DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ
Indir 22.38 Kb.
TitleDEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ
Date conversion27.04.2013
Size22.38 Kb.
TypeBelgeleme
Sourcehttp://kamusalakademi.com/dokuman/

KO.Ü.G.M.Y.O. MEKATRONİK PROGRAMI


DEBİ ÖLÇÜMÜ

1. ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ

Günümüzde otomatik endüstriyel üretim tesislerinde, dokunma, aşınma ve yıpranma olmadan çalışan yaklaşım anahtarları(efectorler ve fotoseller ) sorunsuz ve verimli üretime katkıda bulunurlar. Fakat üretim süresince sürekli, sabit ve doğru sıvı akışlarının da izlenmesi gereklidir. Örnek olarak: dönen parçaların yağ beslemelerinde, soğutma sistemleri dolaşımında, pompaların susuz çalışmasını önlemede veya havalandırma sistemlerinde akışların izlenmesi çok önemlidir.

Sıvı akışını algılamak için kullanılan çeşitli yöntemler vardır.

Açık bir sistemi denetlemenin en kolay yolu bakmaktır. Fakat kim bir tüpün içine sürekli bakmak isteyebilir. Ayrıca bu, arabalarda kullanılan soğutma sitemleri gibi kapalı sistemlerde tümüyle olanaksızdır. Şüphesiz bir Gözetleme camından bakılabilir, ancak bu da yeterli çözüm değildir.

Bunun yerine kullanılan bazı yöntemler şunlardır: akış olduğunda uç tarafı elektromekanik bir kontağı kapatan hareketli kanatlar tüp içine yerleştirilebilir. (1) veya daldırılan bir şamandıra yukarı kalkar (2), böylece akışı gösterir. Aynı zamanda bir ses üstü (ultrasonik) verici ve alıcı (3) tüp içine yerleştirilebilir ve doppler etkisinden dolayı akış algılanabilir. Aynı ilke lazer ışını (4) içinde geçerlidir. Özel bir tüp içinde basınç farkını değerlendirmek de(5) olasıdır. İletken sıvılarda da manyetik alan uygulanan yalıtılmış tüplere yerleştirilen problar (elektrotlar) yardımıyla sıvı akışı manyetik indüklemeden dolayı algılanabilir (6).


(1) kanat anahtar

 (2) şamandıralı çeşitli akış ölçerler


(3) temel yapı


(4) akış ölçer yapısı

 


(5) basınç farkı ilkesi

 


(6) manyetik indükleme ile akış ölçümünün şematik çizimi

Fakat bu ilkelerde ya hassasiyet azdır, ya sorunsuz değildir (kanat veya gözetleme camı gibi) yada yalnızca akış izleme için kullanılamayacak kadar çok karmaşık tasarımlıdır (doppler etkisi veya manyetik indüksiyon gibi). Bu nedenlerle ifm diğer bir teknik ilkeyi kullanır.


2.   ISIL ILETKENLİĞE DAYALI AKIŞ İZLEME

2.1.ÇALIŞMA İLKESİ

Aşağıda daha detaylı olarak anlatılan ilkeye göre bir ısı kaynağı tarafından ortam, bir noktada birkaç derece ısıtılır. akış olması ve olmaması durumundaki ısı iletimi, bir sıcaklığa bağlı direnç tarafından algılanır.

ifm, akış izleyiciler için sıcaklığa bağlı direnç olarak PTC dirençler ( positive temperature coefficient = pozitif sıcaklık katsayısı ) kullanılır. Bunların direnci aşşağıdaki şekilde gösterildiği gibi sıcaklık arttıkça artar.


 Pozitif sıcaklık katsayılı dirençlerin ( PTC ) özellikleri


Sıcaklığa bağlı PTC direncin değişim eğrisi

Akış olan bir tüp içersine böyle bir sıcaklığa bağlı direnç yerleştirildiği zaman, doğrudan akım değişimine dönüşen PTC dirençteki değer değişimi, akışın bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Sıvı doğrudan PTC direnci geçerek akarsa sıcaklığını (ısıl enerji) ileterek uzaklaştırır. PTC direnci geçen akış yoksa bu enerji, o kadar iyi uzaklaştırılamaz, PTC direnç birazcık daha sıcaktır ve böylece başka bir elektriksel dirence sahiptir. PTC direnç üzerinden farklı bir akım akar.

Isıl iletkenlik ilkesine dayalı akış izlemePTC direnç doğrudan kendi akımı ile değil de yakına yerleştirilen ısıtıcı direnç tarafından dolaylı olarak ısıtılırsa değerlendirme işlemi geliştirilmiş olur. Bu, PTC dirençteki değer değişiminin, akış var veya yok olması durumlarında ısıtmayı etkilemeden değerlenmesini sağlar.
Sıvı sıcaklığındaki değişimlerden kaynaklanan etki sinyalleri, ısıtılmayan fakat sıvı içine yerleştirilen ikinci bir aynı değerdeki PTC dirençle kompanze edilebilir. Bu ikinci direnç termometre görevi görür ve sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan PTC dirençteki değer değişimlerini kompanze eder.Anlatılan ilkeye göre çalışan sensörün yapısı yukarıdaki şekillerde gösterilmiştir. Sensör kafasında ortamı ısıtan iki ısıtıcı direnç olduğu görülebilir. Birinci sıcaklığa bağlı direnç de oraya yerleştirilmiştir. Prob kenarına yerleştirilen ikinci aynı özellikteki hassas direnç ısıtıcı olmaksızın ortam sıcaklığını algılar ve (önceden anlatıldığı gibi) ortam sıcaklık değişimlerini kompanze eder. Eğer akış olursa, sensör kafasındaki ısıtıcı dirençlerin yarattığı ısı, akışın olmadığı duruma göre daha hızlı ve daha iyi iletilir (sıvıya ve akış hızına bağlı olarak).

Sensördeki direnç değişimi, değerlendirme elektroniği tarafından işlenir ve " sıvı akıyor " sinyali üretilir . Sensör kafası içindeki hava (ısıyı iletir ) ve hassasiyetle belirlenen kılıf kalınlığı iki hassas direncin birbirinden etkilenmesini olanaksızlaştırır. (Bu ısıl iletkenlik ilkesi "kalorimetrik ilke" olarak da adlandırılır .

Akış Ölçüm Cihazları

SITRANS F M - Manyetik-Endüktif Akış metre

SITRANS F M, iletken sıvıların akışlarını ölçmek amacı ile kullanılır. Akışı ölçülecek akışkan ile ilgili gerekli şart akışkanın iletkenliğinin 0.5 µS/cm iletkenlikten büyük olmasıdır.

SITRANS F M ile temiz sıvıların yanında içinde partiküller bulunan sıvılar, asitler, korozif veya abrezif sıvılar, çamur, hamur veya sulu çamur türevlerinin akışları da ölçülebilir. Sitrans F M manyetik akışmetrelerinde iç kaplama malzemeleri yumuşak ve sert kauçuk olup, 130°C'a kadar olan agresif akışkanlar için NOVALAK®, 180°C'a kadar olan sıcaklıklar içinse PTFE'dir. DN 2 ile DN 2000 arası çaplarda ölçüm mümkündür.


SITRANS F M
 

 


SITRANS F US

SITRANS F US - Ultrasonik Akışmetre

SITRANS F US ultrasonik akışmetreler helezonik şekilli ultrasonik sinyali ile elektriksel iletkenliği bulunan ve bulunmayan sıvıların akışlarını ölçmek için kullanılır. Ana avantajları, yüksek hassasiyet, basınç düşümü yaratmaması, çoklu sensör yeteneği ve hareketli mekanik parça olmamasından dolayı düşük satınalma maliyeti olarak sayılabilir. SITRANS F US'nin başlıca uygulama alanları arasında, ex-proof ortamlara sahip kimya ve petrokimya tesisleri, ilaç fabrikaları ve enerji tesisleri bulunmaktadır.

 

 

SITRANS F VA - Şamandıralı Tip Akışmetre

1 lt/saat'ten 100 m3/saat'e kadar sıvılar ve gazlar için debi ölçüm rotametresi. G1/4" ile G2" bağlantı ebadı, DIN ve ANSI flanş bağlantıları, 10 bar basınç 150°C maksimum akışkan sıcaklığı.


SITRANS F VA

 


SITRANS F R

SITRANS F R - Döner Pistonlu Sayaç

Sıvılar için pozitif deplasmanlı sayaç. Farklı malzeme kombinasyonları ve ek cihazlar mevcuttur. DN 15 ile DN 80 arası nominal ebat, PN63'e kadar nominal basınç. -30°C ile 250°C arası akışkan sıcaklık aralığı.

SITRANS F O - Fark Basınç Metodu ile Akış Ölçümü

Sıvılar, gazlar ve buhar akışları için genel amaçlı debi ölçümü. Büyük çaplarda, yüksek sıcaklıklarda ve çok yüksek ya da çok düşük basınçlarda dahi her zaman hassas sonuçlar.


SITRANS F O


İŞLEM ÖLÇÜMLERİ VE ENSTRÜMANTASYON—DEBİ ÖLÇÜMÜ/Öğr.Gör. E.ŞAT


Add document to your blog or website

Similar:

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconDİYAFRAMLA DEBİ VE MOMENT ÖLÇÜMÜ

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconMutlak Basınç S eviye ölçümü Akış Ölçümü Şekil 1 Basınç nedir? Fiziksel tanım

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconAKIŞ MİKTARI (DEBİ) KONTROL VANASI – FR

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconPROJE FUARI 2010 ADCP İLE DEBİ ÖLÇÜMÜ VE AKARSUDAKİ ASKIDAKİ SEDİMENT, BULANIKLILIK İLİŞKİSİ

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconŞekil-15. Akış kontrol valfinde basınç farkı debi ilişkisi (www egemod com)

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconSIVI AKIŞ KAYIPLARI (TEORİK BİLGİ) AKIŞ KAYIPLARININ NEDENLERİ

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconUzaktan Sağlık İzleme Uygulamalarında Kaynak Kısıtlarının İzleme Süresine Etkisi

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconDEBİ DENKLEMLERİ

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconKıymet takdirinin tanımı, kapsamı, kıymet takdiri yöntemleri, çeşitli taşınmazların kıymet takdiri, bilirkişi raporu hazırlama

DEBİ ÖLÇÜMÜ ÇEŞİTLİ AKIŞ İZLEME YÖNTEMLERİ iconÖZET Bu çalışmada, veri akış diyagramları ve veri akışı tabanlı veri madenciliği süreçleri görselleştirilmesi açıklanmıştır. Üç farklı tür veri akış tabanlı yazılım incelenmiş ve detaylı özellikleri karşılaştırılmıştır. ABSTRACT

Sitenizde bu düğmeye yerleştirin:
Belgeleme


The database is protected by copyright ©okulsel.net 2012
mesaj göndermek
Belgeleme
Main page