI-601D cards (Mozart)

OPTi 82C928/82C929 cards (MAD16/MAD16 Pro)

Sound Blaster, Sound Blaster Pro, Sound Blaster 16

Turtle Beach Wavefront cards (Maui, Tropez)

Wave Blaster


Fare:

Linux, Microsoft serial mouse, Mouse Systems serial mouse, Logitech Mouseman serial mouse, Logitech serial mouse, ATI XL Inport busmouse, Microsoft busmouse, Logitech busmouse ve PS/2 mouse destekler.


Genellikle kullanacağınız farenin türü Microsoft ya da Mouse Systems serial mouse olacaktır.


Modem, Yazıcı ve Oyun Çubuğu:

Hem internal (kasa içine takılan) hem de external (kasanın dışında kalan) tüm modemler Linux tarafından desteklenir. Aynı şekilde paralel veya seri porta takılan her yazıcı ve çizici desteklenir. İsterseniz bunları yerel bir ağ üzerinden birden fazla makineye paylaştırabilirsiniz. Linux altında lpr yazılımı, yazıcılara erişimi sağlamak için kullanılır.


Oyun çubukları için sürücüler ister doğrudan çekirdeğe eklenebilir, istenirse de modül olarak derlenebilir.

Aşağıda, Linux'un desteklediği giriş/çıkış kartlarının geniş bir listesi vardır.


AST FourPort and clones

Accent Async-4

Arnet Multiport-8

Bell Technologies HUB6

Boca BB-1004, 1008, BB-2016, IO/AT66, IO 2by4

Computone ValuePort

DigiBoard PC/X (4, 8, 16 port)

Comtrol Hostess 550 (4, 8 port)

PC-COMM 4-port (4 port)

SIIG I/O Expander 4S (4 port, uses 4 IRQ's)

STB 4-COM (4 port)

Twincom ACI/550

Usenet Serial Board II (4 port)

Cyclades Cyclom-8Y/16Y (8, 16 port) (ISA/PCI)

Stallion EasyIO, EasyConnection 8/32, 8/64

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19

Add document to your blog or website

Similar:

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconİŞLETİM SİSTEMLERİ VE UYGULAMALARI

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconİşletim Sistemleri ve Uygulamaları

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconDERS : İŞLETİM SİSTEMLERİ ÖĞRETMEN : SERKAN YILDIRIM PARDUS 2009

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconİŞLETİM SİSTEMLERİ

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconİŞLETİM SİSTEMLERİ

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconİŞLETİM SİSTEMLERİ

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconAğ İşletim Sistemleri

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconSIK KULLANILAN İŞLETİM SİSTEMLERİ

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconBilinen işletim sistemleri

Ders: İşletim Sistemleri ve Uygulamaları iconBİLG 224 AĞ İŞLETİM SİSTEMLERİ II DERSİ

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page